Президент Шавкат Мирзиёевнинг “Шарқ тароналари” ўн иккинчи халқаро мусиқа фестивалининг очилишига бағишланган тантанали маросимдаги табрик сўзи
Ассалому алайкум,
Азиз ватандошлар,
Ҳурматли фестиваль қатнашчилари!
Бугун сиз, азизлар билан гўзал Ўзбекистон диёрида, “Ер юзининг сайқали” деб ном олган қадимий ва бетакрор Самарқанд шаҳрида кўришиб турганимдан бахтиёрман.
Барчангизни “Шарқ тароналари” ўн иккинчи халқаро мусиқа фестивалининг тантанали очилиши билан чин қалбимдан муборакбод этаман.
Мана, йигирма икки йилдирки, биз бу фестивални ЮНЕСКО раҳнамолигида ўтказиб келмоқдамиз.
Бугун ушбу ташкилотнинг Бош директори Одри Азуле хоним юртимизга шахсан ташриф буюриб, анжуманимизга алоҳида файз ва кўтаринки руҳ бағишлагани учун самимий миннатдорчилик билдираман.
Шунингдек, тантанамизда қатнашаётган фахрий меҳмонларимиз Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги Ижроия қўмитаси раиси Сергей Лебедевга, Россия Федерацияси Президентининг маданият масалалари бўйича маслаҳатчиси Владимир Толстойга, Қозоғистон Республикаси Маданият ва спорт вазири Ақтўти Раимқуловага, Қирғизистон Республикаси Маданият, ахборот ва туризм вазири Азамат Жаманқуловга, Тожикистон Республикаси Маданият вазири Шамсиддин Орумбекзодага, Туркманистон Маданият вазири Атагелди Шамурадовга, Бангладеш Халқ Республикаси Маданият вазири Муҳаммад Холидга, Бутан Қироллиги Маданият ва ички ишлар вазири Шеруб Гйел-тшенга, Польша Республикаси маданият ва миллий мерос вазири ўринбосари Павел Левандовскига, Буюк Британия Парламенти Лордлар Палатаси аъзоси Муҳаммад Илтоф Шайхга, Беларусь Республикаси Миллий Мажлиси сенатори Екатерина Дуловага, Япониянинг Нара шаҳри мэри Мото-нобу Нака-гавага, Корея Республикаси Андонг шаҳри мэри Квон Ёнг-сега, Лал Баҳодур Шастри институти раиси, Ҳинд-ўзбек дўстлик алоқалари кенгаши президенти Анил Шастрига, хорижий давлатлар ва халқаро ташкилотларнинг Ўзбекистондаги муҳтарам элчилари ва вакилларига, фестивалимизни жаҳон миқёсида ёритиш мақсадида юртимизга келган оммавий ахборот воситалари ходимларига чуқур ташаккур изҳор этаман.
Бугунги анжуманимизга дунёнинг барча қитъаларидаги 75 та давлатдан 340 нафар азиз меҳмонларимиз иштирок этмоқдалар.
Биз ушбу таниқли маданият арбоблари, машҳур ижодий гуруҳлар ва истеъдод соҳибларини, санъатнинг чинакам фидойилари, тинчлик ва эзгулик элчилари сифатида, ҳурмат қиламиз ва юксак қадрлаймиз.
Хуш келибсиз гўзал Ўзбекистонимизга,
Хуш келибсиз муаззам Самарқанд шаҳрига!
Ҳурматли фестиваль иштирокчилари!
Ҳаммамизга яхши маълум, дунёнинг кўплаб қитъа ва минтақаларида турли санъат ва мусиқа анжуманлари ўтказиб келинади.
“Шарқ тароналари” халқаро мусиқа фестивали улар орасида ўзининг алоҳида ўрни, шуҳрати ва мақоми билан ажралиб туради.
Ушбу фестиваль сабабли бугунги кунда афсонавий Самарқанднинг узоқ ўтмишини акс эттирадиган мунаввар кошоналари, муаттар ҳавоси билан бирга, бу муқаддас заминдан таралаётган дилбар ва мафтункор тароналар ҳам дунё аҳлини ўзига чорламоқда.
Ўтган салкам чорак аср давомида Самарқанднинг мовий гумбазлари, юлдузли осмони остида қанчадан-қанча сеҳрли наволар, ҳаётбахш оҳанглар янгради.
Фестиваль ўнлаб машҳур хонанда ва созандалар, ноёб ёш истеъдодларни кашф қилди, уларнинг парвозига қанот, куч ва илҳом бағишлади.
Энг муҳими, ушбу анжуман турли цивилизациялар, халқлар ва миллатлар ўртасида ўзига хос маданий ҳамкорлик ҳамда мулоқот майдонига айланди.
Биз бу фестивалнинг заминида улуғ ўзбек мутафаккир шоири Алишер Навоий бобомизнинг, Олам аҳли, ҳамиша бир-бирингизга дўст бўлинг, Ер юзини ўз меҳнатингиз, истеъдодингиз билан обод қилинг! деган мазмундаги ўлмас даъвати мужассам эканини кўрамиз.
Айни пайтда, буюк француз адиби Виктор Гюгонинг “Эзгулик ва ҳамжиҳатлик – инсон маънавий оламининг қуёшидир” деган ҳикматли сўзлари мана шундай юксак ғоялар билан уйғун ва ҳамоҳангдир.
Бу фикрлар бундан неча юз йиллар аввал айтилган бўлса-да, бугун ҳам ўз аҳамиятини йўқотмасдан, бизнинг қалбларимизда, юракларимизда акс-садо бермоқда.
Мана шу юксак саҳнага – кўркам ва муҳташам Регистон майдонига қадам қўйган ҳар бир санъаткор, миллати, тили ва динидан қатъи назар, башарият фарзанди сифатида дилларни дилларга, элларни элларга боғлайди.
Бунинг учун сизларга чин юракдан ҳар қанча таҳсин ва тасаннолар айтсак, арзийди.
Имкониятдан фойдаланиб, бир масалага муносабатимни билдириб ўтмоқчиман.
Барчангиз гувоҳсиз, шу кунларда генератив мусиқа, сунъий интеллект ҳақидаги баҳслар қизғин тус олмоқда. Келажак мусиқасини энди фақат техника яратади, деган башоратлар илгари сурилмоқда.
Лекин ҳаммамиз яхши биламизки, ҳар қандай мукаммал техника воситаси ҳам тирик инсон нафасини, унинг юрак нолаларини, жонли овоз жозибасини, чинакам санъат ўрнини ҳеч қачон босолмайди.
Ҳақиқий санъатни, соф ва боқий мусиқани фақат Парвардигори оламнинг марҳамати билан ҳазрати Инсон яратади.
Сайёрамизда турли келишмовчилик ва қарама-қаршиликлар, уруш ва низолар авж олган таҳликали замонда, одамзот тобора ўз дунёсига ўралиб бораётган бир шароитда мусиқа инсонга инсонлигини эслатиб, унинг қалбида келажакка умид ва ишонч уйғотади.
Мусиқа санъати маданий феномен сифатида янги авлодни тарбиялаш ва камолга етказиш борасида чексиз имкониятларга эгадир.
Санъат билан ошно бўлган ёшларнинг ҳаётга муносабати, миллий урф-одат ва умумбашарий қадриятларга ҳурмати баланд бўлади.
Ва мен ишонаман, улар дунёни маънавий таназзулдан қутқаришга қодир бўлган, ўзаро аҳиллик ва бирдамликни улуғловчи авлод бўлиб майдонга чиқади.
Шу маънода, мусиқа – ҳеч нарса билан ўлчаб, солиштириб бўлмайдиган беқиёс илоҳий таъсир кучига эга, десак, айни ҳақиқатни айтган бўламиз.
Бугун биз мамлакатимизда миллий тараққиётнинг мутлақо янги босқичига қадам қўймоқдамиз.
Ҳаётимизнинг барча жабҳаларида амалга оширилаётган жадал ўзгариш ва янгиланишлар маданият ва санъат соҳаларида ҳам изчил давом эттирилмоқда.
“Шарқ тароналари” халқаро мусиқа фестивалида орттирган тажрибамизга таянган ҳолда, биз биринчи марта Шаҳрисабз шаҳрида Халқаро мақом санъати анжуманини, Термиз шаҳрида Халқаро бахшичилик санъати фестивалини ўтказдик.
Сентябрь ойида Қўқон шаҳрида Халқ амалий санъати халқаро фестивалини ўтказишга катта тайёргарлик кўрмоқдамиз.
Ушбу анжуманлар ЮНЕСКО, АЙСЕСКО, Халқаро фольклор санъати ташкилоти сингари нуфузли тузилмалар, сизлар каби санъат жонкуярлари томонидан кенг қўллаб-қувватланаётгани учун барчангизга раҳмат айтмоқчиман.
Ҳозирги кунда мамлакатимизда юзлаб мусиқа ва санъат мактаблари, академик лицейлар, олий ўқув юртлари, юзлаб театрлар, тасвирий санъат ва концерт заллари фаолият олиб бормоқда.
Ўйлайманки, сизлар ана шу ижод масканларига ҳам ташриф буюриб, ёшларимиз учун маҳорат дарслари бўлиб хизмат қиладиган учрашув ва суҳбатлар ўтказасиз.
Фурсатдан фойдаланиб, барчангизга бир таклиф билан мурожаат қилмоқчиман.
Агар сизларда юртимиздаги консерватория ёки ўқув юртларида ёшларга сабоқ бериш нияти туғилса, сизларни шахсан ўзим қўллаб-қувватлайман.
Муҳтарам фестиваль қатнашчилари!
Санъатни, куй-қўшиқни севадиган, ижод аҳлини муносиб қадрлайдиган эл-юртимиз ушбу анжуманни қувонч билан кутиб олмоқда.
Тубдан янгиланаётган Ўзбекистон билан яқиндан танишув, олижаноб ва бағрикенг халқимиз билан учрашув ва мулоқотлар, Сизларда, албатта ўчмас таассурот қолдиради, деб ишонаман.
Фестиваль доирасида бўлиб ўтадиган “Шарқ халқлари анъанавий мусиқа санъатини ривожлантириш истиқболлари” мавзусидаги халқаро илмий-амалий конференция ишига ҳам омадлар тилайман.
Бу ажойиб нафосат байрамини юқори савияда ўтказиш мақсадида фидокорона меҳнат қилган барча инсонларга, меҳмондўст ва олижаноб Самарқанд аҳлига анжуман иштирокчилари ва бутун халқимиз номидан самимий миннатдорчилик изҳор этаман.
Мусиқа санъатига садоқатингиз, уни асраб-авайлаш ва ривожлантириш йўлидаги меҳнату маҳоратингиз, улкан ҳиссангиз учун барчангизга яна бир бор чексиз эҳтиромимни билдираман.

Приветственное слово Президента Шавката Мирзиёева на торжественной церемонии, посвященной открытию двенадцатого Международного музыкального фестиваля “Шарк тароналари”
Дорогие соотечественники, уважаемые гости!
Я рад приветствовать вас на благодатной земле Узбекистана, в древнем и величественном Самарканде, который во всем мире по праву называют «украшением лика Земли». От всей души поздравляю всех вас с торжественным открытием двенадцатого Международного музыкального фестиваля «Шарк тароналари».
Мы проводим фестиваль уже в течение двадцати двух лет под эгидой ЮНЕСКО. Позвольте выразить огромную признательность Генеральному директору этой организации госпоже Одри Азуле за личное участие в сегодняшнем мероприятии, что придает ему особое значение.
Выражаю также искреннюю благодарность участвующим в церемонии председателю Исполнительного комитета Содружества Независимых Государств Сергею Лебедеву, советнику Президента Российской Федерации по вопросам культуры Владимиру Толстому, министру культуры и спорта Республики Казахстан Актоты Раимкуловой, министру культуры, информации и туризма Кыргызской Республики Азамату Жаманкулову, министру культуры Республики Таджикистан Шамсиддину Орумбекзода, министру культуры Туркменистана Атагельди Шамурадову, министру культуры Народной Республики Бангладеш Мухаммаду Халиду, министру культуры и внутренних дел Королевства Бутан Шерубу Гйелтшену, заместителю министра культуры и национального наследия Польской Республики Павлу Левандовски, члену Палаты лордов парламента Великобритании Мохаммеду Илтаф Шейху, сенатору Национального собрания Республики Беларусь Екатерине Дуловой, мэру японского города Нара Мотонобу Накагаве, мэру города Андонг Республики Корея Квон Ёнг Се, председателю института Лала Баходура Шастри, президенту Индийско-узбекского общества дружбы Анилу Шастри, послам зарубежных стран и представителям международных организаций в Узбекистане, работникам средств массовой информации, приехавшим в нашу страну для широкого освещения фестиваля.
От всего сердца приветствуем участвующих в нашем форуме 340 известных деятелей культуры из 75 государств. Мы воспринимаем вас как настоящих подвижников искусства и высоко ценим как послов мира и дружбы.
Добро пожаловать в Узбекистан, в прекрасный город Самарканд!
Как известно, различные форумы музыки и искусства проводятся на разных континентах, во многих регионах мира. Международный музыкальный фестиваль «Шарк тароналари» по своим высоким художественным критериям и приверженности классическим музыкальным традициям занимает среди них особое место.
Сегодня благодаря нашему фестивалю Самарканд привлекает людей со всего мира не только своими прекрасными памятниками архитектуры – свидетелями далеких времен, удивительной атмосферой легендарного города, но и чарующими восточными мелодиями, которые звучат здесь в эти дни.
За минувшие годы, почти четверть века, под звездным небом и голубыми куполами Самарканда прозвучало множество волшебных мелодий, животворных напевов.
Фестиваль открыл десятки ставших затем известными артистов, молодых талантливых исполнителей, дал им крылья для творческого взлета.
Самое главное, он стал своеобразной площадкой для диалога между разными культурами и цивилизациями, странами и народами.
В основу идеи фестиваля заложен завет великого узбекского поэта и мыслителя Алишера Навои: «Люди мира, живите в дружбе меж собой, украсьте лик земли родной своим талантом и трудом!».
Эти возвышенные слова созвучны с мудрым изречением великого французского классика Виктора Гюго, который писал, что добрые устремления – как солнце освещают внутренний мир человека.
Несмотря на то, что прошло несколько столетий, эти слова не утратили своей актуальности и сегодня, находят отклик в наших сердцах.
Каждый артист, поднимаясь на эту прекрасную сцену на величественной площади Регистан, воспевает высокие идеалы гуманизма, которые объединяют людей независимо от их национальности, языка и религии.
И за это каждый из вас, безусловно, достоен самой высокой оценки и восхищения.
Сегодня, пользуясь возможностью, хочу высказать свое мнение по одному вопросу.
В наши дни идет активная полемика о генеративной музыке, искусственном интеллекте, и вам это, конечно, хорошо известно. Выдвигаются предположения, что в будущем музыка будет создаваться без участия человека, только техникой.
Но все мы понимаем, что никакое, даже самое совершенное, техническое средство не сможет заменить дыхание человека, его душевное волнение, красоту живого голоса, одним словом, настоящее искусство.
Подлинное искусство, музыку может создать только человек, обладающий Божественным даром.
В наше неспокойное время, когда на всей планете усиливаются различные конфликты и вооруженные противостояния и люди все больше уходят в виртуальный мир, именно музыка пробуждает в душе человека прекрасные, добрые чувства, надежду и веру в будущее.
Музыка как феномен искусства имеет огромные возможности для гармоничного воспитания подрастающего поколения. Молодежь, приобщенная к искусству, начинает по-другому относиться к жизни, почитает национальные и общечеловеческие ценности. И я уверен – такая молодежь, которая высоко ценит принципы гуманизма и толерантности, способна защитить мир от духовного кризиса.
В этом смысле можно сказать, что музыка обладает ни с чем не соизмеримой силой воздействия.
Сегодня наша страна находится на новом этапе национального развития. Изменения и обновление происходят во всех сферах жизни, в том числе в культуре и искусстве.
Опираясь на опыт проведения Международного музыкального фестиваля «Шарк тароналари», мы впервые организовали Международный форум искусства макома в Шахрисабзе, Международный фестиваль искусства бахши в Термезе. Идет активная подготовка к проведению Международного фестиваля народно-прикладного искусства в сентябре в Коканде.
Выражаю благодарность за поддержку в проведении этих форумов таким авторитетным структурам, как ЮНЕСКО, АЙСЕСКО, Международная организация фольклорного искусства и всем вам, преданным своему делу представителям музыкальной культуры.
В настоящее время в нашей стране действуют сотни школ музыки и искусства, академических лицеев, множество театров, художественных галерей и концертных залов.
Думаю, вы посетите эти творческие площадки, проведете встречи с нашей молодежью, которые послужат для нее мастер-классами.
Пользуясь случаем, хочу обратиться к вам с предложением.
Если у вас возникнет желание сотрудничать с нашей консерваторией или другими учебными заведениями страны, преподавать нашей молодежи, я лично горячо поддержу вас.
Наш народ, любящий искусство, музыку, высоко ценящий людей творчества, с большой радостью встречает этот форум.
Уверен, знакомство с сегодняшим Узбекистаном, который все больше обновляется, нашим открытым и гостеприимным народом оставят у вас яркие, незабываемые впечатления.
Желаю успешной работы участникам Международной научно-практической конференции «Перспективы развития традиционного музыкального искусства народов Востока», которая пройдет в рамках фестиваля.
От имени участников фестиваля и всего нашего народа выражаю искреннюю благодарность трудолюбивым и благородным жителям Самарканда, которые сделали все возможное, чтобы этот праздник искусства прошел на самом высоком уровне.
Позвольте выразить всем вам благодарность за преданность музыкальному искусству и большой вклад в его сохранение и развитие.
Желаю вам новых творческих успехов, пусть вам всегда сопутствует любовь миллионов почитателей вашего таланта!