Ўзбекистон Президенти ЮНЕСКО Бош директорини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев бугун Самарқанд шаҳрида БМТнинг таълим, фан ва маданият масалалари бўйича ташкилоти (ЮНЕСКО) Бош директори Одри Азулени қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари олий мартабали меҳмонни қутлар экан, Ўзбекистон ва ЮНЕСКО ўртасидаги конструктив мулоқот изчил ривожланиб, шериклик муносабатлари мустаҳкамланиб бораётганини катта мамнуният билан қайд этди.
Одри Азуленинг ушбу нуфузли халқаро институт бош директори сифатидаги мазкур илк ташрифи ўтган йили Париж шаҳрида бўлиб ўтган учрашувнинг мантиқий давоми экани, шунингдек, устувор йўналишларда ўзаро манфаатли ҳамкорликни мустаҳкамлаш борасида томонларнинг интилиши қатъий эканидан далолат бериши таъкидланди.
Бугунги кунда ЮНЕСКО томонидан Ўзбекистон учун биринчи марта қабул қилинган Мамлакат дастури доирасида устувор йўналишлар бўйича қўшма чора-тадбирлар самарали амалга оширилмоқда.
Халқимизнинг ноёб маданий-тарихий меросини асраш соҳасида ҳамкорлик қилиш ва бу борадаги алмашинувларни фаоллаштиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Жаҳоннинг илғор тажрибасини чуқур ўрганиш ва жалб этиш мақсадида юртимизда ЮНЕСКО кафедралари тармоғи кенгаймоқда. Ўзбекистоннинг етакчи олий таълим муассасаларида "Дунё динларини қиёслама тадқиқ этиш", "Сув дипломатияси, сув ресурсларини бошқариш ва атроф-муҳит муҳофазаси", "Маданият туризми" каби кафедралар очилмоқда.
ЮНЕСКО кўмагида мамлакатимизда "Шарқ тароналари", бахшичилик санъати, ҳунармандчилик фестиваллари, Мақом санъати анжумани каби қатор йирик халқаро тадбирлар ташкил этилмоқда.
Учрашувда кенг кўламли шерикликни янада ривожлантириш, жумладан, Жаҳон мероси қўмитасининг навбатдаги сессияси якунида эришилган келишувларни сўзсиз амалга оширишнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Ўзбекистонда маданий мерос объектларини ривожлантириш ва асраш соҳасидаги фаол саъй-ҳаракатларни давом эттириш муҳимлиги қайд этилди. Бугун Самарқандда шу мавзуга бағишлаб муваффақиятли ўтказилган қўшма халқаро конференция натижалари юксак баҳоланди.
Маданият, таълим ва фан, гендер сиёсат йўналишларида ҳамда экология, жумладан, Орол фожиаси оқибатларини бартараф этиш йўналишида амалий ҳамкорлик имкониятлари кўриб чиқилди.
ЮНЕСКО Бош директори самимий қабул учун давлатимиз раҳбарига миннатдорлик билдирди.
Юртимизда бой маданий меросни асраб-авайлаш, туризм салоҳиятини рўёбга чиқариш, таълим ва фан, атроф-муҳит муҳофазаси соҳаларида муҳим ўзгаришларни амалга ошириш борасидаги ислоҳотлар ижобий натижалар бераётгани мамнуният билан қайд этилди.
ЮНЕСКО Ўзбекистон билан кенг кўламли шерикликни бундан буён ҳам ривожлантириш ва мустаҳкамлашда қатъий экани тасдиқланди.

The President of Uzbekistan meets with UNESCO Director-General
Today, in Samarkand, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received Audrey Azoulay, Director-General of the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO).
The head of our state, warmly welcoming the distinguished guest, noted with deep satisfaction the dynamic development of constructive dialogue and the consolidation of productive partnership between Uzbekistan and UNESCO.
The first visit by Audrey Azoulay as the head of the authoritative international organization, it was stressed, constitutes a logical continuation of the talks that took place last year in Paris, and also testifies to the shared desire to deepen mutually advantageous cooperation.
Currently, joint activities in priority areas are being effectively implemented within the framework of the Country Program adopted for the first time by UNESCO with regard to Uzbekistan.
Particular emphasis is placed on the interaction and intensification of exchanges in the field of protection and preservation of the unique tangible and intangible cultural and historical heritage of our nation.
In order to study profoundly and attract international best practices, the network of UNESCO chairs in Uzbek higher education institutions has been expanding. In particular, such departments as Comparative Study of World Religions, Water Diplomacy, Water Resources Management and Environmental Protection, and Cultural Tourism are operating in the leading universities of our country.
A number of major international events are also held with support from UNESCO, including the Sharq Taronalari, bakhshi art, folk art festivals, and the maqom art forum.
During the conversation, Shavkat Mirziyoyev and Audrey Azoulay discussed topical issues in the development of bilateral partnership and unconditional implementation of the agreements, including those reached as a result of the session of the World Heritage Committee.
The importance of continuing active efforts in the promotion and preservation of cultural heritage in Uzbekistan was emphasized. The joint International Conference in this field, which was successfully held today in Samarkand, were highly appreciated.
The prospects of practical cooperation in the field of culture, education and science, gender policy, as well as environmental protection, including overcoming the consequences of the Aral disaster, were considered during the talks.
The UNESCO Director-General sincerely thanked the head of our state for a warm welcome.
With deep satisfaction was noted the progress of the reforms spearheaded in the country in preserving the rich cultural heritage, unveiling the tourism potential, promoting important transformations in the field of education and science, and protecting the environment.