Пойтахтимизда ташкил этилган оммавий саломатлик тадбирларида 10 мингга яқин аҳоли иштирок этди
Мамлакатимизда соғлом турмуш тарзи тарғиботига алоҳида эътибор қаратилаётир. Президентимизнинг ўтган йил 18 декабрдаги “Юқумли бўлмаган касалликларнинг профилактикасини, соғлом турмуш тарзини қўллаб-қувватлаш ва аҳолининг жисмоний фаоллиги даражасини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори ушбу саъй-ҳаракатларни янги босқичга олиб чиқиш имконини бермоқда.
Мазкур қарор ижросини таъминлаш мақсадида Соғлиқни сақлаш вазирлиги томонидан мамлакатимиз бўйлаб жорий йил март ойидан бошлаб, ҳар ҳафтанинг шанба куни оммавий саломатлик тадбирлари мунтазам равишда уюштириб келинмоқда. Бу эса фуқароларнинг жисмоний фаоллиги даражасини қўллаб-қувватлаш ва соғлом турмуш тарзи оммавийлигини оширишда яхши самар бераётир. Натижада, касалликлар билан курашишга эмас, аҳолининг тиббий ва санитар-гигиеник маданияти даражасини ошириш ҳамда тизимли профилактикага асосий эътибор қаратилмоқда.
Жумладан, жорий йил 24 август, шанба куни Соғлиқни сақлаш вазирлиги ташаббуси билан ҳамкор вазирлик ва идоралар, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари ҳамкорликда Мустақиллигимизнинг 28 йиллиги муносабати билан “Биз соғлом турмуш тарафдоримиз” шиори остида оммавий юриш ҳамда “Саломатлик стартлари” тадбирлари юқори савияда ташкил этилди.
Биргина пойтахтимизда Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳамда Тошкент шаҳар ҳокимлиги ташаббуси билан ўтказилган тадбирларда 10 мингга яқин турли соҳа вакиллари, кенг жамоатчилик “Халқлар дўстлиги” саройидан Ислом Каримов кўчаси бўйлаб, то Миллий олимпия қўмитасигача бўлган масофада ташкил этилган фаол юришда иштирок этишди. Сўнгра Пахтакор стадионида “Саломатлик стартлари” тадбирлари, таниқли санъаткорлик иштирокида концерт дастурлари ташкил этилди.
Дарҳақиқат, Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилотининг маълумотига кўра, тараққиёт туфайли инсоният ҳаёт тарзида камҳаракатлиликка одатланаётгани кўплаб тиббий-ижтимоий муаммоларга сабаб бўлмоқда. Дунё миқёсида қайд этилаётган ўлим ҳолатининг ҳар тўртдан бирига айнан шу муаммо сабаб бўлмоқда. Масалан, сут бези ва йўғон ичак саратони, қандли диабет, юрак ишемик касалликлари юзага келишининг 25-30 фоизига ана шу омил жиддий туртки бўлади.
Бундай муаммонинг олдини олиш ҳар бир инсоннинг ўз қўлида. Тўғри, бугунги тиғиз иш куни соатлаб спорт машғулотлари бажаришга имкон бермаслиги мумкин. Бироқ, ҳеч бўлмаганда кунда-кунора 20-30 дақиқалик жисмоний машқлар бажариш, кунига 1-2 километр пиёда юриш учун ҳаммада имкон топилади. Шифокорларнинг айтишича, ана шу озгина ҳаракат ҳам организмни кислородга тўйинтириш, модда алмашинувини яхшилашда ижобий натижа беради. Бундай кун тартибига одатланган инсон хафақон, инфаркт, инсульт, саратон каби оғир касалликлардан ўзини ҳимоялайди. Шундай экан ҳар қандай ҳолатда жисмоний фаолликка вақт ажратиб туришни унутмайлик.
Энг улуғ, энг азиз айём арафасида бўлиб ўтган кенг миқёсли оммавий саломатлик тадбирлари Қорақалпоғистон Республикаси ҳамда вилоятларимиз марказларида ҳам минглаб аҳоли иштирокида турли маданий тадбирлар билан ҳамоҳанг тарзда ўтказилди.

В массовых оздоровительных мероприятиях в столице участвовало около 10 тысяч человек
В нашей стране особое внимание уделяется пропаганде здорового образа жизни. Постановление Президента «О мерах по профилактике неинфекционных заболеваний, поддержке здорового образа жизни и повышению уровня физической активности населения» от 18 декабря 2018 года позволяет вывести работу в этом направлении на новый этап.
С целью обеспечения исполнения данного постановления Министерством здравоохранения начиная с марта нынешнего года каждую субботу по всей стране регулярно организуются массовые оздоровительные мероприятия. А это оказывает положительное влияние на поддержку уровня физической активности граждан и повышение массовости здорового образа жизни. В результате, основное внимание уделяется не борьбе с заболеваниями, а повышению уровня медицинской и санитарно-гигиенической культуры населения.
В частности, 24 августа нынешнего года, в субботу на высоком уровне прошли массовые мероприятия ходьбы под девизом “Мы — сторонники здорового образа жизни” и “Оздоровительные старты”, организованные в честь 28-летия независимости нашей страны в сотрудничестве с Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента.
Только в столице по инициативе Министерства здравоохранения и хокимията города Ташкента были привлечены для участия на мероприятиях около 10 тысяч человек. Представители разных сфер, широкая общественность начали активную ходьбу с дворца “Дружбы народов” и по улице Ислама Каримова дошли до Национального олимпийского комитета Узбекистана. Затем на стадионе “Пахтакор” были организованы “Оздоровительные старты”, концерт с участием известных исполнителей.
Действительно, согласно данным Всемирной организации здравоохранения, цивилизация приводит к тому, что люди привыкают к малоподвижному образу жизни, что становится причиной появления многих медико-социальных проблем. Именно малоподвижность виновна в одной четверти случаев смерти в мире. К примеру, в 25-30 процентах случаях возникновения рака молочной железы и толстой кишки, сахарного диабета, сердечно-ишемических заболеваний причиной становится именно этот фактор.
Предотвращение этой проблемы — в руках каждого человека. Правда, сегодня занятые делом люди не могут уделить время на то, чтобы часами заниматься спортом. Но каждый из нас может найти возможность хотя бы раз в день выполнить 20-30-минутные физические упражнения, ежедневно проходить 1-2 километра. По словам врачей, не требующие больших усилий эти движения обогащают организм кислородом, оказывают положительное влияние на улучшение обмена веществ. Привыкший к такому распорядку дня человек защитит себя от таких заболеваний, как гипертония, инфаркт, инсульт, рак. Поэтому не забывайте в любых случаях уделять время на физическую активность.
Прошедшие в преддверии самого дорого и самого великого праздника широкомасштабные массовые оздоровительные мероприятия гармонировали с разными культурными мероприятиями с участием тысячи людей в центрах Республики Каракалпакстан и областей.