Ногиронлиги бўлган шахсларнинг жамоат бирлашмаларини давлат томонидан қўллаб-қувватлашнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида
2019-08-23 | Ҳужжатлар
Мамлакатимизда ногиронлиги бўлган шахсларни қўллаб-қувватлашнинг самарали тизимини шакллантириш, уларни меҳнат фаолиятига кенг жалб қилиш орқали ҳаёт сифати ва даражасини ошириш бўйича тизимли ишлар амалга оширилмоқда.
Шу билан бирга, бозор иқтисодиёти шароитида ногиронлиги бўлган шахсларнинг бандлигини таъминлаётган корхоналарнинг барқарор фаолият юритишини рағбатлантиришга қаратилган қўшимча чора-тадбирларни амалга ошириш талаб этилмоқда.
Ногиронлиги бўлган шахсларнинг жамоат бирлашмаларига қарашли юридик шахсларни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш, уларнинг ишлаб чиқариш қувватларини янада модернизация қилиш, техник ва технологик қайта жиҳозлаш, шунингдек, ногиронлиги бўлган шахслар учун янги иш ўринларини яратиш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича вакил, Молия вазирлиги, Ўзбекистон ногиронлар уюшмаси, Ўзбекистон кўзи ожизлар жамияти ва Ўзбекистон карлар жамияти (кейинги ўринларда – ногиронлиги бўлган шахсларнинг жамоат бирлашмалари)нинг ягона иштирокчиси ногиронлиги бўлган шахсларнинг жамоат бирлашмалари ҳисобланган юридик шахсларни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш тўғрисидаги таклифи маъқуллансин.
2. Белгилансинки, ишловчилари умумий сонининг камида 50 фоизи ногиронлиги бўлган шахслардан иборат ва ногиронлиги бўлган шахслар меҳнатига ҳақ тўлаш фонди умумий меҳнатга ҳақ тўлаш фондининг камида 50 фоизини ташкил этадиган ягона иштирокчиси ногиронлиги бўлган шахсларнинг жамоат бирлашмалари ҳисобланган юридик шахслар:
юридик шахслардан олинадиган фойда солиғи, қўшилган қиймат солиғи ва юридик шахсларнинг мол-мулкига солинадиган солиқни ҳисоблаш ва тўлашдан озод қилинади;
солиққа тортиладиган ерлар бўйича юридик шахслардан олинадиган, ер участкасининг жойлашган ўрнига қараб белгиланган ер солиғини ставкасига нисбатан 0,1 пасайтирувчи коэффициенти қўлланган ҳолда тўлайди.
3. Давлат буюртмачиларига Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги билан келишилган ҳолда ишловчилари умумий сонининг камида 50 фоизи ногиронлиги бўлган шахслардан иборат ва ногиронлиги бўлган шахслар меҳнатига ҳақ тўлаш фонди умумий меҳнатга ҳақ тўлаш фондининг камида 50 фоизини ташкил этадиган ягона иштирокчиси ногиронлиги бўлган шахсларнинг жамоат бирлашмалари ҳисобланган юридик шахсларнинг товарлари (ишлари, хизматлари)ни харид қилиш учун квоталар тақдим этилсин.
4. Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги Ўзбекистон Республикаси Солиқ кодексининг янги таҳрирдаги лойиҳасида ушбу қарорда кўрсатиб ўтилган нормаларни назарда тутсин.
5. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – молия вазири Ж.А.Қўчқоров зиммасига юклансин.

О дополнительных мерах государственной поддержки общественных объединений лиц с инвалидностью
В стране осуществляется последовательная работа по формированию эффективной системы поддержки лиц с инвалидностью, повышению качества и уровня их жизни за счет широкого вовлечения в трудовую деятельность.
Вместе с тем в условиях рыночной экономики требуется принятие дополнительных мер, стимулирующих устойчивое функционирование предприятий, обеспечивающих трудоустройство лиц с инвалидностью.
В целях оказания государственной поддержки юридическим лицам, находящимся в собственности общественных объединений лиц с инвалидностью, дальнейшей модернизации, технического и технологического перевооружения их производственных мощностей, а также создания новых рабочих мест для лиц с инвалидностью:
1. Согласиться с предложением Уполномоченного при Президенте Республики Узбекистан по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства, Министерства финансов, Ассоциации инвалидов Узбекистана, Общества слепых Узбекистана и Общества глухих Узбекистана (далее – общественные объединения лиц с инвалидностью) об оказании государственной поддержки юридическим лицам, единственными участниками которых являются общественные объединения лиц с инвалидностью.
2. Установить, что юридические лица, единственными участниками которых являются общественные объединения лиц с инвалидностью, в общей численности которых лица с инвалидностью составляют не менее 50 процентов и фонд оплаты труда лиц с инвалидностью составляет не менее 50 процентов от общего фонда оплаты труда:
освобождаются от исчисления и уплаты налога на прибыль юридических лиц, налога на добавленную стоимость и налога на имущество юридических лиц;
уплачивают земельный налог с юридических лиц, в части земель, подлежащих налогообложению, с применением понижающего коэффициента 0,1 к ставкам земельного налога с юридических лиц, установленным в зависимости от месторасположения земельных участков.
3. Предоставить государственным заказчикам квоты на приобретение товаров (работ, услуг) у юридических лиц, единственными участниками которых являются общественные объединения лиц с инвалидностью, в общей численности которых лица с инвалидностью составляют не менее 50 процентов и фонд оплаты труда лиц с инвалидностью составляет не менее 50 процентов от общего фонда оплаты труда, по перечню, утверждаемому общественными объединениями лиц с инвалидностью по согласованию с Министерством финансов Республики Узбекистан.
4. Министерству финансов Республики Узбекистан предусмотреть в проекте Налогового кодекса Республики Узбекистан в новой редакции нормы, предусмотренные в настоящем постановлении.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Премьер-министра – министра финансов Республики Узбекистан Кучкарова Д. А.