Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 22 август куни мамлакатимизда фаолият кўрсатаётган сиёсий партиялар раҳбарлари билан учрашди.
Мулоқот чоғида партияларнинг жамиятимиз сиёсий-ижтимоий ҳаётидаги ўрни ва ролини ошириш, шу йил декабрь ойида миллий парламентимиз ва маҳаллий вакиллик органларига бўладиган сайловларга тайёргарлик ишларининг бориши тўғрисида, бу борадаги энг муҳим ва долзарб масалалар хусусида атрофлича фикр юритилди.
Маълумки, мамлакатимиз ўз тараққиётининг янги босқичига қадам қўйган ҳозирги вақтда барча соҳа ва тармоқларда чуқур демократик ўзгаришлар амалга оширилмоқда. Ҳаракатлар стратегияси асосида жамиятимизда кўппартиявийлик, сиёсий плюрализм, фикрлар ранг-баранглиги, очиқлик ва ошкоралик тамойилларини кучайтиришга алоҳида эътибор берилмоқда.
Бугунги кунда юртимизда бешта сиёсий партия – “Миллий тикланиш” демократик партияси, Халқ демократик партияси, Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати – Ўзбекистон либерал-демократик партияси, “Адолат” социал-демократик партияси ва Экологик партия фаолият кўрсатмоқда. Уларнинг ўз ғоя ва дастурларини амалга ошириши, сайловларда тенглик, очиқлик ва холислик тамойиллари асосида фаол иштирок этиб, парламент, маҳаллий вакиллик органларида ўз фракциялари ва партиявий гуруҳларини шакллантириши ҳамда мамлакатимиз сиёсий-ижтимоий ҳаётида фаол иштирок этиши учун барча қонуний асослар яратилган. Янги қабул қилинган Ўзбекистон Республикаси Сайлов кодекси бу борада янада кенг имкониятлар яратиши билан аҳамиятлидир.
Учрашувда давлатимиз раҳбари “Ҳар қандай сиёсий партия замон билан ҳамнафас бўлиб, унинг ўткир талабларига жавоб берган тақдирдагина сиёсий куч сифатида яшай олади”, деб таъкидлади.
Олий Мажлис ва халқ депутатлари маҳаллий кенгашларига бўладиган сайловлар мамлакатимиз ҳаётидаги муҳим воқеа бўлиб, бутун халқимиз қатори сиёсий партиялар учун ҳам катта сиёсий мактаб бўлиб хизмат қилиши шубҳасиз.
Сайловларнинг кўппартиявийлик ва муқобиллик, ошкоралик ва транспарентлик тамойиллари асосида, дунёда умумэътироф этилган демократик стандартларга мос ҳолда ўтиши кўп жиҳатдан сиёсий партияларнинг ушбу жараёнга пухта тайёргарлик кўриши ҳамда чуқур ўйланган янги ғоя ва мақсадлар, дастурлар билан уларда фаол иштирок этишига боғлиқ.
Миллий қонунчилигимизда бўлажак сайловларда депутатликка номзодлар фақат сиёсий партиялар томонидан илгари сурилиши қатъий белгилаб қўйилгани ҳар бир партияга катта ҳуқуқ ва имконият бериши билан бирга юксак масъулият ҳам юклайди.
Албатта, сайловлар олдидан ҳар бир сиёсий партия ўзининг сайловолди дастури, сиёсий платформасини ишлаб чиқади, янги-янги ғояларни ўртага ташлайди, эл-юрт орасида обрў-эътибор қозонган инсонлар номзодини илгари суради. Бир сўз билан айтганда, кураш қизғин бўлади.
Сиёсий партиялар раҳбарлари билан суҳбат давомида бу галги сайловларнинг ўзига хос хусусиятлари ва аҳамияти, партиялар ушбу ғоят муҳим жараёнга қандай ғоя ва мақсадлар билан бораётгани, электоратнинг фаоллигини ошириш, ёшларни Ватанга муҳаббат ва садоқат руҳида тарбиялаш, уларда сиёсий етакчилик фазилатларини шакллантириш, партия ташкилотлари фаолиятини кучайтириш ҳақида атрофлича фикр юритилди.
“Қайси партияга мансублигидан қатъи назар, барча юртдошларимизни бирлаштирадиган ягона ва муштарак мақсад – бу жонажон Ўзбекистонимиз, унинг буюк келажагидир. Айни шу мақсад ҳаммамизни она юртимизга садоқат билан хизмат қилишга даъват этади”, деб таъкидлади Шавкат Мирзиёев.
Сайловлар жараёнида, демократик плюрализм шароитида халқимизга хос бўлган бағрикенглик ва олижаноблик, сиёсий-ҳуқуқий маданиятни намоён этиш лозимлигига урғу берилди. Айниқса, сайловолди тарғибот кампанияларини замонавий ахборот технологиялари ёрдамида олиб бориш бўйича қонунчилигимизда белгиланган нормаларга амал қилиш муҳим аҳамиятга эга экани қайд этилди.
Мулоқот жараёнида бугунги давр ҳамда мамлакатимизда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар талабларидан келиб чиққан ҳолда, сиёсий партиялар фаолияти чуқур таҳлил қилиниб, уларнинг ишини такомиллаштириш ва самарасини ошириш бўйича фикр-мулоҳазалар, амалий таклифлар билдирилди.

Political parties urged to become active participants in democratic processes
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met on August 22 with the leaders of political parties in our country.
The meeting helped discuss in detail the issues of increasing the role of parties in the socio-political life, the preparation for the elections to the national parliament and local representative bodies of government due in December this year, and other pressing matters in this area.
Today, Uzbekistan is at a new stage of its development, deep democratic reforms are underway in all areas. In accordance with the Actions Strategy implemented in the country, special attention is paid to the consolidation of principles of a multi-party system, political pluralism, openness and publicity.
Currently, there are five political parties in Uzbekistan, namely, the Milliy Tiklanish (National Revival) Democratic Party, the People’s Democratic Party, the Movement of Entrepreneurs and Businesspeople – the Liberal Democratic Party of Uzbekistan, the Adolat (Justice) Social Democratic Party and the Ecological Party. A solid legislative framework has been created that provides the necessary conditions for political parties to implement their ideas and programs, ensure their active participation in elections on the basis of equality, openness and objectivity, shape factions and party groups in the parliament and local representative bodies of government, and extensively participate in public and political life in general. The adopted Electoral Code of the Republic of Uzbekistan opens up even greater opportunities on this front.
Speaking at the meeting, the head of our state noted thus that “a political party can be considered a political force only when it keeps pace with the times, able to meet the stringent requirements of our day.”
Elections to the Oliy Majlis and local Kengashes of people’s deputies are the most important political event in the life of the country. Indisputably, they will come to be a great political school both for political parties as much as for all our people.
Conducting elections on principles of multi-party system and alternative choice, openness and transparency, in accordance with generally recognized democratic standards largely depends on the extent of preparation of parties for the voting process, their active participation in electoral campaigns that reflect deeply thought-out goals and strategies.
The national electoral law stipulates that only political parties nominate candidates. This provides parties with great rights and opportunities, yet at the same time places a great responsibility on them.
Naturally, in preparation for the elections, each party will develop its own political program, platform, come up with new ideas, nominate people who have earned respect and authority in society. In short, heated struggle is ahead.
During the meeting, the participants deliberated on the features and significance of the forthcoming elections, ideas and objectives with which the parties will enter this crucial process, such issues as boosting the activity of the electorate, educating young people in the spirit of love and devotion to the Motherland, fostering leadership qualities, invigorating the activities of party organizations.
“Regardless of party affiliation, all our compatriots are united by a common goal – building a great future for our native Uzbekistan. This is what urges us all to faithfully serve the Motherland,” Shavkat Mirziyoyev noted.
Particular attention was drawn to the fact that during the elections, in conditions of democratic pluralism of opinion, it is essential to show tolerance inherent in our people, as well as political and legal culture. The importance of strict observance of provisions of the electoral law during the election campaign using modern information technologies was stressed.
The meeting facilitated thorough analysis of the activities of political parties based on the requirements of the time and the extensive reforms in progress in the country, as well as elaboration of practical proposals for the improvement and efficiency of their work.