Ўзбекистон Президенти АҚШ Давлат котиби ўринбосарини қабул қилди
Бугун, 22 август куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Тошкентга ташриф билан келган Америка Қўшма Штатлари Давлат котибининг сиёсий масалалар бўйича ўринбосари Девид Хейлни қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари меҳмонни самимий қутлар экан, кейинги йилларда кўп қиррали Ўзбекистон-АҚШ муносабатларида изчил ривожланиш кузатилаётганини катта мамнуният билан қайд этди.
Ўтган йилнинг май ойида Вашингтонда бўлиб ўтган самарали олий даражадаги учрашувлар мамлакатларимиз стратегик шериклигида янги даврни бошлаб бергани таъкидланди.
АҚШ дипломати, ўз навбатида, Ўзбекистон раҳбарига самимий қабул учун миннатдорлик билдириб, Президент Дональд Трамп ва Давлат котиби Майк Помпеонинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Девид Хейл АҚШ Ўзбекистонда давлат қурилиши ва кучли фуқаролик жамиятини шакллантириш соҳасида амалга оширилаётган ўзгаришлар, аҳоли турмуши даражаси ва сифатини ошириш, фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлашга қаратилган ислоҳотларни юксак баҳолашини таъкидлади.
Ўзбекистон ва Марказий Осиёдаги бошқа мамлакатларнинг минтақада дўстлик, яхши қўшничилик ва ўзаро манфаатли ҳамкорлик муносабатларини мустаҳкамлаш борасидаги саъй-ҳаракатлари қўллаб-қувватланаётгани билдирилди.
Афғонистондаги вазиятни тинч йўл билан ҳал қилиш ва ушбу мамлакатни минтақавий жараёнларга жалб этиш масалалари юзасидан фикр алмашилди.
Учрашувда икки томонлама муносабатларга оид ҳамда халқаро аҳамиятга молик долзарб масалалар муҳокама қилинди.
Савдо-иқтисодий, инвестиция, инновация, таълим ва маданий-гуманитар соҳалардаги алоқалар фаоллашгани ҳамда АҚШнинг етакчи компаниялари, банк ва ташкилотлари иштирокидаги қўшма лойиҳалар илгари сурилаётгани мамнуният билан қайд этилди.
Жорий йил июнь ойида АҚШ биринчи сертификатланган иқтисодий миссиясининг Ўзбекистонга ташрифи якунида илгари сурилган ишбилармонлик ташаббусларини қўллаб-қувватлаш масаласига алоҳида эътибор қаратилди.
Учрашув сўнгида Давлат котиби ўринбосари Девид Хейл АҚШнинг мамлакатларимиз ўртасидаги стратегик шериклик муносабатларини ва ҳар томонлама ҳамкорликни янада ривожлантириш борасидаги интилиши қатъий эканини тасдиқлади.

The President receives US Under Secretary of State
Today, on August 22, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received David Hale, US Under Secretary of State for Political Affairs.
Sincerely welcoming the guest, the leader of our country noted with deep satisfaction the dynamic development observed in recent years in the Uzbek-American multilayered relations.
The fruitful highest-level meetings held in Washington in May 2018, it was emphasized, marked the dawn of a new era of strategic partnership between the two nations.
In turn, the American diplomat, thanking Uzbekistan’s leader for a warm reception, conveyed the greetings and best wishes of President Donald Trump and Secretary of State Mike Pompeo.
According to David Hale, the US side highly appreciates the ongoing reforms in Uzbekistan in the field of state building and the formation of a strong civil society, as well as those aimed at uplifting the living standards in the country, at ensuring civil rights and freedoms.
The efforts of Uzbekistan and other countries of Central Asia to bolster the relations of friendship, good neighborliness and mutually advantageous cooperation in the region also received support.
The meeting facilitated exchange of views on the issues of peaceful settlement in Afghanistan and that country’s active engagement in regional processes.
Pressing issues of bilateral relations and the international agenda were also discussed during the talks.
With satisfaction was stated the intensification of contacts and promotion of joint projects in the trade, economic, investment, innovation, educational, cultural and humanitarian fields with the participation of leading American companies, banks and organizations.
Particular attention was paid to supporting business initiatives following the results of the first certified US economic mission to Uzbekistan in June earlier this year.
Toward the end of the meeting, Under Secretary David Hale reaffirmed the United States commitment to furthering the strategic partnership and comprehensive cooperation between our two countries.