Маданий мерос ҳафталиги: Нима? Қаерда? Қачон?
21 август куни Тошкент шаҳридаги Ёшлар ижод саройида “Ўзбекистон – буюк йўллар ва цивилизациялар чорраҳаси: империя, дин, маданият” мавзусидаги мерос ҳафталиги (22 – 27 август) олдидан матбуот анжумани ташкил этилди.
Унда Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари Азиз Абдуҳакимов, Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, сақлаш ва тарғиб этиш бўйича бутунжаҳон жамияти Илмий кенгаши аъзоси Фредерик Старр, Маданият вазири ўринбосари Камола Акилова, Ўзбекистон маданий меросини сақлаш, ўрганиш ва тарғиб қилиш бўйича бутунжаҳон жамиятининг раиси, “Ўзбекистон маданий мероси дунё тўпламларида” лойиҳаси координатори Фирдавс Абдухолиқов ва бошқа спикерлар маданий ҳафталикнинг асосий воқеалари ҳақида сўз юритишди.
“Биз сиз билан ажойиб ҳодисанинг гувоҳи бўляпмиз, дунёнинг кўплаб мамлакатларидан юқори даражали меҳмонлар, олимлар ва оммавий ахборот воситалари Ўзбекистоннинг маданий меросига қизиқиш билдириб, юртимизга ташриф буюришмоқда.
Аҳамиятлиси, муҳтарам Президентимиз Шавкат Миромонович маданий меросни сақлаш масаласига катта эътибор қаратиб, ушбу йирик тадбирга тайёргарликнинг барча босқичларини шахсан ўзлари назоратга олдилар, Бош вазиримиз зарурат туғилганда жойларга бориб, тайёргарлик ишларини кўздан кечирдилар.
Тадбирга шунингдек ЮНЕСКО бош директори Одри Озуле хонимнинг ташрифи кутилмоқда. Маданий мерос ҳафталиги доирасидаги бири-биридан қизиқ тадбирлар нафақат Марказий Осиё, балки бутун Евроосиё қитъаси учун муҳим аҳамият касб этади”, - деди Бош вазир ўринбосари. Азиз Абдуҳакимов Ўзбекистон Маданий мерос ҳафталиги доирасида мулоқот учун очиқ ва ҳамкорликка тайёр эканини таъкидлади. Ўзбекистон маданий меросини сақлаш, ўрганиш ва тарғиб қилиш бўйича бутунжаҳон жамияти раиси Фирдавс Абдухолиқовнинг сўзларига кўра, Маданий мерос ҳафталиги доирасида 13 янги китоб, 8 муҳокамалар доираси, 4 халқаро конференция, 5 янги фильм, 3 эксклюзив кўргазма, 30 та тўлдирилган реаллик эффектига эга китоб, 10 дан ортиқ лойиҳа тақдимоти ўтказилиши кутилмоқда.
22 август куни Тошкентда Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, асраш ва тарғиб этиш бўйича Бутунжаҳон жамиятининг III халқаро конгресси иш бошлайди. Конгрессда Ўзбекистон маданий меросининг дунё тўпламларида сақланаётган меросига бағишланган янги 20 жилдли китоб-альбом тақдимоти ўтказилади. Мазкур китобларни яратишда Ўзбекистон, Франция, Буюк Британия, Польша, Чехия, Япония сингари давлатлардан етакчи мутахассислари иштирок этади.
23 август куни Тошкент шаҳар ҳокимлиги номидан “Тошкент – Шарқ юлдузи” номли тантанали қабул маросими уюштирилади.
24 август куни Ҳафталик иштирокчилари Термизга жўнаб кетишади ва у ерда жаҳон тарихини ўрганишдаги муҳим воқеаларга шоҳид бўлишади. Бу ерда илк бор ўтказилаётган “Ўзбекистон – цивилизациялар чорраҳаси” археологик конференциясида бутун дунёдан келган таниқли шарқшуносларнинг шов-шувли маърузаларини тинглашади.
Дастурнинг энг муҳим воқеаси – академик Эдвар Ртвеладзе раҳбарлигида Кампиртепада олиб борилган тадқиқотлар меваси – Оксиана Искандарияси билан танишув бўлади. Шундан сўнг меҳмонлар Сурхондарё вилояти ҳудудидаги қадимги шаҳарчалар, қазишма ҳудудлари ва тарихий ёлгорликларга саёҳат қилишади. Улар милодий I-III асрларга мансуб Фаёзтепа будда ибодатхонаси мажмуаси, шунингдек Термиз Археология музейида бўлишади.
Шу билан бирга, 24 августда Ҳафталик иштирокчиларининг бир қисми қадимий Бухорога йўл олишади ва шаҳарнинг обидалари билан танишишади. Қолганлар 25 август куни махсус рейс билан Самарқандга парвоз қилиб, Маданий мерос ҳафталигининг кейинги тадбирларида қатнашишади. Улар учун “Ўзбекистон обидалари нима ҳақида сукут сақлайди?” мавзусидаги ўзига хос экскурсия ташкил қилинади.
Бу буюк олимлар ва ҳукмдорларнинг асрлар қаъридан йўллаган номалари билан ўзига хос танишув бўлади. Дунё олимлари Самарқанд обидаларидаги битикларда таълим, маърифат, тинчлик ва бунёдкорлик ҳақидаги даъватлардан хабар топишади, бундай экскурсия аввал уюштирилмаган.
26 август куни Самарқандда ЮНЕСКО шафелигида ўтадиган халқаро конференцияда дунёнинг қирқдан ортиқ мамлакатидан 200 дан зиёд олим иштирок этади. "Моддий ва номоддий маданий меросни асраш: долзарб муаммолар ва уларни ҳал қилиш стратегияси" мавзусида ўтказиладиган халқаро конференцияга 300 дан ортиқ шарқшунос олимлар, ЮНЕСКО экспертлари, халқаро ОАВ вакиллари таклиф этилган.
Шунингдек, Самарқандда “Асрлар қаъридан таралган нур” номли исломшуномс олимлар иштирокида халқаро конференция ҳам бўлиб ўтади. Тадбир доирасида “Ўзбекистон обидаларидаги битиклар” туркумидаги китоб-альбомларнинг Хоразм ва Бухоро вилоятлари обидаларига бағишланган навбатдаги жилдлари (14 ва 15-жилдлар) тақдимоти ҳамда BBC ўзбек хизмати ва ЎзЭОАВМА ҳамкорлигида суратга олинган “Катта лангар Қуръони: сирлар ва ҳақиқатлар” китобининг тақдимоти ўтказилиши кўзда тутилган. Бундан ташқари, Ўзбекистон Респубикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан қурилган Имом Бухорий илмий тадқиқот марказига ташриф ҳам кўзда тутилган.
Самарқанддаги тадбирларнинг энг эсда қоларлиси “Самарқанд – Буюк ипак йўли юраги” номли ёрқин фестивали бўлиши кутилмоқда. Фестиваль Амир Темурнинг етти боғидан бирининг шакл-шамойили асосида тикланган, худди шу куни тантанали очилиш маросими ўтказиладиган “Боғи шамол” боғида бўлиб ўтади. Турли халқларнинг миллий либосларини кийган тадбир қатнашчилари ўзларини худди вақт машинасида кетаётгандек, ўрта асрлар муҳитига, машҳур Самарқанд бозорига тушиб қолгандек ҳис қилишади. Ҳафталик анъанавий “Шарқ тароналари” XII халқаро мусиқа фестивалининг Регистон майдонидаги очилиш маросими билан якунига етади.

Неделя культурного наследия: Что? Где? Когда?
21 августа во Дворце творчества молодежи города Ташкента состоялась пресс – конференция на тему” Узбекистан – перекресток великих дорог и цивилизаций: империя, религия, культура " (22-27 августа).
На пресс-конференции выступили заместитель премьер-министра Республики Узбекистан Азиз Абдухакимов, член Ученого совета Всемирного общества по изучению, сохранению и пропаганде культурного наследия Узбекистана Фредерик Старр, заместитель министра культуры Республики Узбекистан Камола Акилова, председатель Всемирного общества по сохранению, изучению и пропаганде культурного наследия Узбекистана, координатор проекта “Культурное наследие Узбекистана в мировых собраниях” Фирдавс Абдухаликов. Организаторы недели рассказали об основных событиях культурной недели.
“Мы с вами являемся свидетелями удивительного события, высокопоставленные гости, ученые и средства массовой информации из многих стран мира проявляют интерес к культурному наследию Узбекистана и посещают нашу страну. Уважаемый Президент Шавкат Миромонович, уделив большое внимание вопросам сохранения культурного наследия, лично взял под свой контроль все этапы подготовки к этому крупному мероприятию, Премьер-министр страны побывал на местах проведения мероприятий, осмотрел подготовительную работу.
В рамках недели ожидается также визит генерального директора ЮНЕСКО г-жи Одри Озуле. Мероприятия в рамках Недели культурного наследия будут иметь важное значение не только для Центральной Азии, но и для всего евразийского континента”, - сказал заместитель Премьер-министра. Азиз Абдухакимов отметил, что Узбекистан открыт для диалога и готов к сотрудничеству в рамках Недели культурного наследия.
По словам председателя всемирного общества по сохранению, изучению и пропаганде культурного наследия Узбекистана Фирдавса Абдухаликова, в рамках Недели культурного наследия ожидается презентация 13 новых книг, 8 круглых столов, 4 международных конференций, 5 новых фильмов, 3 эксклюзивных выставок, 30 инновационных книг с эффектом реальности, более 10 презентаций проектов. 22 августа в Ташкенте начнет работу III Международный конгресс Всемирного общества по изучению, сохранению и пропаганде культурного наследия Узбекистана.
На конгрессе состоится презентация книги-альбома в 20 томах, посвященного Всемирному собранию культурного наследия Узбекистана. В создании этих книг принимают участие ведущие специалисты из таких стран, как Узбекистан, Франция, Великобритания, Польша, Чехия, Япония. 23 августа от имени хокимията города Ташкента состоится торжественная церемония приема "Ташкент-звезда Востока". 24 августа участники недели отправятся в Термез и станут свидетелями важных событий в изучении мировой истории. На проходящей здесь впервые археологической конференции “Узбекистан – перекресток цивилизаций " будут заслушаны доклады известных востоковедов со всего мира.
Самым важным событием программы станет знакомство с величайшим открытием в области археологии, результатами исследования в Кампыртепе под руководством академика Эдвара Ртвеладзе – Оксианской Александрией. После этого гости отправятся в путешествие по древним городкам, раскопкам и историческим памятникам на территории Сурхандарьинской области, которые находятся в комплексе буддийского храма Фаязтепа I-III вв. до н. э., а также в Музее археологии Термеза.
В то же время, 24 августа, часть участников недели отправится в древнюю Бухару и познакомится с памятниками города. Остальные поедут в Самарканд специальным рейсом 25 августа и примут участие в последующих мероприятиях Недели культурного наследия. Для них будет организована уникальная экскурсия на тему: “О чем молчат памятники Узбекистана?" Это будет своеобразное знакомство с именами великих ученых и правителей Узбекистана. Ученые мира узнают об учении, просвещении, мире и созидании. Отметим, что подобная экскурсия по памятникам Самарканда, ранее не проводилась. 26 августа в Самарканде состоится международная конференция под эгидой ЮНЕСКО, в которой примут участие более 200 ученых из более чем сорока стран мира.
На международную конференцию" Сохранение материального и нематериального культурного наследия: актуальные проблемы и стратегия их решения " приглашены более 300 ученых-востоковедов, эксперты ЮНЕСКО, представители международных СМИ. Кроме этого, в Самарканде состоится международная конференция ученых-исламоведов «Свет из глубины веков». В рамках мероприятия пройдет презентация пилотных версий новых книг-альбомов серии «Архитектурная эпиграфика Узбекистана», посвященных архитектурной эпиграфике памятников Хорезма и Бухары (14 и 15 тома), а также документального фильма, подготовленного BBC Uzbek и НАЭСМИ при поддержке Госкомтуризма под названием «Катталангарский Коран: факты и мифы».
Намечено также посещение Международного научно-исследовательского центра Имама Бухари, построенного по инициативе Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева. Уникальным событием самаркандских мероприятий станет красочный, яркий фестиваль «Самарканд – сердце Великого шелкового пути», имеющий уникальный формат и отличающийся потрясающей красотой и аутентичностью. Фестиваль пройдёт в новом тематическом парке, воссозданном по образу одного из семи садов Амира Тимура «Богишамол» который торжественно откроется в этот день.
Участники мероприятия, одетые в костюмы народов, которые они представляют, словно на машине времени, переместятся в атмосферу средневековой эпохи и побывают на знаменитом самаркандском базаре. Ярким завершающим событием Недели станет торжественная церемония открытия XII Международного музыкального фестиваля «Шарк тароналари» на площади Регистан.