Мустақиллигимизнинг 28 йиллигига бағишланди
Ўзбекистон Бадиий академияси Марказий кўргазмалар залида Ўзбекистон санъат усталарининг асарлари кўргазмаси очилди.
Мустақиллигимизнинг 28 йиллигига бағишланган кўргазманинг очилишида давлат ва жамоат ташкилотлари вакиллари, маънавият тарғиботчилари, таниқли рассомлар, санъатшунос олимлар, академиклар, ижодкорлар, кенг жамоатчилик ҳамда оммавий ахборот воситалари ходимлари иштирок этди.
Кўргазма экспозициясида таниқли ва ёш ижодкорларнинг охирги йилларда яратилган асарлари намойиш этилди. Кўргазмадан рангтасвир, графика, кичик ҳажмдаги ҳайкалтарошлик ва халқ амалий санъати асарлари ўрин олган.
Римма Гаглоева, Файзулла Аҳмадалиев, Ҳаким Мирзаҳмедов, Дилором Мамедова, Хуршид Зиёхонов, Иброҳим Валихўжаев, Аҳмад Бобоев, Тоҳир Каримов, Татьяна Фадеева ва бошқа бир қатор рассомлар гўзал диёримизнинг кўркам кўчалари, тарихий обидалари, кенг водийлар тасвири, ўзбек аёлларининг тимсоли ҳамда Ватанни тараннум этувчи асарлари билан иштирок этмоқда.
– Ҳар йили мустақиллигимизга бағишланадиган кўргазмаларга рассомларимиз алоҳида тайёргарлик кўришади, – дейди Ўзбекистон халқ рассоми Рустам Ҳудойберганов. – Бу галги байрам кўргазмасида ҳам улар йил давомида тайёрлаган энг сара асарлари билан қатнашмоқда. Уларда асосан бизнинг тарихимиз, мустақиллик остонасидаги ва ундан кейинги йиллар, юртимизнинг энг улуғ байрамлари акс эттирилган. Мен кўргазмада икки асарим билан қатнашяпман.

Посвящено 28-летию независимости
В Центральном выставочном зале Академии художеств Узбекистана открылась выставка произведений мастеров искусств Узбекистана.
В открытии выставки, посвященной 28-летию независимости нашей страны, приняли участие представители государственных и общественных организаций, пропагандисты духовности, известные художники, ученые-искусствоведы, академики, писатели, широкая общественность, а также сотрудники средств массовой информации.
В экспозициях выставки демонстрируются произведения известных и молодых художников, созданные за последние годы. На выставке представлены произведения живописи, графики, скульптура малого объема и произведения народно-прикладного искусства.
Римма Гаглоева, Файзулла Ахмадалиев, Хаким Мирзахмедов, Дилором Мамедова, Хуршид Зияханов, Иброхим Валиходжаев, Ахмад Бобоев, Тохир Каримов, Татьяна Фадеева и ряд других художников участвуют в выставке с произведениями, изображающими милые улочки, исторические памятники, широкие долины нашей прекрасной Родины, а также воспевающие узбекскую женщину и Узбекистан.
- Наши художники по особенному готовятся к ежегодным выставкам, посвященным нашей независимости, - говорит народный художник Узбекистана Рустам Худойберганов. - И в очередной праздничной выставке они участвуют с избранными произведениями, которые готовили в течение года. В них, в основном, нашли отражение наша история, годы на пороге независимости и последующие, самые великие праздники нашей страны. В этой выставке я участвую с двумя произведениями.
Все работы, представленные на выставке, демонстрируют своеобразный творческий поиск узбекских мастеров.