Янги энергия қувватлари саноат ривожига таянч бўлади
Тахиатош иссиқлик электр станциясида ҳар бири 230-280 мегаватт қувватга эга бўлган иккита буғ-газ қурилмаси барпо этилмоқда.
Президент Шавкат Мирзиёев Қорақалпоғистонга сафари чоғида мазкур инвестиция лойиҳаси бўйича амалга оширилаётган ишлар билан танишди.
- Мамлакатимизда саноатни ривожлантириш борасида катта марра олганмиз, тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар жалб этяпмиз. Булар учун аввало мустаҳкам инфратузилма керак. Бу лойиҳа Қорақалпоғистон ва Хоразмда энергия таъминотини яхшилаш, аҳолига куз-қиш мавсумида ҳам узлуксиз электр қуввати етказиб бериш учун жуда муҳим, - деди давлатимиз раҳбари.
Бундай стратегик ишлар бошқа ҳудудларда ҳам амалга оширилмоқда. Хусусан, Тўрақўрғон иссиқлик электр станцияси қурилмоқда, Навоий иссиқлик электр станцияси ва Фарғона иссиқлик электр маркази модернизация қилинмоқда.
Тахиатош иссиқлик электр станцияси уларнинг тўртинчиси.
Президентимизнинг 2017 йил 11 сентябрдаги қарори асосида амалга оширилаётган ушбу лойиҳанинг умумий қиймати 678,2 миллион долларни ташкил этади. Иккита буғ-газ қурилмасининг ишга туширилиши натижасида станциянинг умумий қуввати 730 МВтдан 1003 МВтгача ошади. Йилига 488,6 миллион куб метр табиий газ тежалишига эришилади. Шунингдек, йиллик сув сарфи 293 миллион куб метрга камаяди. Юзга яқин янги иш ўрни яратилади.
Тахиатош ИЭСда биринчи буғ-газ ускунаси жорий йил ноябрда, худди шундай қувватга эга иккинчи ускуна кейинги йил январда ишга туширилади.
Лойиҳа Жанубий Кореянинг “Hyundai Engineering Co. Ltd.” ҳамда “Hyundai Engineering & Construction Co. Ltd.” компаниялари билан ҳамкорликда амалга оширилмоқда. Давлатимиз раҳбари мазкур компаниялар вакиллари билан суҳбатлашди.

Two combined-cycle plants with a capacity of 230-280 MW each are under construction at the Takhiatash Thermal Power Station.
During his trip to Karakalpakstan, President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with efforts in progress toward the realization of this investment project.
“We have set ourselves high goals in the advancement of national industry, have been attracting foreign direct investments to this end. What we need, first and foremost, is a solid infrastructure. This project is rather critical in improving the energy supply in Karakalpakstan and Khorezm, in securing uninterrupted supply of electricity to the population, especially in the fall-winter period,” the head of state informed.
Similar strategic plans are underway in other regions, too. In particular, the Turakurgan Thermal Power Station is being built, while the Navoi Thermal Power Station and the Ferghana Thermal Power Center are being modernized.
The total cost of the Takhiatash project, implemented in accordance with the President’s decree of 11 September 2017, is 678.2 million US dollars. The introduction of two combined cycle plants will increase the total capacity of the power station from 730 to 1,003 MW, save 488.6 million cubic meters of natural gas a year, reduce annual water consumption by 293 million cubic meters, and create about 100 jobs.
It is planned that the first installation will be commissioned in November this year, and the second – in January 2020.
The project is implemented jointly with South Korean companies Hyundai Engineering Co. Ltd. and Hyundai Engineering & Construction Co. Ltd. Shavkat Mirziyoyev talked with their representatives.