Янги энергия қувватлари саноат ривожига таянч бўлади
Тахиатош иссиқлик электр станциясида ҳар бири 230-280 мегаватт қувватга эга бўлган иккита буғ-газ қурилмаси барпо этилмоқда.
Президент Шавкат Мирзиёев Қорақалпоғистонга сафари чоғида мазкур инвестиция лойиҳаси бўйича амалга оширилаётган ишлар билан танишди.
- Мамлакатимизда саноатни ривожлантириш борасида катта марра олганмиз, тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар жалб этяпмиз. Булар учун аввало мустаҳкам инфратузилма керак. Бу лойиҳа Қорақалпоғистон ва Хоразмда энергия таъминотини яхшилаш, аҳолига куз-қиш мавсумида ҳам узлуксиз электр қуввати етказиб бериш учун жуда муҳим, - деди давлатимиз раҳбари.
Бундай стратегик ишлар бошқа ҳудудларда ҳам амалга оширилмоқда. Хусусан, Тўрақўрғон иссиқлик электр станцияси қурилмоқда, Навоий иссиқлик электр станцияси ва Фарғона иссиқлик электр маркази модернизация қилинмоқда.
Тахиатош иссиқлик электр станцияси уларнинг тўртинчиси.
Президентимизнинг 2017 йил 11 сентябрдаги қарори асосида амалга оширилаётган ушбу лойиҳанинг умумий қиймати 678,2 миллион долларни ташкил этади. Иккита буғ-газ қурилмасининг ишга туширилиши натижасида станциянинг умумий қуввати 730 МВтдан 1003 МВтгача ошади. Йилига 488,6 миллион куб метр табиий газ тежалишига эришилади. Шунингдек, йиллик сув сарфи 293 миллион куб метрга камаяди. Юзга яқин янги иш ўрни яратилади.
Тахиатош ИЭСда биринчи буғ-газ ускунаси жорий йил ноябрда, худди шундай қувватга эга иккинчи ускуна кейинги йил январда ишга туширилади.
Лойиҳа Жанубий Кореянинг “Hyundai Engineering Co. Ltd.” ҳамда “Hyundai Engineering & Construction Co. Ltd.” компаниялари билан ҳамкорликда амалга оширилмоқда. Давлатимиз раҳбари мазкур компаниялар вакиллари билан суҳбатлашди.

Новые энергетические мощности ускорят развитие промышленности
На Тахиаташской тепловой электростанции строятся две парогазовые установки мощностью 230-280 МВт каждая.
В ходе поездки в Каракалпакстан Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с проводимой работой в рамках данного инвестиционного проекта.
- Мы поставили перед собой высокие цели развития отечественной промышленности, привлекаем к этому прямые иностранные инвестиции. Прежде всего необходима прочная инфраструктура. Данный проект очень важен для улучшения энергоснабжения Каракалпакстана и Хорезма, бесперебойной поставки электричества населению, особенно в осенне-зимний период, - сказал глава государства.
Подобные стратегические планы осуществляются и в других регионах. В частности, строится Туракурганская ТЭС, модернизируются Навоийская ТЭС и Ферганская тепловая электроцентраль.
Общая стоимость тахиаташского проекта, реализуемого в соответствии с постановлением Президента от 11 сентября 2017 года, - 678,2 миллиона долларов. Введение двух парогазовых установок позволит увеличить совокупную мощность электростанции с 730 до 1003 МВт, экономить в год 488,6 миллиона кубометров природного газа, снизить годовой расход воды на 293 миллиона кубометров, а также создать около 100 рабочих мест.
Планируется, что первая установка будет введена в строй в ноябре текущего года, а вторая - в январе 2020 года.
Проект реализуется совместно с южнокорейскими компаниями “Hyundai Engineering Co. Ltd.” и “Hyundai Engineering & Construction Co. Ltd”. Глава государства побеседовал с их представителями.