Президент мактаблари бошқа мактаблар учун андоза бўлиши, таълим муҳитини ўзгартириши керак
Бу ҳақда давлатимиз раҳбари Нукус шаҳрида қурилаётган Президент мактаби билан танишиш чоғида айтиб ўтди.
Шавкат Мирзиёев Президент мактаблари ташкил этиш ташаббусини ўтган йили айнан Нукусда эълон қилган, буни Қорақалпоғистондан бошлашни таклиф этган эди.
Жорий йил 20 фeвралда шу бўйича Президент қарори қабул қилинди.
Нукус шаҳрида ҳам ушбу мактаб қурилиши жадал олиб борилмоқда. Кембриж университети билан ҳамкорликдаги Имтиҳон кенгаши томонидан ўтказилган қабул жараёнларида энг билимга чанқоқ болалар танлаб олинди.
Шавкат Мирзиёев мактабнинг биноси ҳам, маърифати ҳам мукаммал бўлиши кераклигини, шунинг учун уни шошмасдан, сифатли қуриб, Конституция байрамида фойдаланишга топшириш зарурлигини таъкидлади. Унгача ўқувчилар бошқа бинода ўқиб туради.
Мактабда дарслар хорижий мутахассислар билан ҳамкорликда ишлаб чиқилган ўқув режа ва “STEAM” дастури асосида инглиз тилида олиб борилади. Математика, физика, кимё, биология ва ахборот технологиялари ҳамда хорижий тиллар илғор таълим методологиялари асосида чуқур ўргатилади.
Давлатимиз раҳбари мазкур билим даргоҳи учун педагоглар қандай танланаётгани билан қизиқди.
- Бу мактабларнинг ўқитувчиси ҳам, ўқувчиси ҳам энг намунали бўлиши лозим, - деди Президент. - Чуқур билим билан бирга маънавият, ватанпарварлик ҳисси ҳам сингдирилиши зарур. Бу ерга билимли болалар келиши учун ҳар бир туманда базавий боғча ва мактаблар шаклланиши лозим. Шунда умумий билим, савия, таълим муҳити ўзгаради.

Президентские школы должны стать стандартом для других школ и изменить образовательную среду
Об этом глава государства заявил в ходе знакомства с ходом строительства Президентской школы в городе Нукусе.
Шавкат Мирзиёев выдвинул инициативу о создании Президентских школ именно в Нукусе в ходе своей прошлогодней поездки, предложив построить первое такое учреждение в Каракалпакстане. Соответствующее постановление главы государства было принято 20 февраля нынешнего года.
Строительство школы в Нукусе ведется ускоренными темпами. По итогам отбора, проведенного совместно с Экзаменационным советом Кембриджского университета, на учебу приняты самые достойные дети.
Шавкат Мирзиёев отметил, что и здание, и образовательный процесс школы должны быть на самом высоком уровне, в связи с чем необходимо обеспечить ее качественное строительство и сдачу ко Дню Конституции. Тем временем дети будут учиться в другом здании.
Обучение в школе будет вестись на английском языке по программе STEAM и учебному плану, разработанному с участием зарубежных специалистов. Математика, физика, химия, биология, информационные технологии и иностранные языки будут преподаваться углубленно с использованием передовых методик обучения.
Глава государства поинтересовался тем, как идет отбор педагогов для работы в этом учреждении.
- И преподавательский, и ученический контингент школы должны быть самыми образцовыми, - подчеркнул Президент. - Здесь наряду с предоставлением глубоких знаний должны прививаться духовность, чувство патриотизма. Следует сформировать в каждом районе базовые детские сады и школы, чтобы сюда приходили дети с большим багажом знаний. Все это повысит общий уровень, содержание обучения, изменит образовательную среду.