Президент дунёқарашини ўзгартирмаган сектор раҳбарларини танқид қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида Нукус шаҳрида Қорақалпоғистонни ҳар томонлама ривожлантириш бўйича йиғилиш бўлиб ўтмоқда.
Унда Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси ва Вазирлар Кенгаши, шаҳар ва туманлари сектор раҳбарлари, вазирлик ва идоралар мутасаддилари иштирок этмоқда.
Барча соҳа ва ҳудудларда, жумладан, Қорақалпоғистонда ҳам ижобий сифат ўзгаришлари таъминланмоқда. Биринчи ярим йилликда ялпи ҳудудий маҳсулот 7,2 фоизга, қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ишлаб чиқариш 5,4 фоизга, қурилиш ишлари ҳажми 45 фоизга ўсган.
Президентимиз ҳудудда ҳали жиддий муаммолар кўплигини, саноатни ривожлантириш, иш ўринларини кўпайтириш бўйича ишлар етарли эмаслигини таъкидлади.
- Бу ерга қарсак учун эмас, ишлаш учун, халқимиз кўзини кўриш учун келдим, - деди Шавкат Мирзиёев. - Дунёқарашини ўзгартирмаган сектор раҳбарлари оёғимизга кишан. Ишга кирган битта хотин-қизнинг бахтини тасаввур қиласизларми? Ёшларни ким етаклайди, тўғри йўналиш беради? Мўйноқ мисолида кўрдиларингиз. Одамларнинг кўзларида «қилса бўлар экан-ку» деган нур бор. Лекин энди бу тарих. Ҳамма туманларда шундай ўзгаришлар қилиш керак.
Биринчи ярим йилликда Қорақалпоғистонда саноат ишлаб чиқариш ҳажми атиги 0,5 фоизга ўсгани, Тахтакўпир, Шуманай, Нукус, Чимбой, Тўрткўл, Кегайли туманларида саноат деярли йўқлиги танқид қилинди. Хизмат кўрсатиш, тадбиркорлик ривожи ҳам сустлиги кўрсатиб ўтилди.
- Охирги уч йил мобайнида туб ислоҳотлар натижасида кўплаб соҳаларни эркинлаштирдик, уларнинг ривожига халақит берган чекловларни бекор қилдик. Қорақалпоғистонда ҳам ҳар бир сектор раҳбари чекловларни бекор қиламан, тадбиркорга хизмат қиламан, деган қоида, шиор билан ишлаши керак, - дея таъкидлади Президент.

Президент раскритиковал руководителей секторов, не способных изменить свое мышление
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в городе Нукусе проходит совещание по всестороннему развитию Каракалпакстана.
В мероприятии участвуют руководство Жокаргы Кенеса и Совета Министров Республики Каракалпакстан, городских и районных секторов, ответственные лица министерств и ведомств.
Отмечалось, что позитивные сдвиги обеспечиваются во всех регионах нашей страны, в том числе в Каракалпакстане. В первом полугодии объем валового регионального продукта вырос на 7,2 процента, сельскохозяйственное производство возросло на 5,4 процента, объем строительных работ – на 45 процентов.
Президент подчеркнул, что в регионе сохраняются серьезные проблемы, работу по развитию промышленности и созданию рабочих мест нельзя назвать достаточной.
- Я приехал сюда не за аплодисментами, а чтобы работать, посмотреть, чем живет народ, - отметил Шавкат Мирзиёев. - Руководители секторов, не способные поменять свое мировоззрение, являют собой кандалы на наших ногах. Представьте себе, насколько счастлива женщина, получившая работу? Кто будет вести за собой молодежь, давать им правильное направление? Вы все увидели на примере Муйнака. Люди вдохновлены мыслью о том, что нам это по силам. «Можно же, оказывается!» читаешь по их воодушевленным глазам. Но это уже пройденный этап. Теперь мы должны обеспечить такие преобразования во всех районах.
Подвергнут критике тот факт, что в первом полугодии объем промышленного производства в Каракалпакстане вырос лишь на 0,5 процента, а в Тахтакупырском, Шуманайском, Нукусском, Чимбайском, Турткульском, Кегейлийском районах промышленность практически отсутствует. Указано также на слабое развитие сектора услуг и предпринимательства.
- В результате осуществленных за последние три года коренных реформ мы либерализовали множество сфер, упразднили ограничения, препятствовавшие развитию. И в Каракалпакстане руководители всех секторов должны взять за правило устранение барьеров, содействие предпринимателям, - отметил Президент.