Президент дунёқарашини ўзгартирмаган сектор раҳбарларини танқид қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида Нукус шаҳрида Қорақалпоғистонни ҳар томонлама ривожлантириш бўйича йиғилиш бўлиб ўтмоқда.
Унда Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси ва Вазирлар Кенгаши, шаҳар ва туманлари сектор раҳбарлари, вазирлик ва идоралар мутасаддилари иштирок этмоқда.
Барча соҳа ва ҳудудларда, жумладан, Қорақалпоғистонда ҳам ижобий сифат ўзгаришлари таъминланмоқда. Биринчи ярим йилликда ялпи ҳудудий маҳсулот 7,2 фоизга, қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ишлаб чиқариш 5,4 фоизга, қурилиш ишлари ҳажми 45 фоизга ўсган.
Президентимиз ҳудудда ҳали жиддий муаммолар кўплигини, саноатни ривожлантириш, иш ўринларини кўпайтириш бўйича ишлар етарли эмаслигини таъкидлади.
- Бу ерга қарсак учун эмас, ишлаш учун, халқимиз кўзини кўриш учун келдим, - деди Шавкат Мирзиёев. - Дунёқарашини ўзгартирмаган сектор раҳбарлари оёғимизга кишан. Ишга кирган битта хотин-қизнинг бахтини тасаввур қиласизларми? Ёшларни ким етаклайди, тўғри йўналиш беради? Мўйноқ мисолида кўрдиларингиз. Одамларнинг кўзларида «қилса бўлар экан-ку» деган нур бор. Лекин энди бу тарих. Ҳамма туманларда шундай ўзгаришлар қилиш керак.
Биринчи ярим йилликда Қорақалпоғистонда саноат ишлаб чиқариш ҳажми атиги 0,5 фоизга ўсгани, Тахтакўпир, Шуманай, Нукус, Чимбой, Тўрткўл, Кегайли туманларида саноат деярли йўқлиги танқид қилинди. Хизмат кўрсатиш, тадбиркорлик ривожи ҳам сустлиги кўрсатиб ўтилди.
- Охирги уч йил мобайнида туб ислоҳотлар натижасида кўплаб соҳаларни эркинлаштирдик, уларнинг ривожига халақит берган чекловларни бекор қилдик. Қорақалпоғистонда ҳам ҳар бир сектор раҳбари чекловларни бекор қиламан, тадбиркорга хизмат қиламан, деган қоида, шиор билан ишлаши керак, - дея таъкидлади Президент.

President reprimands sector chiefs unable to change their mindset
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has been chairing a meeting in the city of Nukus to discuss comprehensive development of Karakalpakstan.
The event is attended by the leadership of the Jokargy Kenges and the Council of Ministers of the Republic of Karakalpakstan, municipal and district sectors, officials of ministries and other government agencies.
It was noted that positive shifts have been conspicuous in all regions of our country, including in Karakalpakstan. In the first half of the year, the gross regional product in this part of the nation grew by 7.2 percent, agricultural production increased by 5.4 percent, and the volume of construction works swelled by 45 percent.
The President underscored that serious shortcomings persist in the region, and efforts on industrial development and job creation can barely be considered sufficient.
“I came here not for applause, but to work, to see how the people live,” Shavkat Mirziyoyev declared. “Sector leaders who are not able to change their mindset are shackles on our feet. Just imagine how happy a woman feels when she gets a job. After all, who will lead the youth, give them the right direction? You’ve seen everything on the model of Muynak. People are really inspired by the idea that we can do it. “It turns out to be doable!” is what one can read in their motivated eyes. Yet this is already a step we’ve passed. What we must do now is secure such transformation in all areas.”
The Head of the state cited with reproof the fact that in the first half of the year, the volume of industrial production in Karakalpakstan grew by only 0.5 percent, while in the Takhtakupir, Shumanay, Nukus, Chimbay, Turtkul, Kegeyli districts, manufacturing industry is practically missing. The President also pointed to the weak development of the services sector and entrepreneurship.
“As a result of the fundamental reforms spearheaded over the last three years, we have liberalized many spheres, eliminated the restrictions that used to impede development. And in Karakalpakstan, leaders of all sectors should make it a rule and a motto for themselves to remove barriers and support entrepreneurs,” Shavkat Mirziyoyev insisted.