Тебинбулоқ негизида мамлакатимиз саноатида улкан лойиҳа амалга оширилади
Президент Шавкат Мирзиёев Қораўзак туманидаги Тебинбулоқ кони негизида кон-металлургия комплексини қуриш лойиҳаси билан танишди.
Бу конда 1,1 миллиард тонна хомашё резерви аниқланган. Дастлабки ҳисоб-китобларга мувофиқ, йилига 33 миллион тонна руда қазилиб, ундан 1,5 миллион тонна темир олиниши мўлжалланган.
Давлатимиз раҳбарининг 2018 йил 12 январдаги қарорида ушбу инвестиция лойиҳасини амалга ошириш чоралари белгиланган.
Кон-металлургия комплекси йилига 900 минг тонна арматура, 225 минг тонна сим, 375 минг тонна уголок, швеллер ва бошқа материаллар ишлаб чиқариш қувватига эга бўлади. Бу катта миқдордаги импорт ўрнини тўлдириб, саноатни барқарор ривожлантиришга хизмат қилади. Бу ерда 2 мингдан зиёд киши ишлайди. Маҳсулотларнинг 35 фоизини экспорт қилиш ҳам режалаштирилган.
Лойиҳани тайёрлаш ва амалга оширишга Германиянинг "DMT-Group Consulting" ва Австриянинг "Horst Wiesinger Consulting" корхоналари жалб этилган.
Президентимиз ушбу компаниялар мутахассислари билан суҳбатлашди. Мажмуа қурилишига илмий жиҳатдан пухта ёндашиш, темирдан маҳсулот ишлаб чиқариш соҳасида ҳам ўзига хос мактаб яратиш кераклигини таъкидлади.
Давлатимиз раҳбари лойиҳанинг техник-иқтисодий асосларини мукаммал ишлаб чиқиш, уни амалга оширишга кўпроқ ёшларни жалб этиш бўйича кўрсатмалар берди.

На базе Тебинбулака будет реализован крупный проект отечественной промышленности
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектом строительства горно-металлургического комплекса на базе Тебинбулакского месторождения в Караузякском районе.
Сырьевой резерв месторождения оценивается в объеме 1,1 миллиарда тонн. Согласно предварительным расчетам здесь планируется добывать 33 миллиона тонн руды в год и получать из нее 1,5 миллиона тонн железа.
Меры по реализации данного инвестиционного проекта были определены постановлением главы государства от 12 января 2018 года.
Горно-металлургический комплекс будет обладать годовой производственной мощностью 900 тысяч тонн арматуры, 225 тысяч тонн проволоки, 375 тысяч тонн уголков, швеллеров и других материалов. Реализация проекта будет способствовать замещению значительного объема импорта и устойчивому развитию промышленности. Комплекс обеспечит работой более 2 тысяч человек. Планируется экспортировать 35 процентов продукции.
К подготовке и реализации проекта привлечены компании "DMT-Group Consulting" (Германия) и "Horst Wiesinger Consulting" (Австрия).
Президент побеседовал со специалистами этих компаний, отметил необходимость применения передовых достижений науки при строительстве комплекса, создания научной и практической школы в сфере производства товаров из железа.
Глава государства дал указания по разработке глубоко продуманного технико-экономического обоснования проекта, привлечению преимущественно молодежи к его осуществлению.