2019 йил 19 август куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Кенгашининг мажлиси бўлиб ўтди.
Кенгаш Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг йигирма биринчи ялпи мажлисини жорий йил 23 август куни Тошкент шаҳрида чақириш тўғрисида қарор қабул қилди.
Ялпи мажлис кун тартибига мамлакатимиз тараққиётининг янги босқичида белгиланган мақсадлар ва вазифаларни амалга ошириш, барча соҳаларда олиб борилаётган ислоҳотларнинг ҳуқуқий асосларини мустаҳкамлаш ҳамда 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясини “Фаол инвестициялар ва ижтимоий ривожланиш йили”да амалга оширишга оид Давлат дастурида белгиланган вазифалар ижросига қаратилган Ўзбекистон Республикасининг бир қатор қонунлари киритилган.
“Хотин-қизлар ва эркаклар учун тенг ҳуқуқ ҳамда имкониятлар кафолатлари тўғрисида”ги, “Хотин-қизларни тазйиқлар ва зўравонликдан ҳимоя қилиш тўғрисида”ги, “Атом энергиясидан тинчлик мақсадларида фойдаланиш тўғрисида”ги, “Она сути билан озиқлантиришни қўллаб-қувватлаш ҳамда гўдаклар ва кичик ёшдаги болалар озиқ-овқат маҳсулотларига доир талаблар тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси қонунлари шулар жумласидандир.
Сенат аъзолари Олий Мажлис бюджетини шакллантириш ва ижро этишнинг янги механизмлари жорий этилиши, сайлов, хавфсизлик ва мудофаа соҳасидаги қонун ҳужжатлари такомиллаштирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш ҳақидаги масалаларни ҳам кўриб чиқадилар.
Шунингдек, сенаторлар Халқаро меҳнат ташкилотининг саноат ва савдода меҳнат инспекцияси тўғрисидаги 81-сонли, қишлоқ хўжалигида меҳнат инспекцияси тўғрисидаги 129-сонли конвенцияларини ва бошқа халқаро ҳужжатларни ратификация қилиш билан боғлиқ Ўзбекистон Республикаси қонунларини ҳам муҳокама қиладилар.
Ялпи мажлисда “Фаол инвестициялар ва ижтимоий ривожланиш йили” Давлат дастурининг 2019 йил иккинчи чорагидаги ижроси юзасидан Вазирлар Маҳкамасининг ҳисоботи, ички ишлар ва ташқи ишлар вазирлари, Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси раисининг ахборотлари, шунингдек Хоразм вилояти ҳокимининг ҳудудларни ривожлантириш ҳамда халқ депутатлари маҳаллий Кенгашлари фаолияти ҳақидаги ҳисоботи эшитилади.
Сенат аъзолари бўш турган, қурилиши тугалланмаган объектлардан ва фойдаланилмаётган ишлаб чиқариш майдонларидан самарали фойдаланишга доир қонун ҳужжатлари ижроси ҳолатини ўрганиш натижалари, шунингдек боғдорчилик-узумчилик ширкатлари ҳолати ва уларнинг ташкилий-ҳуқуқий асосларини такомиллаштириш юзасидан Вазирлар Маҳкамасига парламент сўровлари юбориш тўғрисидаги масалаларни ҳам муҳокама қиладилар.
Олий Мажлис Сенати қўмиталари ва девонининг йигирма биринчи ялпи мажлисга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказишга доир ишларини мувофиқлаштириш учун ишчи гуруҳ тузилди.

2019-08-19 | Политика
Кенгаш принял постановление о созыве двадцать первого пленарного заседания Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан 23 августа текущего года в городе Ташкенте.
В повестку дня пленарного заседания включен ряд законов Республики Узбекистан, направленных на осуществление намеченных целей на новом этапе развития страны, укрепление правовых основ реформ, проводимых во всех сферах, а также исполнение задач, определенных в Государственной программе по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах в «Год активных инвестиций и социального развития».
В их числе законы «О гарантиях равных прав и возможностей для мужчин и женщин», «О защите женщин от притеснений и насилия», «Об использовании атомной энергии в мирных целях», «О поддержке грудного вскармливания и требованиях к продуктам питания для младенцев и детей раннего возраста».
Члены Сената также рассмотрят вопросы о внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с внедрением новых механизмов формирования и исполнения бюджета Олий Мажлиса, совершенствованием законодательства в сфере выборов, безопасности и обороны.
Сенаторы также обсудят законы Республики Узбекистан о ратификации конвенций Международной организации труда: 81 - об инспекции труда в промышленности и торговле, 129 - об инспекции труда в сельском хозяйстве и других международных документов.
В ходе пленарного заседания будут заслушаны отчет Кабинета Министров об исполнении во втором квартале 2019 года Государственной программы «Год активных инвестиций и социального развития», информации министров внутренних дел и иностранных дел, председателя Государственного комитета по развитию туризма, а также отчет хокима Хорезмской области о развитии территорий и деятельности местных Кенгашей народных депутатов.
Члены Сената обсудят вопросы о направлении парламентских запросов Кабинету Министров по результатам изучения состояния исполнения законодательства по эффективному использованию пустующих, незавершенных строительством объектов и неиспользуемых производственных площадей, а также о состоянии садово-виноградарских товариществ и совершенствовании их организационно-правовых основ.
Для координации работы комитетов и аппарата Сената Олий Мажлиса по подготовке и проведению двадцать первого пленарного заседания Кенгашем образована рабочая группа.