2019 йилнинг 16 август куни вазирликлараро сиёсий маслаҳатлашувларнинг навбатдаги раундида иштирок этиш учун Ашхобод шаҳрига келган Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимуаҳамедов томонидан қабул қилинди.
Вазир биринчи Каспий иқтисодий форумининг муваффақиятли ўтгани муносабати билан Туркманистон Президенти ва биродар халқига Ўзбекистон раҳбари Шавкат Мирзиёевнинг оташин саломи ва самимий табрикларини етказди. Мазкур форумда Ўзбекистон Бош вазири раҳбарлигидаги делегация иштирок этди.
Мулоқот чоғида икки томон кун тартибининг асосий масалалари, кўп қиррали Ўзбекистон-Туркманистон алоқаларини яна ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди.
Таъкидланганидек, икки мамлакат раҳбарларининг қатъий сиёсий иродаси сабаб Ўзбекистон ва Туркманистон ўртасидаги ўзаро манфаатли ҳамкорликни фаоллашуви кузатилмоқда. Биринчи ярим йиллик якунларига кўра савдо айланмаси 257 миллион АҚШ долларини ташкил этди. Бу ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 2,8 марта кўп ҳисобланади.
Суҳбат давомида БМТ, МДҲ, Оролни қутқариш халқаро жамғармаси ҳамда бошқа глобал ва минтақавий ташкилотлар доирасидаги алоқаларга доир масалалар юзасидан ҳам фикр алмашилди.

2019-08-17 | Политика
16 августа 2019 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов, прибывший в г.Ашхабад для участия в очередном раунде межмидовских политических консультаций, был принят Президентом Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым.
Министр передал теплое приветствие и искренние поздравления главы Узбекистана Шавката Мирзиёева Президенту и братскому народу Туркменистана в связи с успешным проведением первого Каспийского экономического форума, в котором приняла участие узбекская делегация во главе с Премьер-министром страны.
В ходе состоявшейся беседы обсуждены ключевые вопросы двусторонней повестки дня, перспективные направления дальнейшего развития узбекско-туркменских многоплановых связей.
Отмечалось, что благодаря твердой политической воле лидеров двух стран сегодня наблюдается беспрецедентная активизация взаимовыгодного сотрудничества между Узбекистаном и Туркменистаном. По итогам первого полугодия товарооборот составил 257 млн.долл.США, что в 2,8 раза больше показателя за аналогичный период предыдущего года.
Стороны также обменялись мнениями по вопросам взаимодействия в рамках ООН, СНГ, Международного фонда спасения Арала и других глобальных и региональных организаций.