Хотин-қизлар бандлиги таъминланмоқда
Мамлакатимизда ёшларга бўлган эътиборни янада кучайтириш, уларни маданият, санъат, жисмоний тарбия ва спортга кенг жалб этиш, ёшларда ахборот технологияларидан фойдаланиш кўникмаларини шакллантириш, юртимиз ёшлари ўртасида китобхонликни тарғиб қилиш, хотин-қизлар бандлигини ошириш масалаларига алоҳида урғу берилмоқда.
Бунда давлатимиз раҳбари томонидан илгари сурилган бешта ташаббус муҳим асос бўлмоқда. Маълумки, бешинчи ташаббус хотин-қизларни иш билан таъминлаш масалаларига қаратилган. Бу борада республикамизда кўплаб ишлар амалга оширилмоқда.
– Сирдарё вилоятида “Ўзпахтасаноат” АЖ ва “Ўзтўқимачиликсаноат” уюшмаси томонидан хотин-қизлар учун енгил конструкциявий тикув цехларини қуриш ва уларни иш билан таъминлаш белгиланган эди, – деди Ўзбекистон Хотин-қизлар қўмитаси бўлим бошлиғи Гуллола Исоқова. – Дастлаб вилоятда 4 мингдан ортиқ хотин-қизнинг рўйхати шакллантирилди. Сўнгра хотин-қизлар жойлардаги коллежларда икки ойлик тикув курсларида ўқитилди. Улар ўқиш давомида стипендия билан таъминланди. Бу вақтда бир нечта тикув цехлари ишга туширилди. Масалан, Ховосда 300 нафардан ортиқ аёлнинг бандлиги таъминланди. Бугунги кунда Сирдарё вилоятида ўқувлар давом эттирилмоқда.
Тошкент вилояти Бўка туманида йил давомида жами 8 та тикув цехини қуриш режалаштирилган. Бу туманда ҳам маҳаллаларда уйма-уй юриш орқали цехларда ишлаш истагини билдирган 1930 дан ортиқ хотин-қиз аниқланди.
Манзилли рўйхати шакллантирилган хотин-қизлар учун тумандаги иккита коллежда ўқувлар ўтказилмоқда. Дастлаб Бўстон маҳалласида биринчи тикув цехи фаолияти йўлга қўйилди, у ерда 73 нафар аёл иш билан таъминланди. Жорий йилнинг май ойи якунига кўра 1312 нафар, йил охирига қадар яна 500 дан ортиқ хотин-қиз иш билан таъминланиши режалаштирилган. Бу туманда ҳам аёллар ўқувларга жалб қилинган.
– Бешта муҳим ташаббус доирасида Бўстон маҳалласида хотин-қизларни иш билан таъминлаш мақсадида 150 иш ўрнига мўлжалланган тикув цехи қурилиб, унда биз каби уй бекалари ишлаши мумкинлиги айтилди, – деди “Maxmash” тикув цехи масъул ходими Фароғат Жуманазарова. – Аввалига икки ой тумандаги коллежда соҳа бўйича ўқув курсига бордик. Цехда иш икки сменада ташкил этилиб, шу маҳалладаги 300 хотин-қиз иш билан таъминланди. Бугунги кунда цехнинг тикув трикотаж маҳсулотлари хорижга экспорт қилинмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 7 мартдаги “Хотин-қизларнинг меҳнат ҳуқуқлари кафолатларини янада кучайтириш ва тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлашга оид чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарорига асосан Тошкент вилояти Бўка туманида Хотин-қизлар тадбиркорлик маркази очилди. Бу марказда нафақат тадбиркорлик фаолиятини бошламоқчи бўлган аёллар, балки туғруқ таътили давридаги ишсизлар ҳам қайта ўқитилиб, уларга сертификатлар берилди. Марказда ўқиган барча аёлларга имтиёзли кредит олиш учун йўлланмалар берилмоқда.
Қўмита ташаббуси билан “Бўстон” МФЙга банк вакиллари жалб қилиниб, ўша жойнинг ўзида хотин-қизлар имтиёзли кредит олиши учун йўналтирилди.
– Давлатимиз томонидан берилган имкониятдан фойдаланиб, тадбиркорлик фаолиятимни бошладим, – деди тадбиркор Бибигул Абдужабборова. – Банкнинг 30 миллион сўм кредитига тўрт бош қорамол олдим. Сўнг яна 6 миллион сўм олиб, қуёнчилик фаолиятимни йўлга қўйдим. Бундан ташқари, Бўка туманидаги “Қўчқор ота” зиёратгоҳини қайта тиклаш ҳаракатидамиз. Илгари зиёратгоҳ ҳудудидан булоқ чиққан ва ҳозирги вақтда қуриб қолган. Тегишли ташкилотлардан ёрдам бўлса, мақсадимизга тезроқ етган бўлардик.
“Ўзпахтасаноат” АЖ 2019-2021 йиллар мобайнида республика бўйича 270 дан ортиқ тикув-трикотаж корхонасини ишга туширишни режалаштирган. Ўзбекистон Хотин-қизлар қўмитаси вакиллари ҳудудларда уйма-уй юриб, тикув цехларида ишлаш истагини билдирган 24 минг 260 дан ортиқ аёлнинг манзилли рўйхатини тузди ва улар малака тоифаларига ажратилди. Тикувчилик соҳасида малакаси йўқ хотин-қизлар учун мамлакатимиздаги 110 та коллежда ўқувлар амалга оширилмоқда.
Бешинчи ташаббус фақатгина хотин-қизларни тикувчилик цеҳларида иш билан таъминлашдан иборат эмас. Уларни ҳудудлардаги Хотин-қизлар тадбиркорлик марказларида бугунги кунда меҳнат бозорида талаб юқори бўлган касбларда ўқитиш режалаштирилган. Бандлик ва меҳнат муносабатлари, Халқ таълими вазирликлари, Хотин-қизлар қўмитаси, ҳокимликлар билан биргаликда умумтаълим мактаблардаги ёшларнинг қизиқишидан келиб чиқиб, касбга йўналтирилган тўгараклар ташкил этилмоқда. Бу фаолият “Қизларжон” клублари орқали йўлга қўйилган. Энг олис, тоғли ҳудудлардаги аёллар учун ҳам касбга йўналтирувчи ўқувлар ташкил этилади. Бунинг учун вилоятлардаги Хотин-қизлар тадбиркорлик марказлари сайёр ўқувларни амалга оширади.

Обеспечивается занятость женщин
В нашей стране уделяется особое внимание широкому привлечению молодежи к искусству, физической культуре и спорту, формированию у нее навыков использования компьютерных технологий, пропаганде среди подрастающего поколения чтения книг, обеспечению занятости женщин.
Важной основой для этого служат выдвинутые главой нашего государства пять инициатив. Известно, что пятая инициатива направлена на трудоустройство женщин. В стране осуществляется масштабная работа в этом направлении.
- АО "Узпахтасаноат" и ассоциацией "Узтекстильпром" было намечено построить в Сырдарьинской области швейные цеха из легких конструкций и трудоустроить в них женщин, - рассказала начальник отдела Комитета женщин Узбекистана Гуллола Исокова. - Сначала в области был сформирован список из 4 тысяч женщин, которые затем прошли двухмесячный курс обучения шитью. В его ходе им выплачивалась стипендия. Так, в Хавастском районе обеспечена занятость более 300 женщин. На сегодняшний день в Сырдарьинской области продолжаются учебные курсы.
В течение года в Букинском районе Ташкентской области запланировано строительство 8 швейных цехов. В ходе подворового обхода в этом районе было выявлено свыше 1930 женщин, желающих работать.
Для женщин из адресного списка в двух колледжах района проводятся учебные курсы. Первый швейный цех был открыт в махалле "Бустон", там трудоустроены 73 женщины. По итогам мая текущего года трудоустроены 1312 женщин, к концу года планируется обеспечить занятость еще 500 женщин. В этом районе женщины также привлекаются к учебным курсам.
- В рамках пяти важных инициатив в целях трудоустройства женщин в махалле "Бустон" построен швейный цех на 150 рабочих мест, - сказала ответственный работник швейного цеха "Maxmash" Фарогат Жуманазарова. - В течение двух месяцев мы посещали учебные курсы, организованные в колледже района. В цеху, где трудоустроены 300 жительниц этой махали, работа организована в две смены. На сегодняшний день швейно-трикотажные изделия цеха экспортируются за рубеж.
В соответствии с постановлением Президента нашей страны "О мерах по дальнейшему усилению гарантий трудовых прав и поддержки предпринимательской деятельности женщин" от 7 марта текущего года в Букинском районе Ташкентской области открылся Центр предпринимательства женщин. Переквалификацию в этом центре прошли не только женщины, желающие начать предпринимательскую деятельность, но и женщины, находящиеся в декретном отпуске. Всем прошедшим обучение в центре выдаются сертификаты и ордер на получение льготного кредита.
По инициативе комитета в махаллю "Бустон" направляются представители банка для выделения женщинам льготных кредитов на месте.
- Воспользовавшись созданными государством возможностями, начала свою предпринимательскую деятельность, - сказала Бибигул Абдужабборова. - За счет кредита банка в размере 30 миллионов сумов купила крупный рогатый скот. Затем взяла еще 6 миллионов и наладила кролиководство. Кроме того, работаем над восстановлением места поклонения "Кучкор ота" в Букинском районе. Раньше там был родник, который к настоящему времени уже высох. Если соответствующие организации помогут нам, то мы быстрее достигнем своей цели.
В 2019-2021 годах АО "Узпахтасаноат" предусмотрен запуск более 270 швейно-трикотажных предприятий по всей республике. Представители Комитета женщин Узбекистана провели обход и составили адресный список из более 24260 женщин, которые были разделены по различным профессиям. Для женщин, не имеющих опыта в текстильной отрасли, в 110 колледжах страны организованы учебные курсы.
Пятая инициатива предусматривает не только трудоустройство женщин в швейных цехах, но их обучение востребованным на современном рынке труда профессиям в центрах женского предпринимательства. Совместно с министерствами занятости и трудовых отношений, народного образования, Комитетом женщин Узбекистана и хокимиятами организуются кружки профориентации исходя из интересов учащихся общеобразовательных школ. Эта деятельность налажена через клубы "Кизларжон". Курсы профориентации будут организованы и для женщин из самых отдаленных, горных регионов страны. Для этого областные центры предпринимательства женщин будут проводить выездные учебные курсы.