Кореяликлар Самарқандда меҳмонхона қуради
Самарқанд шаҳрида Самарқанд вилояти ва Корея Республикаси тадбиркорлари иштирокида бизнес форум ўтказилди.
Форум аввалида Самарқанд вилояти ҳокими Э.Турдимов, Ўзбекистон-Корея бизнес маркази директори Ким Чанг Кёнг кейинги йилларда ўзбек-корейс муносабатлари янги босқичда тобора мустаҳкамланаётганини қайд этди. Бу эса икки давлат минтақалари ўртасидаги ҳамкорлик алоқаларининг йўлга қўйилишида муҳим омил бўлмоқда.
Ана шундай яқин муносабат туфайли 2018 йилда Самарқандда умумий қиймати 77 миллион долларлик 4 та инвестицион лойиҳани амалга оширишга киришилди. Йўл қурилиши, лалми ерларни ўзлаштириш, Самарқанд вилояти туризм салоҳиятини оширишда замонавий ахборот технологияларидан фойдаланиш борасида кореялик тадбиркорлар билан ҳамкорликда иш олиб борилмоқда.
Айни пайтда Самарқандда Корея Республикаси сармояси иштирокида 25 та қўшма корхона, 10 та хорижий корхона фаолият юритмоқда. Уларда ип-калава, ипак, трикотаж матолар, болалар кийимлари, матолар, гилам, қайта ишланган қишлоқ хўжалик маҳсулотлари, қурилиш материаллари, мебель ва бошқа маҳсулотлар ишлаб чиқарилмоқда. Ўтган йил Самарқанд вилояти ва Корея Республикаси минтақалари ўртасидаги товар айланмаси 22 миллион 474 минг АҚШ долларидан ортиқни ташкил этган бўлса, жорий йилнинг биринчи ярмида бу кўрсаткич 21 миллион доллардан ошди ва ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 2,1 баравар ўсишга эришилди.
– Давлатларимиз ўртасидаги ўзаро ишончга асосланган ҳамкорлик алоқаларининг мустаҳкамланиб бориши натижасида бугун Кореядаги йирик фирма ва компаниялар Ўзбекистонда ўз филиалини очишга, бу ерда бизнес фаолияти олиб боришга интилмоқда, – дейди Ўзбекистон-Корея бизнес маркази директори Ким Чанг Кёнг. – Шу мақсадда кейинги икки йил давомида тадбиркорларимиз иштирокида бизнес форумлар ташкил этиш мунтазамлик касб этди. Бу галги тадбир доирасида ҳам муҳим келишувларга эришиш кўзда тутилган ва бу борада амалий ишлар ҳам бошланди. Жумладан, форум аввалида “Ургут” эркин иқтисодий зонасида фаолият кўрсатаётган корхоналар билан танишдик. Ишлаб чиқарувчилар учун яратилган шароит ва имкониятларни кўриб, кўплаб тадбиркорларимиз шу ернинг ўзида ҳамкорлик бўйича шартномалар имзолади.
Бизнес форумда Кореядаги 45 фирма ва компаниялар вакиллари 200 нафардан ортиқ самарқандлик тадбиркорлар билан ахборот коммуникация ва информацион технологиялар, фармацевтика, туризм, енгил саноат, электр ва маиший техника ишлаб чиқариш, замонавий шаҳарсозлик, қурилиш материаллари тайёрлаш каби йўналишларда ҳамкорлик қилиш масалаларини муҳокама қилди. Бу борадаги лойиҳалар тақдимотлари ўтказилди, B2B форматда учрашувлар уюштирилди.
Бу мулоқотлар натижасида “Wongwang Construction” ва “NEO&Saram CO.” компаниялари билан ҳамкорликда Самарқанд шаҳрида умумий қиймати 100 миллион доллар бўлган замонавий меҳмонхона барпо этиш, “MIR Corporation” компанияси билан биргаликда умумий қиймати 30 миллион долларлик қуруқ сут ишлаб чиқариш лойиҳасини амалга ошириш, “Alchera” компанияси билан ахборот технологиялари бўйича ҳамкорлик қилиш, “Myung Sung” компанияси билан ҳамкорликда иссиқхона хўжаликларига хизмат кўрсатишни йўлга қўйиш каби лойиҳалар бўйича 10 га яқин меморандум имзоланди.

Корейские предприниматели построят гостиницу в Самарканде
В Самарканде прошел бизнес-форум с участием предпринимателей Самаркандской области и Республики Корея.
На открытии форума хоким Самаркандской области Э.Турдимов и директор бизнес-центра “Узбекистан-Корея“ Ким Чанг Кёнг отметили укрепление отношений между предпринимателями двух стран.
В 2018 году в Самарканде приступили к реализации 4 инвестиционных проектов общей стоимостью 77 миллионов долларов. С предпринимателями из Кореи сотрудничество осуществляется в сферах дорожного строительства, освоения богарных земель, использования современных информационных технологий в повышении туристического потенциала Самаркандской области.
В настоящее время в Самарканде при участии инвестиций Южной Кореи действуют 25 совместных и 10 иностранных предприятий. Они специализируются на производстве пряжи, шелка, трикотажных тканей, детской одежды, ковров, строительных материалов, мебели, переработке сельскохозяйственной продукции. Если в прошлом году товарооборот между Самаркандской областью и регионами Южной Кореи составлял более 22 миллионов 474 тысяч долларов США, то только в первой половине текущего года он уже превысил 21 миллион долларов.
– В результате все более укрепляющихся связей сотрудничества между нашими странами, основанных на взаимном доверии, сегодня многие корейские фирмы и компании стремятся открыть в Узбекистане свои филиалы, – говорит директор бизнес-центра “Узбекистан-Корея“ Ким Чанг Кёнг. – В этих целях в течение последних двух лет стали регулярно проводиться бизнес-форумы с участием наших предпринимателей. В рамках очередного мероприятия предусмотрено достижение важных соглашений, и в этом направлении уже началась практическая работа. В частности, до начала форума его участники ознакомились с предприятиями, осуществляющими свою деятельность в свободной экономической зоне “Ургут“. Увидев условия и возможности, созданные для производителей, многие наши предприниматели тут же подписали договоры о сотрудничестве.
На бизнес-форуме представители 45 фирм и компаний из Кореи обсудили вопросы сотрудничества с более 200 самаркандскими предпринимателями в сферах ИКТ, фармацевтики, туризма, легкой промышленности, производства бытовой и электротехники, строительных материалов, современного градостроительства и других направлениях. Состоялась презентация проектов, были организованы встречи в формате В2В.
В результате проведенных переговоров было подписано около 10 меморандумов, в частности, о строительстве современной гостиницы в городе Самарканде общей стоимостью 100 миллионов долларов компаниями “Wongwang Construction” и “NEO&Saram CO”, реализации проекта по производству сухого молока общей стоимостью 30 миллионов долларов совместно с компанией “MIR Corporation”, сотрудничестве с компанией “Alchera” по информационным технологиям, налаживании обслуживания тепличных хозяйств с компанией “Myung Sung”.