Ўзбекистоннинг тўрт шаҳрида Маданий мерос ҳафталиги бўлиб ўтади
22-27 август кунлари Тошкент, Термиз, Бухоро ва Самарқандда кўлами ва аҳамияти жиҳатидан муҳим воқеликлардан бири “Ўзбекистон – буюк йўллар ва цивилизациялар чорраҳаси: империя, дин, маданият” мавзуида маданий мерос ҳафталиги бўлиб ўтади.
Ушбу ҳафталикни 22-23 август кунлари “Зарафшон” концерт залида ўтказилиши режалаштирилган Ўзбекистон маданий меросини асраш, ўрганиш ва тарғиб қилиш бўйича бутунжаҳон жамиятининг III халқаро Конгреси бошлаб беради.
Мазкур Конгресда юртимиз музейлари ва дунё коллекцияларида сақланаётган Ўзбекистон дурдоналарига бағишланган 20 жилдлик китоб-альбомнинг тақдимоти ўтказилади. Тақдимотда таниқли олимлар, тадқиқотчилар, машҳур музейларнинг ходимлари ва ноёб тўпламларни йиғувчилар Ўзбекистоннинг маданий мероси қанчалик бойлиги, хилма-хиллиги ҳақидаги маърузалари билан иштирок этишади.
Ушбу китоб-альбомлар ноширликдаги энг сўнгги ютуқлар асосида тайёрланган бўлиб, юртимизнинг китобхонларига биринчи бор тақдим қилинмоқда. Ижодий гуруҳнинг иш жараёнида қўллаган замонавий технологиялари сабаб китоб-альбомдаги бирор фотони янада аниқ ва тиниқ кўришни хоҳлаганлар мобил телефонини махсус иловага яқинлаштиради, натижада сурат экранда аслидагидек бор чиройи билан намоён бўлади.
Бундан ташқари III халқаро Конгресда хорижда сақланаётган Ўзбекистоннинг маданий меросига бағишланган 10 та ҳужжатли фильм намойиш қилинади.
Ҳафталикнинг кун тартибидан беқиёс тадбирлар ўрин олган. Боиси унда шу пайтгача кенг жамоатчиликка тақдим қилинмаган нодир манбалар, қўлёзма ва тошбосма асарлар ва бошқа дурдоналар кўргазмаси ҳам ташкил этилган. Хусусан, 22 август куни Ўзбекистон Фанлар Академиясининг Абу Райҳон Беруний номидаги Шарқшунослик институтида “Ўзбекистоннинг ёзма мероси дурдоналари”, 23 августда эса “Далварзин олтини: Кушон империяси ва унинг жаҳон цивиизацияси ривожига ҳиссаси” мавзусида кўргазма ўтказилади. Тадбир иштирокчилари Ўзбекистондаги ислом цивилизацияси марказига бориб қурилиш жараёни ҳамда унда ташкил этиладиган музей ва кутубхона учун жамланаётган манбалар билан танишишади.
Ҳозирда дунёнинг турли давлатларидан 300дан ортиқ олимлар мазкур ҳафталикда қатнашиш истагини билдиришган, шунингдек, тадбирлар 50дан ортиқ давлатларининг ОАВ томонидан ёритилади.

Сразу в четырех города Узбекистана пройдет Неделя культурного наследия
С 22 по 27 августа в Узбекистане состоится грандиозное и беспрецедентное по масштабу и географии событие – Неделя культурного наследия «Узбекистан – перекрёсток дорог и цивилизаций: империи, религии, культуры», которое охватит сразу четыре города республики – Ташкент, Термез, Бухару и Самарканд. Откроет Неделю III Международный Конгресс Всемирного общества по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана, который пройдет в столице 22– 23 августа.
На Конгрессе состоится презентация 20 новых томов книг-альбомов, посвященных сокровищам Узбекистана в мировых коллекциях и собраниях музеев Узбекистана. Презентовать их будут авторитетные ученые, исследователи, сотрудники знаменитых музеев, хранители редких коллекций. Особенностью книг-альбомов является применение в них новейших технологий, которые используются в Узбекистане впервые. Книги выпускаются с эффектом дополненной реальности: при приближении смартфона к специально нанесенному на страницы альбома штрих-коду, перед глазами читателей проходят видеоматериалы, специально подготовленные съемочной группой проекта.
Это позволит читателям наиболее полно и ярко воспринять представленный в книге-альбоме материал. Кроме этого, на III конгрессе будет презентовано более 10 документальных фильмов, посвященных культурному наследию Узбекистана в зарубежных коллекциях.
Редким и роскошным подарком для участников недели, а также гостей и жителей Ташкента станет открытие сразу двух уникальных выставок – «Сокровища Кушанской империи» в Галерее изобразительного искусства Узбекистана и «Шедевры рукописных памятников Узбекистана» в Институте востоковедения имени Абу Райхана Беруни АН РУз. Их экспозиции составят уникальные золотые артефакты и древнейшие манускрипты, великими восточными учеными, поэтами, философами. Уникальные артефакты и манускрипты станут доступны для ознакомления впервые. Гости и участники также посетят строящийся Центр исламской цивилизации и управление мусульман Узбекистана, где ознакомятся с древнейшим рукописным памятником – Кораном Османа.
Уже около 300 ученых со всего мира выразили желание принять участие в Неделе культурного наследия, а освещать это событие будут более 50 зарубежных СМИ.