Фарғонада 9 та пахта-тўқимачилик кластери томонидан 1 триллион сўмлик лойиҳалар амалга оширилмоқда
Фарғона вилоятида бугунги кунда 9 та пахта-тўқимачилик кластери ташкил этилган бўлиб, улар томонидан 1 триллион сўмлик лойиҳалар амалга оширилмоқда.
Мамлакатимизда тажриба тариқасида жорий қилинган пахта хомашёсини етиштириш ва қайта ишлашнинг замонавий шакли – кластер тизими ўзининг ижобий самарасини беришни бошлади. Яъни пахта етиштирувчи ва тўқимачилик маҳсулотлари ишлаб чиқарувчи субъектлар ўртасида яқин ҳамкорлик ва кооперация алоқалари босқичма-босқич йўлга қўйилиб, уларнинг ўз меҳнатидан манфаатдорлиги ошмоқда.
Ўтган йилда Фарғона вилояти Риштон туманида “Rus -Oʻzbek teks” масъулияти чекланган жамиятида инновацион лойиҳа асосида пахта етиштиришда биринчи марта кластер усули қўлланилиб, натижалар салмоқли бўлди. 6 минг 200 гектар ер майдонида пахта-тўқимачилик ишлаб чиқариши ташкил этилиб, 16,2 минг тонна пахта хомашёси етиштирилди. Ўртача ҳосилдорлик ҳар бир гектарга 30 центнерни ташкил этиб, анъанавий усулда етиштирилган пахта хомашёсига нисбатан қарийб 1,4 марта кўп юқори ҳосилдорликка эришилди.
Жорий йилда вилоятдаги жами 82 минг 100 гектар пахта майдонининг 9 та тумандаги 63 минг 200 гектари 9 та пахта-тўқимачилик кластерига бириктириб берилди.
“Expo Kollor Prin Teks” масъулияти чекланган жамияти томонидан Тошлоқ туманида пахтачилик-тўқимачилик кластери ташкил этилиб, айни кунларда 5 минг 120 гектар майдонда ғўзанинг юқори сифатли тола берадиган, эрта ва ўртапишар “С-8290”, “Наманган-77”, “Султон” каби ҳудуднинг тупроқ-иқлим шароитига мос навлари парваришланмоқда. Пахтачиликка ихтисослашган 135 та фермер хўжалиги билан контрактация шартномалари тузилиб, биринчи марта жорий этилаётган янги усул фермерларда катта қизиқиш уйғотмоқда.
Август ойи мамлакатимиз деҳқонлари учун энг тиғиз, айни чоғда, ўта масъулиятли давр ҳисобланади. Зеро, пахтачиликда унинг ўрни муҳим бўлиб, ҳосил салмоғини ошириш учун энг қулай пайтдир. Бугунги кунда пахтачилик соҳасини яхши биладиган 20 дан зиёд агроном ва бошқа мутахассислар далаларда бўлиб, экин ривожи, унинг ҳосилдорлигини ошириш билан боғлиқ ишларни олиб бормоқда. Зараркунандаларга қарши курашиш мақсадида 10 та янги ОВХ агрегати сотиб олинди ва бугунги кунда улардан фермер хўжаликларида самарали фойдаланилмоқда.
Фермерлар бугун кўплаб оворагарчиликдан холи бўлди. Минерал ўғит ёки ёқилғини шартномада кўрсатилган муддатда, керагича олмоқда. Ишчилар ўз вақтида ойлик маош билан таъминланаётир. Ғўза ривожи ва ҳолати эса жамият мутахассислари томонидан доимий назорат қилиб борилмоқда.
– Албатта, манфаат бўлган жойда ишга ҳам муносабат ўзгаради, –дейди “Файзли ой тонги кўрки” фермер хўжалиги раҳбари Тожиддин Ҳайдаров. – Кластернинг афзаллигини бугун барчамиз ўз фаолиятимизда яққол кўрмоқдамиз. Бу йил “Expo Kollor Prin Teks” масъулияти чекланган жамияти билан шартнома имзолаб, 35 гектар майдонга 45 центнерлик маррани кўзлаган ҳолда “Наманган-77” навли чигит экдик. Ҳозир ғўза ниҳоллари ривожидан кўнглимиз тўқ. Халқимизда “асад – экинингни ясат” деган ажойиб нақл бор. Бу бежиз эмас. Шунинг учун ҳозирда агротехник тадбирларни сифатли бажаришга муҳим эътибор қаратмоқдамиз. Бугунги ҳар бир кун биз учун ғанимат. Ҳозиргача ғўзалар 5 марта суғорилди, 7 марта культивация қилинди.
Кластер корхонаси фермер хўжаликларига ер, сув ва бошқа ресурслардан самарали ва оқилона фойдаланиш, ҳосилдорликни ошириш каби ишларда яқиндан кўмак бермоқда.
– Бугунги кунда бошқа соҳалар каби қишлоқ хўжалигида чуқур қайта ишлашни ва саноатни ривожлантиришга муҳим эътибор қаратилмоқда, – дейди “Expo Kollor Prin Teks” масъулияти чекланган жамияти раҳбари Абдуқаҳҳор Жўрабоев. – Хусусан, Президентимиз ташаббуси билан пахта-тўқимачилик кластерларининг ташкил этилиши ҳам аграр соҳа тараққиётига хизмат қилмоқда. Илгари корхонамиз фақат калава ип ишлаб чиқариш билан шуғулланарди. Энди эса хомашё шу ернинг ўзида қайта ишлашнинг барча босқичидан ўтиб, экспортбоп тайёр маҳсулотга айланади. Чунки инновацион кластер, бу – бир мажмуа доирасида бир жамоа бўлиб ерни шудгорлаш, чигит экиш, пахтани парваришлаш, ҳосилини йиғиб-териб олиш, хомашёни чуқур қайта ишлаш билан боғлиқ корхоналарни бирлаштирувчи ишлаб чиқариш услубидир. 100 миллиард сўмликдан ортиқ лойиҳа доирасида Тошлоқ туманида бир қатор корхоналар ишга туширилади, янги иш ўринлари яратилади.
Хусусан, келгусида ёғ-мой ишлаб чиқариш, тўқув-трикотаж фабрикалари, ёрдамчи чорвачилик хўжаликлари ташкил этилади, мингдан зиёд янги иш ўрни яратилади. Кластерда пахта хомашёси барча босқичдан ўтгач, аъло сифатли, рақобатбардош, экспортбоп маҳсулотга айланади.
Айни кунларда фарғоналик пахта-тўқимачилик кластерлари ҳосилдорликни янада ошириш мақсадида ғўза ривожига муҳим эътибор қаратмоқда. Зеро, бугунги ҳар бир агротехник тадбирнинг сифатли бажарилиши ҳосил чўғининг мўл бўлишига замин бўлади. Мухтасар айтганда, мамлакатимизда пахта-тўқимачилик ишлаб чиқаришини ташкил этишнинг замонавий шаклларини жорий этиш қишлоқ хўжалиги соҳасида улкан тараққиётни бошлаб берганлиги билан аҳамиятлидир.

Кластерный метод повышает урожайность
На сегодняшний день в Ферганской области создано 9 хлопково-текстильных кластеров, которыми реализуются проекты общей стоимостью 1 триллион сумов.
Внедренная в нашей стране в экспериментальном режиме новая форма выращивания и переработки хлопка-сырца - кластерная система начала давать положительные результаты. То есть среди субъектов выращивания хлопка и производства текстильной продукции поэтапно налаживаются партнерские и кооперационные связи, повышается их заинтересованность в собственной деятельности.
В минувшем году в обществе с ограниченной ответственностью “Rus -Oʻzbek teks” в Риштанском районе Ферганской области на основе инновационного проекта впервые в выращивании хлопка применен кластерный метод, что дало весомые результаты. На 6 тысячах 200 гектарах организовано хлопково-текстильное производство и выращено 16,2 тысячи тонн хлопка-сырца. Средняя урожайность составляет 30 центнеров на каждый гектар, что почти в 1,4 раза больше, чем при выращивании хлопка-сырца традиционным методом.
В текущем году расположенные в 9 районах 63200 гектаров из 82100 гектаров хлопковых полей области были прикреплены к текстильному кластеру.
Обществом с ограниченной ответственностью “Expo Kollor Prin Teks” в Ташлакском районе создан хлопково-текстильный кластер. В настоящее время на 5120 гектарах осуществляется уход за ранне- и среднеспелыми сортами хлопчатника - “С-8290”, “Наманган-77”, “Султон”, которые дают высококачественное волокно и подходят к почвенно-климатическим условиям региона. Со 135 специализирующимися на хлопководстве фермерскими хозяйствами заключены договора контрактации, впервые внедряемый новый метод вызывает большой интерес у фермеров.
Август является для фермеров нашей страны самым загруженным и крайне ответственным месяцем. Ибо это очень важный месяц для хлопководства и самый удобный период для повышения урожайности. На сегодняшний день свыше 20 агрономов и специалистов в сфере хлопководства находятся на полях и ведут работу по изучению развития посева и повышению урожайности. В целях борьбы с насекомыми-вредителями закуплено 10 новых агрегатов ОВХ, которые эффективно используются фермерскими хозяйствами.
Сегодня фермеры избавлены от множества лишних хлопот. Они получают минеральные удобрения и горючее в установленные договором сроки и в необходимых количествах. Работникам своевременно выплачивается заработная плата. А развитие и состояние хлопчатника находится под постоянным контролем специалистов общества.
- Безусловно, наличие выгоды меняет отношение к работе, - говорит руководитель фермерского хозяйства “Файзли ой тонги курки” Тожиддин Хайдаров. - Мы по собственной деятельности убедились в преимуществах кластерного метода. В текущем году заключили договор с обществом с ограниченной ответственностью “Expo Kollor Prin Teks”, и, нацелившись на получение 45 центнеров урожая с гектара, на 35 гектарах посеяли хлопчатник сорта “Наманган-77”. Мы довольны нынешним развитием хлопчатника. Неспроста в нашем народе говорят, что в августе следует внимательнее и лучше ухаживать за посевом. Поэтому в настоящее время уделяется большое внимание качественному проведению агротехнических мероприятий. Каждый день для нас - на вес золота. К сегодняшнему дню хлопчатник 5 раз орошен и 7 раз культивирован.
Кластерное предприятие оказывает фермерским хозяйствам содействие в эффективном и рациональном использовании земельных, водных и других ресурсов, повышении урожайности.
- На сегодняшний день, как и во всех сферах, в сельском хозяйстве также уделяется большое внимание развитию глубокой переработки, - говорит руководитель общества с ограниченной ответственностью “Expo Kollor Prin Teks” Абдукаххор Джурабаев. – В частности, создание по инициативе Президента нашей страны хлопково-текстильных кластеров также способствует развитию аграрной сферы. Раньше наше предприятие занималось только производством пряжи. А теперь сырье проходит все этапы переработки здесь и превращается в экспортоориентированную продукцию. Инновационный кластер - это метод производства, объединяющий в од
ном комплексе предприятия, связанные со вспашкой земли, посадкой хлопчатника, его выращиванием, сбором урожая, глубокой переработкой сырья. В рамках проекта стоимостью более 100 миллиардов сумов в Ташлакском районе будут созданы новые предприятия и рабочие места.
В частности, в будущем появятся масложировые предприятия, текстильно-трикотажные фабрики, сопутствующие животноводческие хозяйства, более тысячи новых рабочих мест. Пройдя все нужные этапы, хлопок-сырец превратится в высококачественную, конкурентоспособную, экспортоориентированную продукцию.
В эти дни в целях дальнейшего повышения урожайности ферганскими хлопково-текстильными кластерами уделяется особое внимание развитию хлопчатника. Качественное проведение каждого агротехнического мероприятия будет способствовать повышению урожайности. Одним словом, внедрение в нашей стране современных форм организации хлопково-текстильного производства примечательно тем, что положило начало новой эре развития сельского хозяйства.