Ўзбекистон Президенти Осиё инфратузилмавий инвестициялар банки делегациясини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 13 август куни Осиё инфратузилмавий инвестициялар банки президенти Цзинь Лицюнь бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари меҳмонларни самимий қутлар экан, Ўзбекистон ва ОИИБ ўртасидаги ўзаро манфаатли ҳамкорлик ижобий суръат билан ривожланиб бораётганини мамнуният билан қайд этди.
Банк мамлакатимизда амалга оширилаётган таркибий ислоҳотларни фаол қўллаб-қувватламоқда. Бугунги кунда Бухоро вилоятида сув таъминоти ва сув оқизиш тизимларини ривожлантириш, автомобиль йўлларни реконструкция қилиш бўйича умумий қиймати 1,3 миллиард доллардан зиёд бўлган илк инвестиция лойиҳаларини тайёрлаш ишлари якунига етмоқда.
Қорақалпоғистон ва бошқа ҳудудларда ижтимоий, коммунал ва транспорт инфратузилмани модернизация қилиш, саноат корхоналари ва кичик инфратузилма лойиҳаларини молиялаштириш, шунингдек, минтақавий савдони ривожлантириш бўйича умумий қиймати 1,6 миллиард доллардан ортиқ истиқболли лойиҳалар ишлаб чиқилмоқда.
Амалий ҳамкорликни кенгайтириш ва Осиё инфратузилмавий инвестициялар банкининг молиявий ресурсларини жалб қилган ҳолда янги дастурларни илгари суриш масалаларига бағишланган бугунги давра суҳбати муваффақиятли бўлгани алоҳида қайд этилди.
Самарали ҳамкорлик бўйича ўрта муддатли истиқболга мўлжалланган "йўл харитаси"ни ишлаб чиқиш ва қабул қилиш, шунингдек, шериклик салоҳиятини рўёбга чиқаришга қаратилган икки томонлама тадбирлар ўтказиш тўғрисида келишувга эришилди.
ОИИБ президенти давлатимиз раҳбарига самимий қабул учун миннатдорлик билдирди ҳамда мамлакатимизда устувор лойиҳаларни амалга оширишни жадаллаштириш йўлида аниқ чоралар кўриш таклифини тўлиқ қўллаб-қувватлади.
Цзинь Лицюнь мамлакатимиз ва бутун Марказий Осиё минтақасининг барқарор тараққиётини таъминлаш мақсадида банк Ўзбекистон билан кенг кўламли ҳамкорликни мустаҳкамлашга қатъий интилишини таъкидлади.

Президент Узбекистана принял делегацию Азиатского банка инфраструктурных инвестиций
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 13 августа принял делегацию Азиатского банка инфраструктурных инвестиций во главе с президентом этого авторитетного международного финансового института Цзинь Лицюнем.
Глава нашего государства, искренне приветствуя гостей, с удовлетворением отметил положительную динамику развития взаимовыгодного сотрудничества между Узбекистаном и АБИИ.
Банк активно поддерживает проводимые структурные реформы в нашей стране. В настоящее время завершается подготовка первых инвестиционных проектов по развитию систем водоснабжения и канализации, реконструкции автомобильных дорог в Бухарской области на сумму более 1,3 миллиарда долларов.
Прорабатываются перспективные проекты по модернизации социальной, коммунальной и транспортной инфраструктуры в Каракалпакстане и других регионах республики, финансированию промышленных предприятий и малых инфраструктурных проектов, а также развитию региональной торговли на общую сумму свыше 1,6 миллиарда долларов.
Особо отмечены успешные результаты проведенного сегодня совместного «круглого стола» по вопросам расширения практического сотрудничества и продвижения новых программ с привлечением финансирования Азиатского банка инфраструктурных инвестиций.
Достигнута договоренность о разработке и принятии «дорожной карты» эффективного взаимодействия на среднесрочный период, а также проведении двусторонних мероприятий, нацеленных на раскрытие потенциала партнерства.
Президент АБИИ выразил признательность главе нашего государства за теплый прием и полностью поддержал предложение о принятии конкретных шагов по ускорению реализации приоритетных проектов в республике.
Цзинь Лицюнь также подтвердил твердую приверженность банка укреплять полномасштабное сотрудничество с Узбекистаном в целях обеспечения устойчивого развития нашей страны и всего региона Центральной Азии.