Ўзбекистон ва Туркия Президентлари телефон орқали сўзлашди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 11 август куни Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдоған билан телефон орқали мулоқот қилди.
Давлат раҳбарлари қутлуғ Қурбон ҳайити муносабати билан бир-бирларини ҳамда азалий қардош халқларимизни қизғин қутлаб, энг эзгу ва самимий тилакларини изҳор этдилар.
Президентлар сўнгги йилларда мамлакатларимиз ўртасидаги ўзаро ҳурмат ва ишонч, биродарлик, стратегик шериклик тамойилларига асосланган алоқалар сиёсий, савдо-иқтисодий, сармоявий ҳамда маданий-гуманитар соҳаларда жадал ривожланиб бораётганини катта мамнуният билан таъкидладилар.
Мулоқот чоғида жорий йил 5-6 август кунлари Анқара шаҳрида Ўзбекистон ва Туркия ташқи ишлар вазирлари ҳамраислигида бўлиб ўтган Стратегияни режалаштириш гуруҳининг биринчи йиғилиши натижаларини ҳамда Туркиянинг дунёдаги элчиларининг ўн биринчи конференциясида Ўзбекистон делегациясининг фахрий меҳмон сифатидаги иштирокини юқори баҳоланди.
Президентлар раислигида бўлиб ўтадиган олий даражадаги Ўзбекистон-Туркия стратегик ҳамкорлик кенгаши илк йиғилишига ҳар томонлама пухта тайёргарлик кўриш муҳимлиги алоҳида қайд этилди.
Суҳбатда турли йўналишларда имзоланган битим ва лойиҳалар, эришилган ўзаро манфаатли келишувларни тўлиқ рўёбга чиқариш ва алоқаларни янада мустаҳкамлаш бўйича томонларнинг интилиши қатъий ва муштарак эканлиги таъкидланди.
Дўстона ва очиқ руҳда кечган мулоқотда халқаро ва минтақавий аҳамиятга молик долзарб масалалар юзасидан фикр алмашилди, шунингдек, бўлажак икки томонлама тадбирлар режаси кўриб чиқилди.

Presidents of Uzbekistan and Turkey speak over the phone
On August 11, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a telephone conversation with President of the Republic of Turkey Recep Tayyip Erdogan.
Heads of states warmly congratulated each other and the fraternal people of Uzbekistan and Turkey on the bright holiday Qurban Hayit (Eid al-Adha) and exchanged sincere wishes.
Presidents noted with great satisfaction that the relations of friendship, mutual respect and trust between the two countries, based on the principles of strategic partnership, have been intensively developing in recent years in political, trade-economic, investment, cultural-humanitarian fields.
During the conversation, the results of the first meeting of the Strategic Planning Group, chaired by the Ministers of Foreign Affairs, as well as participation of Uzbekistan delegation as an honored guest in the eleventh Turkish Ambassadors Conference, which took place on August 5-6 this year in Ankara, were highly appreciated.
The importance of thorough preparation for the first meeting of Uzbekistan – Turkey Council of high-level strategic cooperation, which will be chaired by the Presidents of Uzbekistan and Turkey, was emphasized.
The parties reaffirmed the mutual desire and commitment to the full-scale implementation of the signed agreements and projects, the mutually beneficial agreements reached, further strengthening bilateral cooperation.
During the conversation that took place in a friendly and sincere spirit, views were exchanged on pressing issues of the international and regional agenda, and a schedule of the upcoming bilateral events was considered.