Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ва Вазирлар Маҳкамаси АХБОРОТИ
Маълумки, республикамизнинг қатор ҳудудларида эски бино ва иморатларни реконструкция қилиш, ҳудудларни ободонлаштириш, олис қишлоқ ва туманлар қиёфасини ўзгартириш бўйича комплекс чора-тадбирларни амалга ошириш жараёнида айрим вилоятлар раҳбарлари ва масъул шахслари томонидан фуқаролар ва тадбиркорларнинг кўчмас мулк объектларини бузиш ва ер участкаларини олиб қўйиш билан боғлиқ мулкий ҳуқуқлари қўпол равишда бузилиши қайд этилди.
Давлатимиз раҳбари томонидан қурилиш ва бузиш ишларида йўл қўйилган хатолар ҳамда аҳоли ва мулк эгалари билан келишилмаган ҳолда амалга оширгани учун Қашқадарё, Фарғона ва Хоразм вилоятлари ҳокимлари фаолияти кескин танқид қилинди.
Рўй берган ҳодисалар доирасида бино ва иморатлар эгаларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатлари кафолати янада мустаҳкамланишини таъминлаш, аҳолининг фаровон турмуш кечириши учун зарур шароитлар яратиш, бузиш ва келтирилган зарарни қоплаш механизмларини тартибга солиш мақсадида жорий йил 3 август куни Президентимизнинг «Фуқаролар ва тадбиркорлик субъектларининг мулк ҳуқуқи кафолатланишини сўзсиз таъминлаш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги фармойиши қабул қилинди.
Мазкур ҳужжат билан Бош вазир раҳбарлигида бир ой муддатда ер участкаларини олиб қўйиш ва мулкдорларга етказилган зарарларни қоплаш тартибини белгиловчи ҳукумат қарори қабул қилингунига қадар амал қиладиган тегишли жойлаштириш ишларини амалга ошириш тартиби тасдиқланди.
Бош вазир ўринбосари раҳбарлигида Республика мувофиқлаштирувчи ишчи гуруҳи тузилиб, у икки ҳафта давомида республика бўйича фуқаролар ва тадбиркорлик субъектларига етказилган зарар миқдорини хатловдан ўтказади, бозор нархидан келиб чиққан ҳолда унинг реал баҳосини белгилайди, шунингдек, аҳолидан қарздорликни узишнинг аниқ манбаларини белгилаб беради.
Жойларга чиққан ҳолда вазиятни ўрганиш, шунингдек, республикамизнинг айрим ҳудудларида қонунга хилоф хатти-ҳаракатлар ва мансабдор шахсларнинг ўзбошимчаликлари оқибати таҳлили натижалари аниқ таклифлар билан Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевга киритилди.
Шу билан бирга Президентимиз топшириғига мувофиқ, йўл қўйган қўпол хатолари ва мансаб ваколатларини суистеъмол қилгани учун Фарғона вилояти Риштон тумани хокими, иқтисодиёт ва қурилиш масалалари бўйича ҳоким ўринбосарлари, ҳоким ва унинг қурилиш бўйича ўринбосари, Қашқадарё вилояти Яккабоғ тумани ҳокими, унинг қурилиш бўйича ўринбосари, туман прокурори ва Урганч шаҳар ҳокими ўринбосари эгаллаб турган лавозимидан озод этилди.
Қопланиши керак бўлган зарар миқдори, жабр кўрган аҳолини моддий ва маънавий жиҳатдан тўлиқ қўллаб-қувватлаш таъминланишини ҳисобга олган ҳолда вилоят ҳокимлари ва бошқа масъул шахсларнинг эгаллаб турган лавозимидан дарҳол озод этилиши улар учун вазиятдан чиқишнинг энг осон йўлидир. Бу борада амалга оширилиши керак бўлган ишлар учун масъулият ва машаққат энди уларнинг ишини давом эттирувчилар зиммасига тушади.
Шуни инобатга олиб, давлатимиз раҳбари томонидан тегишли ҳудудлар раҳбарларининг жойларда улар йўл қўйган хатоларни тузатиш, фуқароларнинг мулкий ҳуқуқлари ва ҳукуматга ишончини тўлиқ тиклаш бўйича ишларда уларнинг шахсан иштирок этишини таъминлаш мақсадга мувофиқ экани тўғрисидаги таклиф қўллаб-қувватланди.
Йил якунлари бўйича барча вилоятлар, жумладан, Қашқадарё, Фарғона ва Хоразм вилоятлари ҳокимлари фаолияти танқидий таҳлил қилиниб, жойларда юзага келган вазиятни ўнглаш бўйича амалга оширилган ишлар самарадорлигига баҳо берилади.

ИНФОРМАЦИОННОЕ СООБЩЕНИЕ Администрации Президента и Кабинета Министров Республики Узбекистан
Как известно, в ряде регионов республики при реализации комплекса мер по реконструкции ветхих зданий и сооружений, благоустройству территорий, улучшению облика сел и отдаленных городов страны руководителями и ответственными лицами отдельных областей были допущены грубые нарушения имущественных прав граждан и предпринимателей, связанные со сносом объектов недвижимости и изъятием земельных участков.
Главой государства подвергнута жесткой критике деятельность хокимов Кашкадарьинской, Ферганской и Хорезмской областей за допущенные нарушения, а также непринятие согласованных с населением и владельцами объектов мер при ведении строительных работ.
В свете произошедших событий в целях обеспечения дальнейшего укрепления гарантий прав и законных интересов собственников зданий и сооружений, создания условий для благополучной жизни населения, упорядочения механизмов сносов и возмещения причиняемых убытков, 3 августа 2019 года главой нашего государства принято соответствующее распоряжение «О дополнительных мерах по безусловному обеспечению гарантий имущественных прав граждан и субъектов предпринимательства».
Данным документом утвержден порядок осуществления под руководством Премьер-министра соответствующих строительных работ, который будет действовать до принятия в месячный срок постановления правительства, определяющего порядок изъятия земельных участков и возмещения убытков собственникам.
Создана Республиканская координационная рабочая группа во главе с заместителем Премьер-министра, которая в течение двух недель проведет по всей республике инвентаризацию причиненного гражданам и субъектам предпринимательства ущерба, определит его реальный размер исходя из рыночной стоимости, а также установит конкретные источники возмещения долгов перед населением.
Результаты изучения ситуации с выездом на места, а также анализа последствий неправомерных действий и чиновничьего произвола в отдельных регионах республики были доложены Президенту Республики Узбекистан Шавкату Мирзиёеву с конкретными предложениями.
Наряду с этим в соответствии с поручением Президента Республики Узбекистан из-за допущенных грубых нарушений и превышения должностных полномочий были освобождены от занимаемых должностей хоким, заместители хокима по экономике и строительству Риштанского района Ферганской области, хоким и заместитель хокима по строительству, прокурор Яккабагского района Кашкадарьинской области, а также заместитель хокима города Ургенча.
Принимая во внимание масштабы ущербов, требующих возмещения, важность восстановления и обеспечения полного материального и морального удовлетворения пострадавшего населения, немедленное увольнение хокимов областей и других ответственных лиц с занимаемых постов станет для них самым легким выходом из сложившейся ситуации и переложит всю ответственность и тяжесть предстоящих работ на их преемников.
В этой связи главой государства поддержано предложение о целесообразности обеспечения личного участия руководителей соответствующих регионов в работе по исправлению допущенных ими ситуации на местах, полного восстановления имущественных прав граждан и их доверия к власти.
По итогам года будет критически проанализирована деятельность глав всех регионов, в том числе хокимов Кашкадарьинской, Ферганской и Хорезмской областей, и дана оценка результативности проведенных работ по исправлению сложившихся ситуаций на местах.