“Толибон” ҳаракати вакиллари билан учрашув
2019 йилнинг 8 август куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлигида “Толибон” ҳаракатининг Доҳа шаҳридаги сиёсий офиси раҳбари мулла Бародар Ахунд бошчилигидаги Ҳаракат вакиллари билан учрашув бўлиб ўтди.
Учрашув чоғида Афғонистонда барқарор ва узоқ муддатли тинчликка эришиш мақсадида мамлакатда тинч сиёсий жараёнларни илгари суриш билан боғлиқ масалалар муҳокама қилинди.
Мулла Бародар Ўзбекистон раҳбариятига Афғонистонга доимий эътибор қаратаётгани учун самимий миннатдорчилик билдирди ва Ўзбекистон саъй-ҳаракатлари туфайли Афғонистон муаммоси яна жаҳон ҳамжамияти диққат марказига тушганини алоҳида қайд этди.
“Толибон” ҳаракатининг сиёсий офиси раҳбари афғонлараро мулоқотнинг навбатдаги раундини Самарқанд шаҳрида ўтказиш тўғрисидаги таклифни қўллаб-қувватлади. Мазкур тадбирнинг Афғонистондаги ҳозирги реал вазият нуқтайи назаридан ўз вақтида ташкиллаштирилаётгани ва долзарблиги қайд этилди ва Ўзбекистон томонининг мазкур учрашувни ўтказиш учун зарур шароитлар яратиб беришга тайёрлиги учун миннатдорлик изҳор этди.
Музокаралар чоғида афғон халқининг ўз тақдирини ўзи ҳал қилиши ва ўз келажагини қуриш ҳуқуқи яна бир бор таъкидланди.

Meeting with the representatives of the Taliban
On 8 August 2019, the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan hosted a meeting with the representatives of the political office of the Taliban movement in Doha, headed by its leader Mullah Baradar Akhund.
During the meeting, the sides discussed the issues related to the promotion of the peaceful political process in Afghanistan in order to establish sustainable and long-term peace in the country.
Mullah Baradar expressed sincere gratitude to the leadership of Uzbekistan for their constant attention to Afghanistan and emphasized that thanks to the efforts of Uzbekistan, the Afghan problem has become again in the center of the world community’s attention.
The head of the political office of the Taliban movement supported holding the next round of intra-Afghan dialogue in Samarkand. He noted its timely nature and relevance in the light of the contemporary realities in Afghanistan and expressed gratitude for the readiness to create the necessary conditions for the meeting.
During the negotiations, the right of the Afghan people to decide their own destiny and build their future was once again emphasized.