Соғлиқни сақлаш вазирлиги: ТИББИЁТ КОЛЛЕЖЛАРИГА ҚАБУЛ ТАРТИБИ ЎЗГАРАДИ
Давлатимиз раҳбарининг 2018 йилнинг 25 январдаги “У мумий ўрта, ўрта махсус ва касб-ҳунар таълими тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармони ҳамда 2018 йил 3 февралдаги “Ўзбекистон Республикаси олий ва ўрта махсус таълим вазирлигининг ўрта махсус, касб-ҳунар таълими маркази фаолиятини такомиллаштириш тўғрисида”ги қарорлари ўрта махсус тиббий таълим тизимидаги ислоҳотларни жадаллаштиришга замин яратмоқда. Айни пайтда мазкур ҳужжатлар ижросини таъминлаш юзасидан кенг кўламли ташкилий-ҳуқуқий чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Хўш, ушбу ҳужжатлардан келиб чиққан ҳолда жорий ўқув йилида тиббиёт коллежларига ўқишга қабул қилиш тартиби қандай бўлади? Қабул жараёнида қандай янгиликлар кўзда тутилган? Шу каби саволларга жавоб олиш мақсадида Соғлиқни сақлаш вазирлиги Фан ва таълим бош бошқармаси мутахассиси Лутфия ЮСУПОВАга мурожаат қилдик.
— Суҳбатимизни тиббиёт коллежлари фаолиятидаги юз берган ўзгаришлардан бошласак?
— Дарҳақиқат, тиббиёт коллежлари фаолияти тубдан ислоҳ қилиниб, ўқиш муддати 3 йилдан 2 йилга қисқартирилди. Илгари тиббиёт коллежларига ўрта мактабларнинг 9-синф битувчилари қабул қилинган бўлса, жорий 2019/2020 ўқув йилидан мактабларнинг 11 синф битирувчилари қабул қилинади. Шунингдек, янги “тиббий-ижтимоий иши” йўналишида таълим бир ярим йиллик этиб белгиланди. Эндиликда ёшларимиз тиббиёт коллежларида ҳамширалик иши, фармация, тиббий профилактика иши, стоматология иши, фельдшерлик иши, фельдшерлик-лаборатория иши, тиббий-ижтимоий иши каби 7 та йўналишда малакали мутахассис бўлиб етишиб чиқиш имкониятига эга бўлди.
— Аввалги йиллардагидек тиббиёт коллежларига янги ўқув йилида ҳам квоталар белгиланганми ва имтиҳон жараёни қай тартибда ўтказилади?
— Айни пайтда бу ҳақда тегишли ҳужжат лойиҳаси ишлаб чиқилди. Унга асосан 2019/2020 ўқув йили учун ҳам ҳудудлардаги тиббиёт коллежларининг эҳтиёжи ва қамровига қараб давлат комиссияси қарори асосида квоталар ажратилиши режалаштирилган. Унга кўра, агар ўқиш истагини билдирган абитуриентлар сони белгиланган квоталардан ошиб кетса, қабул жараёни имтиҳон асосида ўтказилади. Тайёрланган лойиҳага кўра, бундай ҳолатларда ўқувчилар таълимнинг учта фан йўналиши — кимё, биология, она тили ва адабиёт фанларидан ёзма шаклда имтиҳон топширади. Ҳар бир фан учун алоҳида-алоҳида имтиҳон кунлари белгиланади. Ёзма имтиҳон саволлари давлат комиссияси маркази ходимлари томонидан тасдиқланган билет варақалари кўринишида бўлиб, ўқувчига ушбу ёзма ишлар учун 2 соат вақт ажратилади. Имтиҳоннинг эртаси куни жавоб варақалари махсус эълонлар ойнасига илиб қўйилади. Натижаларга кўра, ўқишга қабул қилинган ўқувчилар давлат грантлари ва тўлов-контракт асосида таълим олишади.
Абитуриентлардан қабул жараёнида қандай ҳужжатлар қабул қилинади?
— Абитуриентлар мутахассислиги ва касби, ўқитиш тили, таълим муассасасини тугатганлиги тўғрисидаги маълумотни кўрсатган ҳолда таълим муассасаси раҳбари номига ариза, паспорт ёки туғилганлик ҳақидаги гувоҳнома нусхаси, умумий ўрта таълимни тугатганлик ҳақидаги ҳужжатнинг асл нусхаси, 3,5-4,5 ўлчамдаги 6 та фотосурат тақдим этишади.
Жорий йилда ҳам тиббиёт коллежларида иккинчи мутахассислик учун ўринлар белгиланадими?
— Бу йилда тиббиёт коллежларида иккинчи мутахассислик учун алоҳида ўрин ажратиш кўзда тутилмаган. Аммо иккинчи мутахассислик бўйича таълим олиш истагидаги фуқаролар, барча абитуриентлар қатори ажратиладиган квоталар асосида белгиланган тартибда имтиҳон топширишлари мумкин.
Тиббиёт коллежларидаги қабул жараёни билан боғлиқ саволлар билан кимга мурожаат қилиш мумкин?
— Жорий ўқув йилидаги қабул жараёни учун барча тиббиёт коллежларида қабул комиссиялари тузилган. Ота-оналар ҳамда ўқувчилар қабул билан боғлиқ барча саволларга қабул комиссияси орқали батафсил маълумот олишлари мумкин. Шунингдек, Соғлиқни сақлаш вазирлигининг Фан ва таълим бош бошқармасининг (71) 241-16-91 телефон рақамига мурожаат қилишлари мумкин.

Министерство здравоохранения: ИЗМЕНИТСЯ ПОРЯДОК ПРИЕМА В МЕДИЦИНСКИЕ КОЛЛЕДЖИ
Указ Президента Республики Узбекистан «О мерах по коренному совершенствованию системы общего среднего, среднего специального и профессионального образования» от 25 января 2019 года и постановление главы государства «О совершенствовании деятельности центра среднего специального, профессионального образования Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан» от 3 февраля 2019 года позволяют ускорить реформы в системе среднего специального медицинского образования.
В данное время реализуются широкомасштабные организационно-правовые меры по поводу обеспечения исполнения данных документов.
Так, каковы будут порядки приема на учебу в медицинские колледжи в нынешнем учебном году? Какие изменения предусмотрены в процессе приема? С целью получения ответов на эти и другие вопросы мы обратились к специалисту Главного управления науки и образования Министерства здравоохранения Лутфие ЮСУПОВОЙ.
— Начнем нашу беседу с изменений, произошедших в деятельности медицинских колледжей.
— Действительно, деятельность медицинских колледжей в корне реформирована и срок обучения с 3 лет сокращен до 2 лет. Если раньше в медицинские колледжи принимались выпускники 9-х классов, то с 2019/2020 учебного года принимаются выпускники 11-х классов. А также по новому направлению «медико-социальное дело» образование будет длиться полтора года. Теперь молодые люди получают возможность в медицинских колледжах стать квалифицированными специалистами по семи направлениям, как медсестринское дело, фармация, медико-профилактическое дело, стоматологическое дело, фельдшерское дело, фельдшерско-лабораторное дело, медико-социальное дело.
— В новом учебном году тоже, как и раньше, определены квоты приема в медицинские колледжи и как пройдут экзамены?
— В данное время в этм направлении разработан соответствующий проект документа. Согласно ему для 2019/2020 учебного года тоже запланировано выделение квот, исходя из потребностей и охвата медицинских колледжей в регионах, на основе решения государственной комиссии. Также в соответствии с проектом постановления, если количество желающих обучаться абитуриентов будет больше выделенных квот, процесс приема будет осуществляться на основе экзамена. Согласно проекту документа молодые люди будут сдавать экзамены по химии, биологии, родному языку и литературе. По каждому предмету экзамены пройдут в отдельные дни. Письменные вопросы экзаменов будут в виде билетов, утвержденных со стороны работников центра государственной комиссии, для подготовки письменных ответов поступающим будет выделено 2 часа. На следующий же день после экзаменов ответы будут развешаны на специальной доске объявлений. Согласно результатам, принятые на учебу молодые люди будут обучаться на основе государственных грантов и платно-контрактной основе.
— Какие документы требуются от абитуриентов в процессе приема?
— Абитуриенты, показав справку об окончании образовательного учреждения, языка обучения, специальности и профессии, предоставят заявление на имя руководителя образовательного учреждения, копию паспорта или метрики, оригинал документа об окончании среднего специального образования, 6 фотографий 3,5х4,5 см.
— В нынешнем году тоже в медицинских колледжах определены места для второй специальности?
В этом году в медицинских колледжах не предусмотрено выделение отдельных мест для второй специальности. Но граждане, желающие получить образования по второй специальности, наряду со всеми абитуриентами могут сдавать экзамены в установленном порядке на основе выделяемых квот.
— Кому можно обратиться с вопросами, связанными с процессом приема в медицинских колледжах?
— Для приемного процесса нынешнего учебного года во всех медицинских колледжах созданы приемные комиссии. Родители и молодые люди по всем вопросам, связянным с приемами, могут обратиться в эти комиссии. А также могут позвонить по номеру (71) 241-16-91 Главного управления науки и образования Министерства здравоохранения.