Эксперт-криминалистика соҳасидаги халқаро ҳамкорлик
Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлигида Эксперт-криминалистика бош маркази бошлиғи полковник Наил Галипшин Хитой Халқ Республикасининг Ўзбекистондаги элчихонасидаги ХХР Жамоат хавфсизлиги вазирлигининг расмий вакиллари Лю Тунпин ва Ван Сюань билан учрашди.
Учрашув давомида эксперт-криминалистика фаолиятида ҳодиса жойларидан олинган ашёвий далилларнинг экспертлик тадқиқотлари самарадорлигини ошириш, автоматлаштирилган криминалистик идентификация тизимларини жорий этиш ҳамда соҳа мутахаассислари малакасини ошириш  масалалари муҳокама қилинди.
Келгусида икки томонлама ҳамкорликни мустаҳкамлаш мақсадида Ўзбекистон Республикаси ИИВ Эксперт-криминалистика бош маркази томонидан Хитой Халқ Республикаси Жамоат хавфсизлиги вазирлигининг Ашёвий далиллар маркази билан пулегильзатека, рақамли экспертизалар ва ДНК лабораториялари фаолиятига оид икки томонлама меморандум имзоланиши имкониятлари юзасидан таклифлар билдирилди.
Шунингдек, мазкур тадбир жараёнида томонларни қизиқтирувчи бошқа масалалар ҳам кўриб чиқилиб, ҳамкорликнинг асосий йўналишлари белгилаб олинди.

Рассмотрены вопросы сотрудничества в экспертно-криминалистической сфере
Состоялась встреча начальника Главного экспертно-криминалистического центра МВД Республики Узбекистан полковника Н.Галипшина с официальными представителями Министерства общественной безопасности КНР при Посольстве Китайской Народной Республики в нашей стране Лю Тунпином и Ван Сюанем.
В ходе встречи были обсуждены вопросы повышения эффективности изъятия с мест происшествий вещественных доказательств, внедрения автоматизированных идентификационных систем, а также повышения квалификации специалистов.
С целью дальнейшего укрепления двустороннего сотрудничества, в направлениях, касающихся экспертно-криминалистической деятельности, нашей стороной предложено проработать возможность заключения двустороннего меморандума между Главным экспертно-криминалистическим центром МВД Республики Узбекистан и Центром вещественных доказательств Министерства общественной безопасности Китайской Народной Республики, касающегося деятельности лабораторий пулегильзотеки, цифровых экспертиз и ДНК.
Также на встрече были обсуждены и другие вопросы, представляющие взаимный интерес, намечены основные направления сотрудничества.