Давлат дастурининг ижроси муҳокама қилинди
2019 йил 6 август куни 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясини “Фаол инвестициялар ва ижтимоий ривожланиш йили”да амалга оширишга оид Давлат дастурида белгиланган ижтимоий соҳани ривожлантиришнинг устувор йўналишларини 2019 йил биринчи ярим йиллигида амалга оширилган ишлар муҳокамасига бағишланган Комиссия мажлиси бўлиб ўтди.
Уни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раисининг биринчи ўринбосари, Комиссия раиси Содиқ Сафоев олиб борди.
Мажлисда Комиссия аъзолари, Олий Мажлис Сенати ва Қонунчилик палатаси, Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси, Вазирлар Маҳкамаси вакиллари, мутасадди вазирлик ва идоралар раҳбарлари, БМТнинг Болалар жамғармаси – ЮНИСЕФ ходимлари ва оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Таъкидланганидек, 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясини “Фаол инвестициялар ва ижтимоий ривожланиш йили”да амалга оширишга оид Давлат дастури ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш соҳасидаги давлат сиёсатининг устувор мақсадларига тўлиқ эришишни таъминлайдиган чора-тадбирлар тизимидан иборат бўлиб, унинг доирасида мамлакатимиз тараққиёти ва юрт фаровонлигига оид кенг кўламли вазифалар ҳал қилинмоқда. Шу боис Дастурнинг ҳар бир банди тўлиқ рўёбга чиқарилишига эришиш, бунинг учун айниқса, парламент ва жамоатчилик назорати механизмларидан кенг фойдаланиш муҳим аҳамият касб этади. Хусусан, Дастурда ижтимоий соҳани ривожлантириш йўналишларида 100 та банд белгиланган бўлиб, иккинчи чоракда йигирмата банддаги топшириқларни бажариш кўзда тутилган.
Ижтимоий соҳани ривожлантиришнинг устувор йўналишларини амалга ошириш бўйича Комиссия ҳузуридаги мониторинг гуруҳи томонидан ўтказилган ўрганишлар натижасида Давлат дастурида ижроси биринчи ва иккинчи чоракларда таъминланиши белгиланган ўнта банддаги топшириқлар ҳамон бажарилмаганлиги аниқланди. Шунингдек, ижроси йил давомида бажарилиши белгиланган олтита банддаги вазифалар юзасидан олиб борилаётган ишларда сусткашликка йўл қўйилаётганлиги маълум бўлди.
Хусусан, Дастурнинг тегишли бандида 2019 йил 1 июнга қадар кексалар, ногиронлиги бўлган шахслар ва аҳолининг бошқа эҳтиёжманд қатламларини қўллаб-қувватлаш ва уларга ижтимоий хизмат кўрсатиш соҳасида махсус ваколатли давлат органини ташкил этиш юзасидан Ўзбекистон Республикаси Президенти Фармони лойиҳаси тайёрланиши белгиланган. Аммо мазкур вазифа бажарилмаганлиги мажлисда алоҳида қайд этилди.
Шунингдек, Дастурнинг тегишли бандида 2019 йилнинг 1 майига қадар аҳолига кўрсатилаётган онкологик тиббий хизмат сифатини ошириш ва профилактик тадбирлар қамровини кенгайтириш юзасидан норматив-ҳуқуқий ҳужжат лойиҳаси тайёрланиб, қабул қилиниши белгиланган. Бироқ шу кунга қадар мазкур топшириқ ижроси таъминланмаган. Бундан ташқари, Дастурда 2019 йил 15 февралга қадар Санитария-эпидемиология хизматини янада такомиллаштириш бўйича қўшимча чоралар юзасидан норматив-ҳуқуқий ҳужжат лойиҳаси тайёрланиши бегиланган. Шу кунга қадар мазкур топшириқ ҳам охиригача бажарилмаганлиги сўзга чиққанлар томонидан қайд этилди.
Мажлисда алоҳида урғу берилган яна бир масала – Давлат дастурида белгиланган ёшлар сиёсатига оид топшириқлар ижроси бўлди. Таъкидланганидек, Дастурнинг 231-бандида “Yoshlar – kelajagimiz” Давлат дастури доирасида ёшлар тадбиркорлигини ривожлантириш ва бандлигини таъминлаш кўзда тутилган ва бу мақсадга йил давомида 2 триллион сўмдан ортиқ маблағ йўналтирилиши белгиланиб, 50 мингдан ортиқ ёшларни иш билан таъминлаш режалаштирилган. 2019 йилнинг 1 август ҳолатига 1555 та лойиҳага 333,2 миллиард сўм маблағ ажратилган. Бу кўрсаткич Дастур ижроси бор йўғи 15 фоизга бажарилганини англатади.
Муҳокама чоғида бу борада ўтказилган ўрганишлар давомида аниқланган камчиликлар алоҳида кўриб чиқилиб, мутасадди вазирлик ва идораларнинг эътибори уларни бартараф этишга қаратилди.
Мажлисда ижтимоий соҳани ривожлантиришдаги бу ва бошқа камчиликлар кескин танқид остига олиниб, уларнинг сабаблари атрофлича таҳлил этилди, баратараф этиш бўйича таклиф ва тавсиялар билдирилди.
Шунингдек, тадбирда Ўзбекистондаги перинатал тизимини ва тиббий хизмат сифатини яхшилаш бўйича ЮНИСЕФ таклифлари хусусида маълумот берилди. Уларни амалиётга татбиқ этиш имкониятлари ва йўллари кўриб чиқилди.
Муҳокама якуни бўйича Комиссиянинг “Фаол инвестициялар ва ижтимоий ривожланиш йили” Давлат дастурида белгиланган ижтимоий соҳани ривожлантиришнинг устувор йўналишлари ўз вақтида ижро этилишига, мавжуд камчиликларни бартараф этишга, вазирлик ва идоралар, маҳаллий давлат ҳокимияти органлари раҳбарларининг масъулиятини оширишга ҳамда бу борада парламент, депутатлар ва жамоат назорати механизмларидан самарали фойдаланишга қаратилган тегишли қарори қабул қилинди.

Обсуждено исполнение Государственной программы
6 августа 2019 года состоялось заседание Комиссии, посвященное работе, проделанной в первом полугодии 2019 года по исполнению приоритетных направлений по развитию социальной сферы, определенных Государственной программой по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах в «Год активных инвестиций и социального развития».
Вел заседание первый заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, председатель Комиссии Содик Сафоев.
Вего работе приняли участие члены Комиссии, представители Сената и Законодательной палаты Олий Мажлиса, Администрации Президента Республики Узбекистан, Кабинета Министров, руководители ответственных министерств и ведомств, сотрудники Детского фонда ООН – ЮНИСЕФ и представители средств массовой информации.
Отмечалось, что Государственной программой по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах в «Год активных инвестиций и социального развития» предусмотрена система мероприятий по обеспечению полного достижения приоритетных целей государственной политики в сфере социально-экономического развития, в рамках которой решаются масштабные задачи по развитию и обеспечению благосостояния страны. Поэтому достижение полного выполнения каждого пункта Программы, использование для этого механизмов парламентского и общественного контроля имеет важное значение. В частности, в Программе определено 100 пунктов, касающихся развития социальной сферы.  Во втором квартале предусмотрено выполнение задач, определенных в двадцати пунктах.
В результате исследований, проведенных группой по мониторингу при Комиссии по осуществлению приоритетных направлений развития социальной сферы выявлено, что все еще не исполнены задачи, определенные в десяти пунктах Государственной программы, подлежащих выполнению в первом и во втором кварталах. Также выявлена инертность в выполнении задач по шести пунктам, подлежащим исполнению в течение года.
Так, в пункте Программы определена подготовка до 1 июня 2019 года проекта Указа Президента Республики Узбекистан по созданию специально уполномоченного государственного органа в сфере поддержки и социального обслуживания пожилых людей, лиц с инвалидностью и других нуждающихся слоев населения. Однако данная задача не была выполнена, что отдельно отмечалось в ходе заседания.
Также в пункте Программы намечена подготовка и принятие до 1 мая 2019 года проекта нормативно-правового акта о повышении качества оказываемых населению онкологических медицинских услуг и расширении охвата профилактических мероприятий. Однако, до сегодняшнего дня не обеспечено исполнение данного поручения. Помимо этого, Программой предусмотрена подготовка до 15 февраля 2019 года проекта нормативно-правового акта о дополнительных мерах по дальнейшему совершенствованию Санитарно-эпидемиологической службы. Выступившие отметили, что данное поручение до настоящего времени не выполнено до конца.
Исполнение поручений, определенных Государственной программой и касающихся молодежной политики, - это еще один вопрос, на котором в ходе заседания было акцентировано внимание. Отмечалось, что в пункте 231 Программы предусмотрено развитие предпринимательства молодежи и обеспечение ее занятости в рамках Государственной программы «Yoshlar – kelajagimiz». В этих целях запланировано направление в течение года свыше 2 трлн. сумов и обеспечение занятости более 50 тысяч юношей и девушек. По состоянию на 1 августа 2019 года, на 1555 проектов выделены средства в размере 333,2 миллиарда сумов. Данный показатель означает, что Государственная программы выполнена лишь на 15 %.
При обсуждении отдельно рассмотрены выявленные во время изучения недостатки, внимание ответственных министерств и ведомств акцентировано на их устранении.
Эти и другие недостатки, допущенные в развитии социальной сферы, подверглись резкой критике, подробно проанализированы их причины, а также высказаны предложения и рекомендации по их устранению.
В ходе мероприятия также была дана информация о предложениях ЮНИСЕФ по улучшению перинатальной системы и качества медицинского обслуживания в Узбекистане. Рассмотрены возможности и пути внедрения их в практику.
По итогам обсуждения принято соответствующее решение Комиссии, направленное на своевременное исполнение приоритетных направлений по развитию социальной сферы, определенных Государственной программой «Года активных инвестиций и социального развития», устранение имеющихся в этом направлении недостатков, повышение ответственности руководителей министерств и ведомств, органов государственной власти на местах, а также эффективное использование в этой связи механизмов парламентского, депутатского и общественного контроля.