Туркия ҳамкорлик ва мувофиқлаштириш агентлигининг раиси билан учрашув
2019 йилнинг 6 август куни Анқара шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Туркия ҳамкорлик ва мувофиқлаштириш агентлиги (TIKA) раиси Серкан Каялар билан учрашди.
Учрашув чоғида таъкидланганидек, TIKA 1992 йилдан бери Ўзбекистонда иқтисод, савдо, техник, таълим, ижтимоий ва маданий дастурларни ҳамда ўзаро ҳамкорлик бўйича қатор лойиҳаларни амалга ошириш соҳаларида фаолият юритиб келмоқда. Ўтган давр мобайнида TIKA томонидан қиймати 40 млн. АҚШ долларидан кўпроқ бўлган 800 дан ортиқ техник кўмак грант лойиҳаларини амалга оширди. 2019 йил якунларига кўра ушбу кўрсатгичнинг сезиларли даражада ўсичи кутилмоқда. TIKA раиси собиқ ўринбосари Меҳмет Суррея Эрнинг Ўзбекистонга элчи этиб тайинланиши ҳам мамлакатимиздаги Туркия техник кўмак лойиҳаларининг ҳажми ва сифатининг янги даражага олиб чиқилишидан дарак берувчи белги деб қаралмоқда.
TIKAнинг Ўзбекистондаги биз учун муҳим бўлган лойиҳаларидан бири мамлакатимизда Истанбулнинг “Гебзе" ташкилий саноат зонаси филали очилиши ҳисобланади. Бу лойиҳанинг амалга оширилиши икки томон учун ҳам узоқ муддат давомида натижа келтирувчи манфаатли қадам бўлади, мамлакатимизда Туркия тадбиркорларининг инвестицион ва ишлаб чиқариш фаолияти учун янги шароитларни яратади.
Учрашув якунида Ўзбекистоннинг тегишли муассасалари билан иқтисодиёт, маданият, таълим, соғлиқни сақлаш, атроф-муҳитни ҳимоя қилиш, туризм соҳаларида ва бошқа қатор ижтимоий аҳамиятга эга йўналишларда TIKAнинг лойиҳалар ва техник кўмак дастурларини амалга ошириш доирасидаги ҳамкорлигини фаоллаштириш тўғрисида келишувга эришилди.

Abdulaziz Kamilov meets with the President of the Turkish Cooperation and Coordination Agency
On August 6, 2019, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov met with the President of Turkish Cooperation and Coordination Agency (TIKA) Serkan Kayalar, in Ankara, Uzbekistan MFA reports.
As noted at the meeting, TIKA’s activities in Uzbekistan have been carried out since 1992 in the areas of implementing economic, trade, technical, educational, social and cultural programs, as well as a number of projects for mutually beneficial cooperation. During this period, TIKA implemented over 800 grant technical assistance projects in Uzbekistan worth more than 40 million USD. According to the results of 2019, this indicator is expected to increase significantly. Appointment as the Ambassador to Uzbekistan of the former TIKA Vice President Mehmet Süreyya Er is also seen as a signal that the volume and quality of Turkish technical assistance projects in Uzbekistan will reach a new level.
One of the important TIKA projects in Uzbekistan is the opening of a branch of Gebze Organized Industrial Zone. Its implementation will become a mutually beneficial step for both parties with a long-term effect, create new conditions for the investment and production activities of Turkish entrepreneurs in Uzbekistan.
Following the meeting, an agreement was reached on enhancing TIKA cooperation with relevant institutions of Uzbekistan within the framework of projects and technical assistance programs in economy, culture, education, healthcare, environmental protection, tourism and a number of other socially significant areas.