Бугун соат 15:00 да Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги анжуманлар залида Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори  Акмал Саидов иштирокида очиқ мулоқот бўлиб ўтади.
Унда “Бола ҳуқуқлари кафолатларини янада кучайтиришга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Президент қарори ижроси юзасидан маълумот тақдим этилади.
Оналик ва болаликни қўллаб-қувватлаш, ота-она қарамоғисиз қолган болаларни “Меҳрибонлик” уйларига жойлаштириш тартиби, васийлик ёки ҳомийлик, БМТнинг “Бола ҳуқуқлари тўғрисида”ги конвенция талабларига риоя этилишини таъминлаш масалалари муҳокама қилинади.
Тадбирда Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро шартномаларни имплементация қилиш бўлими бошлиғи Абдулҳай Мўминов, Жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатлари билан ишлаш бўлими бошлиғи Отабек Норбоев ва марказнинг бошқа мутасадди ходимлари иштирок этади.

2019-08-06 | Общество
Сегодня в 15:00 часов в конференц-зале Агентства информации и массовых коммуникаций состоится открытый диалог с директором Национального центра по правам человека Республики Узбекистан Акмалем Саидовым.
На мероприятии будет представлена информация об исполнении постановления Президента «О дополнительных мерах по дальнейшему усилению гарантий прав ребёнка» от 22 апреля 2019 года.
Также будут обсуждены такие вопросы, как проведение масштабной работы по поддержке материнства и детства, процедура распределения детей, оставшихся без попечения родителей, в дома «Мехрибонлик», оформления опеки и попечительства,  а также обеспечение соблюдения требований Конвенции Организации Объединённых Наций о правах ребёнка.
В диалоге примут участие руководитель отдела имплементации Международного договора по правам человека Абдулхай Муминов, руководитель отдела по работе с обращениями физических и юридических лиц и другие отвественные сотрудники Центра.