Ўзбекистоннинг туристик ва кинолокация салоҳияти Туркия билан ҳамкорликда тарғиб қилинишига келишилди
2019-08-05 | Туризм
22 июль куни Туркиянинг Анқара шаҳрида Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси раисининг биринчи ўринбосари в.б. Улуғбек Касимходжаев Туркия Республикаси Маданият ва Туризм вазирлигининг Тарғибот ишлари бўйича бош бошқармаси бошлиғи Тимучен Гюлер билан учрашди.
Учрашув доирасида Қўмита делегацияси томонидан соҳадаги янги ислоҳотлар, имкониятлар, туризм соҳасига инвестиция киритувчи тадбиркорларга берилувчи имтиёзлар, субсидиялар ва ўсиб бораётган сайёҳлар сони тўғрисида маʼлумотлар берилди. Тимучен Гюлер ҳам, ўз навбатида, Туркияда мазкур соҳада олиб борилаётган ислохотлар ва ҳамкорликда амалга ошириш мумкин бўлган ишлар ҳақида маʼлумот берди.
Тадбир якунига кўра, икки давлат ўртасида кросс-маркетинг фаолиятини йўлга қўйиш, яʼни икки томонлама тарғибот ишларини амалга оширишни ҳамкорликда йўлга қўйиш, Ўзбекистоннинг туристик салоҳиятини биргаликда тарғибот қилишга келишилди.
Шунингдек, Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси раисининг биринчи ўринбосари в.б. Улуғбек Касимходжаев Анқарада “SIDEF” Ассоциацияси директори Ата Рамазан билан учрашди. Ассоциация томонидан Ўзбекистонда тиббий туризмни ривожлантиришга қизиқиш билдирилиб, мамлакатдаги нуфузли ташкилотлар билан учрашувлар ташкил қилиш борасида амалий ёрдам кўрсатиш сўралди.
Қўмита раисининг биринчи ўринбосари “TRT AVAZ” ва “TRT TURK” каналлари директори Седат Сағиркая билан учрашиб, томонлар Ўзбекистон-Туркия ўртасидаги туризм соҳасидаги ҳамкорлик алоқаларини мустаҳкамлаш масалаларини кенг муҳокама қилишди. 2019 йил май ойида “TRT AVAZ” канали ва Туризмни ривожлантирш давлат қўмитаси ўртасида имзоланган меморандум бўйича ишларни қай тарзда давом эттириш борасида келишиб олинди, тарғибот ишларини жадаллаштириш ва чуқурлаштиришга доир келишувга эришилди.
Бундан ташқари, тадбир давомида Ўзбекистоннинг кинолокация салоҳиятини тарғиб қилиш учун Туркиядан режиссёр ва ссенаристлар делегацияси ташрифини ташкиллаштиришга, юртимизнинг ҳам диний, ҳам дунёвий уламолари ҳақида ҳужжатли филм яратиш бўйича ишларни бошлашга келишиб олинди. Ўзбекистонда туризм соҳасига алоқадор тадбирлар ва янгиликларни “TRT AVAZ” ва "TRT TURK" каналлари марказий девони ёки Ўзбекистондаги ваколатхонаси орқали эфирга ва жонли эфирларга 60 дан зиёд мамлакатга узатишга ва телерадиокомпаниянинг ижтимоий тармоқларида ёритишга келишилди.

Узбекистан и Турция договорились о продвижении кинотуристического потенциала Узбекистана
22 июля 2019 года в Анкаре, Турция, состоялась встреча и.о. первого заместителя председателя Государственного комитета по развитию туризма У. Касимходжаева с начальником Главного управления по делам пропаганды Министерства культуры и туризма Турецкой Республики Тимученом Гюлером. Подробнее: https://uzbektourism.uz/ru/newnews/view?id=634
В рамках встречи делегациями комитета была представлена информация о новых реформах, возможностях в сфере туризма, льготах, субсидиях, предоставляемых предпринимателям, инвестирующим в туристическую отрасль, а также о количестве растущих туристов. Тимучен Гюлер, в свою очередь, также проинформировал о проводимых в Турции реформах и возможной совместной работе в этой области.
По итогам мероприятия была достигнута договоренность о налаживании сотрудничества между двумя странами в сфере кросс-маркетинговой деятельности, то есть в проведении двусторонней пропагандистской работы, совместному продвижению туристического потенциала Узбекистана.
Также 23 июля 2019 года в Анкаре, Турция, состоялась встреча и.о. первого заместителя председателя Государственного комитета по развитию туризма У. Касимходжаева с директором Ассоциации “SIDEF” Ата Рамазаном. Данной ассоциацией был организован медицинский туризм в Узбекистане, проведено оснащение клиник современной аппаратурой, и в целях налаживания сотрудничества по вопросам производства в Узбекистане, была оказана практическая помощь в организации встреч с авторитетными организациями Узбекистана. На встрече было согласовано, что комитет будет оказывать соответствующую практическую помощь во всех организационных вопросах. На следующий день состоялась встреча первого заместителя председателя комитета с директором каналов “TRT AVAZ” и “TRT TURK” Седатом Сагиркаем, стороны обсудили вопросы укрепления сотрудничества в сфере туризма между Узбекистаном и Турцией. Достигнута договоренность о том, как продолжить работу по подписанному в мае 2019 года меморандуму между каналом “TRT AVAZ” и Государственным комитетом по развитию туризма, достигнута договоренность об ускорении и углублении работы по продвижению туризма.
Кроме того, была достигнута договоренность об организации визита делегации режиссеров и сценаристов из Турции для продвижения киноленты о турпотенциале Узбекистана. На встрече было также заключено соглашение по производству документального фильма об исламских ученых и мыслителях Узбекистана. Телекомпания “TRT AVAZ” планирует освещать мероприятия и новости, связанные с туризмом в Узбекистане и транслировать в прямом эфире более чем в 60 странах через центральный офис турецких каналов или представительство в Узбекистане, а также в социальных сетях телекомпании.