Инвестицияларни жалб қилиш ва ташқи иқтисодий фаолият масалалари муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 1 ва 2 август кунлари Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлигида "Республика иқтисодиётига тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни жалб қилиш механизмларини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида" ҳамда "Ташқи иқтисодий фаолиятни амалга оширишда маъмурий тартиб-таомилларни янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида" ги ҳукумат қарорларини муҳокама қилишга бағишланган брифинглар ўтказилди.
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги вакиллари, шунингдек, миллий ва хорижий оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирокида ўтказилган брифингда иқтисодиётга тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни жалб қилиш, маъмурий процедураларни такомиллаштириш ва бизнес-жараёнларнинг шаффофлигини ошириш орқали инвестиция муҳитини яхшилаш, инвесторларнинг давлат тузулмалари ва идоралари, шунингдек, Ўзбекистоннинг халқаро молия институтлари билан яқин ҳамкорлик қилиш масалалари муҳокама қилинди.
Алоҳида равишда, экспорт қилувчиларнинг долзарб масалалари ва уларни қўллаб-қувватлаш бўйича ҳукумат чора-тадбирлари, шу жумладан молиявий рағбатлантириш механизмлари, маҳаллий маҳсулотларни ташқи бозорларга олиб чиқиш, экспорт фаолиятини суғурта ҳимояси воситаларини ишлаб чиқиш ва экспорт қилувчиларга ёрдам беришнинг бошқа шакллари муҳокама қилинди. Шу нуқтаи назардан, Республика ишчи гуруҳининг республика ҳудудларидаги тадбиркорлар билан тўғридан-тўғри ишлаши катта қизиқиш уйғотди.
Брифинг якунида вазирликлар вакиллари кўриб чиқилаётган масалалар доирасида миллий ва хорижий оммавий ахборот воситаларининг саволларига батафсил жавоб бердилар.

Обсуждены вопросы привлечения инвестиций и внешнеэкономической деятельности
1 и 2 августа текущего года в Агентстве информации и массовых коммуникаций состоялись брифинги, посвященные обсуждению правительственных решений «О мерах по дальнейшему совершенствованию механизмов привлечения прямых иностранных инвестиций в экономику республики», а также «О мерах по дальнейшему совершенствованию административных процедур при осуществлении внешнеэкономической деятельности».
На брифинге при участии представителей Министерства инвестиций и внешней торговли, Министерства экономики и промышленности, а также национальных и зарубежных СМИ были обсуждены вопросы, привлечения прямых иностранных инвестиций в экономику, улучшения инвестиционного климата путем совершенствования административных процедур и повышения прозрачности бизнес-процессов, тесной кооперации инвесторов с государственными структурами и ведомствами, а также сотрудничества Узбекистана с международными финансовыми институтами.
Отдельно были обсуждены актуальные вопросы экспортеров и государственные меры по их поддержке, включая механизмы финансового стимулирования, продвижения отечественной продукции на внешние рынки, развитие инструментов страховой защиты экспортной деятельности и другие формы содействия экспортерам. В данном контексте интерес вызвали выезды Республиканской рабочей группы в регионы республики для прямой работы с предпринимателями.
По окончанию брифинга представители министерств дали подробные ответы на вопросы национальных и зарубежных СМИ в рамках рассматриваемых вопросов.