Германия Ҳукуматининг Махсус вакили билан учрашув
2019 йилнинг 3 август куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Германия Федератив Республикаси Ҳукуматининг Афғонистон ва Покистон бўйича Махсус вакили Маркус Потцел билан учрашди.
Суҳбат чоғида Афғонистон муаммосини ҳал қилиш борасидаги Ўзбекистон ва Германия саъй-ҳаракатлари муҳокама қилинди.
Афғонистондаги вазиятни ҳал қилиш бўйича халқаро ҳамжамият саъй-ҳаракатларини биргаликда мувофиқлаштириш зарурлигига эътибор қаратилди.
Германия Махсус вакили икки томонлама муҳим масалалар бўйича ҳамкорликнинг ҳозирги даражасига юқори баҳо берди ва Афғонистон йўналишидаги ҳамкорликнинг устувор жиҳатлари бўйича Ўзбекистон ва Германия мавқелари яқинлигини таъкидлади.
Алоҳида қайд этилганидек, Германия Ҳукумати Афғонистонда тинч сиёсий жараённи бошлаш, ижтимоий-иқтисодий инфратузилмани тиклаш, хусусан қўшни мамлакат иқтисодиётининг турли тармоқлари учун миллий кадрлар тайёрлаш бўйича Ўзбекистон раҳбарияти қадамларини тўла қўллаб-қувватлайди.
Учрашувда икки мамлакатнинг Афғонистон бўйича махсус вакиллари аппаратлари ҳамда Ўзбекистон ва Германия ташқи сиёсат идоралари раҳбарлари даражасида Афғонистон масалалари бўйича конструктив ва ўзаро мақбул мулоқотни бундан кейин ҳам давом эттиришга томонларнинг тайёр эканликлари билдирилди.

Встреча со Спецпредставителем Правительства ФРГ
3 августа 2019 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов встретился со Специальным представителем Правительства Федеративной Республики Германия по Афганистану и Пакистану Маркусом Потцелем.
В ходе состоявшейся беседы обсуждены усилия Узбекистана и Германии по разрешению афганского кризиса.
Было обращено внимание на необходимость тесной координации усилий международного сообщества по урегулированию ситуации в Афганистане.
Спецпредставитель ФРГ дал высокую оценку нынешнему уровню взаимодействия по важнейшим вопросам двустороннего характера, подчеркнув близость позиций Узбекистана и Германии по приоритетным аспектам сотрудничества на афганском направлении.
Было особо отмечено, что Правительство ФРГ всецело поддерживает шаги руководства Узбекистана по содействию запуску мирного политического процесса в Афганистане, возрождению социально-экономической инфраструктуры, в частности по подготовке национальных кадров для различных сфер экономики соседней страны.
Стороны выразили обоюдную готовность и далее продолжать конструктивный и взаимоприемлемый диалог по афганской тематике как на уровне аппаратов спецпредставителей двух стран по Афганистану, так и глав внешнеполитических ведомств Узбекистана и Германии.