Германия Ҳукуматининг Махсус вакили билан учрашув
2019 йилнинг 3 август куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Германия Федератив Республикаси Ҳукуматининг Афғонистон ва Покистон бўйича Махсус вакили Маркус Потцел билан учрашди.
Суҳбат чоғида Афғонистон муаммосини ҳал қилиш борасидаги Ўзбекистон ва Германия саъй-ҳаракатлари муҳокама қилинди.
Афғонистондаги вазиятни ҳал қилиш бўйича халқаро ҳамжамият саъй-ҳаракатларини биргаликда мувофиқлаштириш зарурлигига эътибор қаратилди.
Германия Махсус вакили икки томонлама муҳим масалалар бўйича ҳамкорликнинг ҳозирги даражасига юқори баҳо берди ва Афғонистон йўналишидаги ҳамкорликнинг устувор жиҳатлари бўйича Ўзбекистон ва Германия мавқелари яқинлигини таъкидлади.
Алоҳида қайд этилганидек, Германия Ҳукумати Афғонистонда тинч сиёсий жараённи бошлаш, ижтимоий-иқтисодий инфратузилмани тиклаш, хусусан қўшни мамлакат иқтисодиётининг турли тармоқлари учун миллий кадрлар тайёрлаш бўйича Ўзбекистон раҳбарияти қадамларини тўла қўллаб-қувватлайди.
Учрашувда икки мамлакатнинг Афғонистон бўйича махсус вакиллари аппаратлари ҳамда Ўзбекистон ва Германия ташқи сиёсат идоралари раҳбарлари даражасида Афғонистон масалалари бўйича конструктив ва ўзаро мақбул мулоқотни бундан кейин ҳам давом эттиришга томонларнинг тайёр эканликлари билдирилди.

Meeting with Special Representative of the German Government
On 3 August 2019, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov met with Special Representative of the Government of the Federal Republic of Germany for Afghanistan and Pakistan Marcus Potzel.
According to Uzbekistan MFA, during the conversation, the parties discussed the efforts of Uzbekistan and Germany to resolve the Afghan crisis.
The parties focused on the need for close coordination of efforts of the international community to resolve the situation in Afghanistan.
The Special Representative of Germany praised the current level of cooperation on the most important issues of a bilateral nature, stressing the proximity of positions of Uzbekistan and Germany on priority aspects of cooperation in Afghanistan.
It was noted that the Government of Germany fully supports the steps taken by the leadership of Uzbekistan for promoting the launch of peace political process in Afghanistan, revival of socio-economic infrastructure, in particular, training of national personnel for various sectors of the economy of the neighboring country.
The parties expressed their mutual readiness to continue a constructive and mutually acceptable dialogue on Afghan issues both at the level of special representatives of the two countries on Afghanistan and foreign ministries of Uzbekistan and Germany.