Ўзбекистон ва Беларусь Президентлари телефон орқали мулоқот қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 2 август куни Беларусь Республикаси Президенти Александр Лукашенко билан телефон орқали мулоқот қилди.
Суҳбат аввалида давлатимиз раҳбари Александр Лукашенко ва биродар Беларусь халқига куни кеча муваффақиятли якунланган Ўзбекистон Республикаси Президентининг Беларусь Республикасига илк расмий ташрифи давомида кўрсатилган илиқ меҳмондўстлик учун самимий миннатдорлик билдирди.
Президентлар Ўзбекистон-Беларусь саммити кўп қиррали икки томонлама муносабатларни сифат жиҳатидан янги даражага кўтариб, уларни аниқ амалий мазмун билан бойитганини катта мамнуният билан қайд этдилар.
Хусусан, Минск шаҳрида бўлиб ўтган қўшма Ҳудудлараро форум ва Ўзбекистон миллий саноат кўргазмасининг самарали натижалари, уларнинг якунида 300 миллион долларга яқин қийматдаги экспорт-импорт шартномалари ва етакчи корхоналар кооперацияси тўғрисидаги келишувлар имзолангани юксак баҳоланди.
Давлат раҳбарлари илм-фан, таълим, маданият ва санъат соҳаларида фаол алмашинувларни давом эттириш муҳимлигини қайд этдилар.
Ташриф доирасида ташкил этилган Ўзбекистон маданияти кунлари ҳамда Беларусь пойтахтида ўзбек халқининг буюк шоири ва мутафаккири Алишер Навоий бюстининг очилиши халқларимиз ўртасида дўстлик ва ўзаро англашувни мустаҳкамлашга хизмат қилгани таъкидланди.
Мулоқотда эришилган келишувлар ва қабул қилинган ҳужжатларни "йўл харитаси" асосида амалга оширишга қаратилган биринчи галдаги чора-тадбирлар муҳокама қилинди.
Савдо-иқтисодий, инвестициявий ва инновацион соҳалардаги ҳамкорликни кенгайтиришга алоҳида эътибор қаратилди. Жумладан, Беларусь корхоналарининг илғор технологиялари ва билимлари асосида иқтисодиётнинг турли тармоқларида қўшма лойиҳалар ва кооперация дастурларини илгари суриш хусусида сўз борди.
Мулоқот сўнгида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Беларусь Республикаси Президенти Александр Лукашенкони ўзи учун қулай фурсатда мамлакатимизга расмий ташриф билан келишни яна бир бор таклиф этди.
Давлат раҳбарлари Ўзбекистон ва Беларусь ўртасидаги кенг кўламли ҳамкорликни янада ривожлантириш ва дўстлик муносабатларини мустаҳкамлаш борасида интилишлари қатъий эканини таъкидладилар.

Сегодня, 2 августа состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Республики Беларусь Александром Лукашенко.
В начале беседы глава нашего государства выразил искреннюю благодарность Александру Лукашенко и всему братскому белорусскому народу за теплый и радушный прием, оказанный в ходе успешно завершившегося накануне первого официального визита Президента Республики Узбекистан в Республику Беларусь.
Лидеры двух стран с глубоким удовлетворением отметили, что узбекско-белорусский саммит вывел двусторонние многоплановые отношения на качественно новый уровень, наполнив их конкретным практическим содержанием.
В частности, высоко оценены плодотворные итоги совместного Форума регионов и Национальной промышленной выставки Узбекистана в Минске, по итогам которых заключены экспортно-импортные контракты и соглашения о кооперации ведущих предприятий на сумму около 300 миллионов долларов.
Главы государств подчеркнули важность продолжения активного обмена в области науки, образования, культуры и искусства.
Отмечено, что организованные в рамках визита Дни культуры Узбекистана в Беларуси и открытие бюста великому узбекскому поэту и мыслителю Алишеру Навои в белорусской столице способствовали укреплению отношений дружбы и углублению взаимопонимания между нашими народами.
В ходе телефонного разговора обсуждены первоочередные меры, направленные на практическую реализацию достигнутых договоренностей и принятых документов, на основе «дорожной карты».
Особое внимание уделено наращиванию сотрудничества в торгово-экономической, инвестиционной и инновационной сферах. В частности, речь шла о продвижении совместных проектов и программ кооперации в различных отраслях экономики на основе передовых технологий и знаний белорусских предприятий.
В завершение беседы Президент Шавкат Мирзиёев вновь пригласил Президента Александра Лукашенко посетить нашу страну с официальным визитом в удобные для него сроки.
Главы государств подтвердили приверженность дальнейшему развитию полномасштабного сотрудничества и укреплению отношений дружбы между Узбекистаном и Беларусью.