Тадбиркорликни ривожлантириш бўйича белгиланган вазифалар ижроси таҳлил қилинди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида 2 август куни кичик бизнес ва тадбиркорликни ривожлантириш бўйича амалга оширилаётган ишлар таҳлилига бағишланган видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Ушбу тадбир жорий йил 23 июль куни ўтган йиғилишнинг мантиқий давоми бўлди. Ўшанда соҳадаги тизимли муаммолар чуқур муҳокама қилиниб, кичик бизнесни қўллаб-қувватлаш ва янада ривожлантириш бўйича қатор вазифалар белгилаб берилган эди. Бу галги йиғилишда шу борадаги ишлар қандай ташкил этилаётгани юзасидан мутасадди вазирлик ва ташкилот, ҳудудлар раҳбарларининг ҳисоботлари эшитилди. Улар тадбиркорлар ташаббусларини амалга оширишга тўсқинлик қилаётган қатор муаммоларни республика идоралари аралашувисиз, жойида ҳал қилиш мумкинлигини таъкидлади.
Масалан, ер ажратиш ҳамда инфратузилмага уланиш билан боғлиқ масалалар ҳал этилса, тадбиркорларнинг аксарият муаммоси ечилади. Лекин ер ажратиш учун хулоса берадиган саккизта идора томонидан ҳужжатларни кўриб чиқиш муддатлари асоссиз равишда, ойлаб чўзиб юборилмоқда.
Президент мазкур ташкилотларнинг рухсат беришга оид функциясини мувофиқлаштириш, улардаги маълумотлар базасини  интеграциялаш орқали бундай “рухсат берувчи” идоралар сонини қисқартириш, бу борадаги тартибни такомиллаштириш зарурлигини таъкидлади.
Вазирлар Маҳкамаси, Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги, Давлат активларини бошқариш агентлигига йирик корхоналарнинг бўш турган объектлари негизида қўшимча кичик саноат зоналари ташкил этиш, уларни электр, сув, газ, йўл ва алоқа коммуникациялари билан таъминлашга кетадиган харажатларнинг 65 фоизини республика бюджетидан қоплаш тартибини жорий қилиш вазифаси қўйилди.
23 июлда бўлиб ўтган йиғилишда тадбиркорлар мулкларини компенсация тўламасдан бузиш ва ер майдонларини олиб қўйишга мутлақо йўл қўйилмаслиги белгиланган эди. Давлатимиз раҳбари шу масалада Бош вазир ўринбосари раҳбарлигида республика ишчи гуруҳи тузиш, улар жойларга чиққан ҳолда тадбиркорларга етказилган зарарни хатловдан ўтказиб, бу маблағларни бозор қиймати асосида тўлаб бериш зарурлигини таъкидлади.
Жорий йил 5 августдан бу борадаги ишларни қатъий тартиб билан, уч босқичда ташкил этиш белгиланди. Биринчи босқичда ҳудудий ҳокимликлар бузилишига зарурат туғилган жой бўйича материаллар тўпламини Вазирлар Маҳкамасига киритади. Иккинчи босқичда шаҳарсозлик талаблари бўйича Бош вазирнинг биринчи ўринбосари ҳамда молиявий ҳисоб-китоблар бўйича Бош вазир ўринбосари томонидан хулоса тайёрланади. Учинчи босқичда мазкур хулоса кўриб чиқиш ва қарор қабул қилиш учун Бош вазирга киритилади.
Видеоселектор йиғилишида тадбиркорликни молиявий қўллаб-қувватлаш, шу билан бирга, ажратилган маблағларнинг мақсадли ва самарали ишлатилишини таъминлаш масаласи ҳам муҳокама қилинди.
Маълумки, охирги йилларда тадбиркорликни ривожлантириш учун катта миқдорда кредитлар берилди. Уларнинг 90 фоиздан зиёди давлат маблағларидир.
Ўтказилган ўрганишлар 2017-2018 йилларда банкдан кредит олган  мингдан ортиқ тадбиркорларнинг лойиҳалари бўйича ер ажратиш, инфратузилмага уланиш, рухсатнома олиш, дастгоҳларни келтириш ва бошқа турли масалаларга доир муаммолар борлигини кўрсатган. Бу ўз навбатида берилган кредитларнинг қайтарилишини қийинлаштиради.
Шу боис Ҳисоб палатаси, Марказий банк, Иқтисодиёт ва саноат вазирлигига муаммолари бўлгани учун тўлиқ амалга оширилмаётган лойиҳалар рўйхатини шакллантириб, уларга амалий кўмак бериш вазифаси қўйилди.
Давлатимиз раҳбари банклар иш услубини тубдан ўзгартириб, тадбиркорларни уларнинг бутун фаолияти давомида қўллаб-қувватлаши, ўз мижозлари билан ҳақиқий маънода бизнес-ҳамкор сифатида ишлаши кераклигини таъкидлади.
Халқаро кредит линиялари маблағларини тадбиркорлик соҳасига кенгроқ жалб қилиш, уларни ўзлаштириш борасида мамлакатимизнинг ҳар бир ҳудуди кесимида таклифлар ишлаб чиқиш бўйича кўрсатмалар берилди. Тижорат банкларида ташкил этилган “Инвестиция марказлари” орқали бу кредитларнинг йўналишлари ва шартлари тўғрисида ҳар бир мижозга тўлиқ маълумот бериш зарурлиги қайд этилди.
Йиғилишда фаолиятини тўхтатган кичик бизнес субъектларини қайта тиклаш масалалари ҳам таҳлил қилинди. Мутасаддиларга солиқ ва статистика маълумотларини таҳлил қилиб, ҳар бир корхонанинг фаолият кўрсатмаслик сабабларини аниқлаш вазифаси қўйилди. Ҳокимларнинг тадбиркорлик масалалари бўйича ўринбосарлари ва жойлардаги иқтисодий комплекс идоралари раҳбарлари фаолиятини тиклаш имкони бўлган корхоналар билан манзилли ишлаб, уларнинг муаммоларини ҳал этишга ёрдам бериши кераклиги таъкидланди.
Фаолият кўрсатмаётган корхоналарни тиклаш, иш ўринларини легализация қилиш, янги лойиҳаларни ўз вақтида ишга тушириш ҳисобига солиқ базасини кенгайтириш юзасидан кўрсатмалар берилди.

Проанализировано исполнение поставленных задач по развитию предпринимательства
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 2 августа состоялось видеоселекторное совещание, посвященное анализу проводимой работы по развитию малого бизнеса и предпринимательства.
Данное совещание явилось логическим продолжением аналогичного мероприятия, состоявшегося 23 июля текущего года. Тогда были всесторонне обсуждены имеющиеся в сфере системные проблемы, определен ряд задач по поддержке и дальнейшему развитию малого бизнеса. На нынешнем совещании заслушаны отчеты руководителей ответственных министерств и ведомств, регионов о том, как организуется работа в данном направлении. Отмечалось, что ряд проблем, препятствующих реализации инициатив предпринимателей, можно решить на месте, без вмешательства организаций республиканского уровня.
Так, большинство проблем предпринимателей связано с вопросами выделения земли и подключения к инфраструктуре. Однако 8 ведомствами, заключения которых необходимы для выделения земли, необоснованно затягиваются сроки рассмотрения документов, иногда на месяцы.
Президент отметил необходимость оптимизации разрешительных функций указанных ведомств, а также сокращения числа выдающих заключение организаций и совершенствования самой процедуры путем взаимной интеграции их баз данных.
Перед Кабинетом Министров, Министерством экономики и промышленности, Агентством по управлению государственными активами поставлена задача организовать малые промышленные зоны (МПЗ) на базе неиспользуемых объектов крупных предприятий, а также внедрить порядок, в соответствии с которым 65 процентов расходов на подключение МПЗ к сетям электро-, водо-, газоснабжения, связи, подведение к ним дорог будут покрываться из республиканского бюджета.
На совещании, состоявшемся 23 июля, было указано, что сносить имущество и изымать земельные участки предпринимателей без выплаты компенсации абсолютно недопустимо. Глава государства отметил необходимость образования республиканской рабочей группы во главе с заместителем Премьер-министра, которая должна будет с выездом на места изучить нанесенный предпринимателям ущерб и компенсировать его по рыночной стоимости.
Работа в этом направлении начиная с 5 августа этого года будет осуществляться по строго установленному порядку, в три этапа. На первом этапе хокимияты на местах вносят в Кабинет Министров материалы об объектах, которые предполагается снести. На втором этапе готовится заключение: по требованиям градостроительства – первым заместителем Премьер-министра, по финансовым расчетам – заместителем Премьер-министра. Наконец, указанные заключения вносятся Премьер-министру на рассмотрение и принятие решения.
На совещании помимо финансовой поддержки предпринимательства обсужден также вопрос обеспечения целевого и эффективного использования выделенных средств.
В последние годы на развитие предпринимательства были предоставлены кредиты на огромную сумму. Свыше 90 процентов этих займов – средства государства.
Изучение состояния дел в данном направлении показало, что свыше тысячи предпринимательских проектов, профинансированных банковскими кредитами в 2017-2018 годах, столкнулись с проблемами, связанными с выделением земли, подключением к инфраструктуре, получением разрешений, ввозом оборудования и другими вопросами. Это, в свою очередь, снижает возвратность выданных ресурсов.
В связи с этим Счетной палате, Центральному банку, Министерству экономики и промышленности поручено сформировать перечень проектов, сталкивающихся с такого рода проблемами, и оказать им практическое содействие.
Глава государства отметил, что банки должны кардинально изменить свой стиль работы, поддерживать предпринимателей на протяжении всей их деятельности, стать настоящими бизнес-партнерами своих клиентов.
Подчеркнута необходимость более широкого привлечения в предпринимательство средств международных кредитных линий, выработки соответствующих предложений в разрезе каждого региона страны. Отмечалось, что следует широко информировать клиентов о направлениях и условиях получения таких кредитов через организованные в коммерческих банках Инвестиционные центры.
Проанализировано и состояние работы по возобновлению деятельности субъектов малого бизнеса, приостановивших свою работу. Ответственным лицам поручено изучить налоговые и статистические данные, чтобы выявить причины простоя предприятий. Отмечалось, что заместители хокимов по вопросам предпринимательства и руководители ведомств экономического комплекса на местах должны адресно работать с такими предприятиями и помогать решению их проблем, чтобы они могли возобновить деятельность.
Даны указания по расширению налогооблагаемой базы через реанимацию бездействующих предприятий, легализацию рабочих мест, своевременный запуск новых проектов.