Шавкат Мирзиёев Беларуснинг етакчи инновацион компанияларини Ўзбекистонга таклиф қилди
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев Беларусь Бош вазири Сергей Румас ҳамроҳлигида "Беларусь" юқори технологиялар парки фаолияти билан танишди.
Ушбу парк 2005 йилда ахборот-коммуникация технологияларини ривожлантиришга қулай муҳит яратиш, шу орқали мамлакат иқтисодиётининг рақобатбардошлигини ошириш мақсадида ташкил этилган. 2014 йилда унга қатор имтиёзлар берилиб, фаолият йўналишлари кенгайтирилган.
Бугунги кунда "Беларусь" ЮТП дастурлаш, ахборот технологиялари, иқтисодиёт тармоқлари учун инновацион ечимлар, консалтинг ва бошқа йўналишларда етакчи марказлардан бирига айланган. Бу ерда ишлаб чиқилган дастурий маҳсулотларнинг 90 фоиздан зиёди экспорт қилинмоқда, 67 мамлакат компаниялари уларнинг буюртмачилари ҳисобланади.
Президентимизга Юқори технологиялар паркида банк-молия, тиббиёт, қишлоқ хўжалиги, экология ва бошқа соҳалар учун яратилган инновацион ечим ва ишланмалар ҳақида маълумот берилди.
Давлатимиз раҳбари мазкур технопарк резидентлари имкониятларининг Ўзбекистонда тақдимотини ташкил этиш таклифини илгари сурди. Технологик ҳамкорликни мустаҳкамлаш, кадрлар тайёрлаш ва тажриба алмашиш бўйича алоқаларни кенгайтириш юзасидан тавсиялар берилди.
Шу билан Ўзбекистон Республикаси Президентининг Беларусь Республикасига расмий ташрифи ниҳоясига етди. Давлатимиз раҳбари Тошкентга жўнаб кетди.

Шавкат Мирзиёев пригласил ведущие инновационные компании Беларуси в Узбекистан
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в сопровождении Премьер-министра Беларуси Сергея Румаса ознакомился с деятельностью Парка высоких технологий «Беларусь».
Парк был создан в 2005 году в целях формирования благоприятных условий для развития информационно-коммуникационных технологий и повышения за счет этого конкурентоспособности экономики страны. В 2014 году парку был предоставлен ряд льгот, были расширены направления его деятельности.
Сегодня ПВТ «Беларусь» является одним из передовых центров программирования, информационных технологий, инновационных решений для отраслей экономики, консалтинга и по другим направлениям. Свыше 90 процентов программных продуктов парка экспортируется, их заказчиками являются компании 67 стран. Вниманию Президента Шавката Мирзиёева представлена информация о созданных в парке инновационных решениях и разработках для применения в банковско-финансовом секторе, медицине, сельском хозяйстве, экологии и других сферах.
Глава государства предложил организовать в Узбекистане презентацию возможностей резидентов технопарка. Даны рекомендации по укреплению технологического партнерства, расширению сотрудничества в области подготовки кадров и обмена накопленным опытом.
На этом официальный визит Президента Республики Узбекистан в Республику Беларусь завершился. Глава нашего государства отбыл в Ташкент.