Президентлар Ўзбекистон маҳсулотлари кўргазмасига ташриф буюрди
Президент Шавкат Мирзиёев Беларусь Президенти Александр Лукашенко ҳамроҳлигида Минскда ташкил этилган Ўзбекистон миллий саноат кўргазмасига ташриф буюрди.
Мамлакатимизнинг кенг турдаги маҳсулот ва хизматлари учун «БелЭкспо» миллий кўргазмалар марказида алоҳида мажмуа ажратилган.
Майдони 3 минг квадрат метр бўлган усти ёпиқ манежда 25 та эксклюзив стендлар қурилиб, “Ўзэлтехсаноат”, “Ўзтўқимачиликсаноат”, “Ўзчармсаноат”, “Ўзбекозиқовқатхолдинг”, “Ўзкимёсаноат”,  “Ўзбекнефтгаз”, “Ўзсаноатқурилишматериаллари”,  “Ўзтрейд”, Навоий ва Олмалиқ кон-металлургия комбинатлари каби етакчи компания ва уюшмалар, Фармацевтика тармоғини ривожлантириш, Узумчилик ва виночиликни ривожлантириш агентликлари маҳсулотлари кўргазмага қўйилган. 500 квадрат метр очиқ майдонда эса автомобиллар, қишлоқ хўжалиги техникалари, юк машиналари, автобуслар ва бошқа товарлар намойиш этилмоқда.
Кўргазмада ўнта вилоятимиздан юздан зиёд корхона ва тадбиркорлик субъектлари ўз маҳсулот ва хизматлари билан иштирок этмоқда. Юртимизнинг туризм салоҳияти тарғиботига ҳам алоҳида эътибор қаратилган.
29 июль куни очилган ушбу кўргазмага Беларуснинг барча ҳудудларидан ишбилармон доиралар, савдо ва саноат ташкилотлари ҳамда кенг жамоатчилик вакиллари келмоқда.
Александр Лукашенкога мамлакатимиз компанияларининг қуввати ва салоҳияти, маҳсулотларнинг сифати ҳақида сўзлаб берилди.
Давлатимиз раҳбари Ўзбекистон компания ва агентликларининг мутасаддиларига Беларусдаги манфаатдор корхоналар билан кооперацион алоқаларни ўрнатиш, қўшма савдо ва инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш бўйича кўрсатмалар берди.

Президенты посетили выставку продукции Узбекистана
Президент Шавкат Мирзиёев в сопровождении Президента Александра Лукашенко посетил открывшуюся в Минске Национальную промышленную выставку Узбекистана.
Для демонстрации широкого ассортимента продукции и услуг нашей страны отведен целый комплекс в Национальном выставочном центре “БелЭкспо”.
В крытом манеже общей площадью более 3 тысяч квадратных метров сооружены 25 эксклюзивных стендов, на которых представлены товары таких ведущих компаний и ассоциаций предприятий, как “Узэлтехсаноат”, “Узтукимачиликсаноат”, “Узчармсаноат”, “Узбекозиковкатхолдинг”, “Узкимёсаноат”,  “Узбекнефтегаз”, “Узсаноаткурилишматериаллари”, "Узтрейд", Навоийский и Алмалыкский горно-металлургические комбинаты, Агентство по развитию фармацевтической отрасли, Агентство по развитию виноградарства и виноделия, а также экспозиции наших регионов. На территории в 500 квадратных метров под открытым небом выставлены автомобили, сельскохозяйственная техника, грузовые машины, автобусы и другая продукция.
Свою продукцию и услуги предлагают свыше 100 предприятий и субъектов предпринимательства из десяти областей Узбекистана. Особое внимание уделено продвижению туристического потенциала нашей страны.
Выставку, открывшуюся 29 июля, посещают многочисленные делегации деловых кругов, представители администраций и предприятий, широкой общественности со всей Беларуси.
Александр Лукашенко был проинформирован о производственных мощностях и потенциале узбекских компаний, качестве продукции.
Глава нашего государства дал ответственным лицам компаний и агентств Узбекистана указания по установлению партнерских связей с заинтересованными предприятиями Беларуси, реализации совместных торговых и инвестиционных проектов.