Шавкат Мирзиёев Ғалаба монументига гулчамбар қўйди
Давлатимиз раҳбари Минскка келгач, анъанага кўра, Беларусь пойтахтидаги Ғалаба монументига гулчамбар қўйди.
Ҳарбий оркестр ижросида икки давлат мадҳиялари янгради. Фахрий қоровул аскарларининг тантанали марши бўлиб ўтди.
Ташрифнинг асосий воқеалари 1 август куни бўлиб ўтади. Мустақиллик саройида Ўзбекистон ва Беларусь Президентлари тор ва кенг доирада музокаралар ўтказади.
Музокаралар якунида давлат раҳбарларининг Қўшма баёноти имзоланиши, Ўзбекистон ва Беларусь ўртасидаги кўп қиррали шерикликни мустаҳкамлашга қаратилган салмоқли ҳужжатлар тўплами қабул қилиниши кутилмоқда.
Президентлар Минскда очилган Ўзбекистон миллий саноат кўргазмасига ташриф буюрадилар. Ташриф дастуридан Беларусь юқори технологиялар парки фаолияти билан танишиш ҳам ўрин олган.

Шавкат Мирзиёев возложил венок к Монументу Победы
Сразу по прибытии в Минск глава нашего государства, по традиции, возложил венок к Монументу Победы в столице Беларуси.
Прозвучали государственные гимны двух стран в исполнении военного оркестра. Состоялся торжественный марш солдат Роты почетного караула.
Основные мероприятия визита состоятся 1 августа. Во Дворце Независимости лидеры Узбекистана и Беларуси проведут переговоры в узком и расширенном формате.
По итогам переговоров ожидается подписание Совместного заявления глав государств и принятие солидного пакета соглашений, направленных на укрепление узбекско-белорусского многопланового партнерства.
Президенты посетят открывшуюся в Минске Национальную промышленную выставку Узбекистана. Также в программе пребывания ознакомление с деятельностью Парка высоких технологий Беларуси.