Ўзбекистон-Қозоғистон ҳамкорлигига оид “Йўл харитаси” тасдиқланади
Жорий йилнинг 19-20 август кунлари Нурсултон шаҳрида Ўзбекистон-Қозоғистон Қишлоқ хўжалиги вазирлари Жамшид Ходжаев ҳамда Сапархан Омаров томонидан Қишлоқ хўжалиги соҳасида икки томонлама ҳамкорликни кенгайтиришга қаратилган “Йўл харитаси” тасдиқланади. Бу ҳақда жорий йилнинг 29 июль куни вазир Жамшид Ходжаевнинг Қозоғистон Қишлоқ хўжалиги вазири ўринбосари Гулмира Исаева билан мулоқоти чоғида маълум қилинди.
Учрашувда Тошкент вилояти ҳамда Фарғона водийсида Қозоғистон тажрибасини ўрганган ҳолда ясмиқ, соя ўсимликларини етиштириш, Ўзбекистон шароитига мос буғдой ва арпа навларини ўстириш бўйича тадқиқотлар ўтказиш, қишлоқ хўжалигини рақамлаштириш ва бу йўналишда ўзаро тажриба алмашиш каби масалалар муҳокама этилди.
Бунга қадар 2019 йил 22 июнь куни Римда ўтказилган ФАО конференциясида томонлар агросаноат, маҳсулотлар экспортига доир масалаларни муҳокама этишган эди. Учрашувда 2020 йилда Ўзбекистонда ташкил этиладиган ФАО ҳудудий конференцияси доирасида бир неча лойиҳалар тайёрлашга келишиб олинди.
Айни пайтда Қозоғистондан ташриф буюрган қишлоқ хўжалигини ривожлантириш ишчи гуруҳи аъзолари ҳамкорлик алоқаларини кенгайтириш мақсадида мамлакатимиздаги имкониятларни ўрганишмоқда.

Будет утверждена «Дорожная карта» по сотрудничеству между Узбекистаном и Казахстаном
19-20 августа нынешнего года в городе Нур-Султан министром сельского хозяйства Узбекистана Жамшидом Ходжаевым и министром сельского хозяйства Сапарханом Омаровым будет утверждена «Дорожная карта», направленная на расширение двустороннего сотрудничества в сельскохозяйственной сфере. Об этом было сообщено 29 июля нынешнего года во время общения министра Жамшида Ходжаева с заместителем министра сельского хозяйства Казахстана Гулмирой Исаевой.
Также были обсуждены такие вопросы, как выращивание в Ташкентской области и Ферганской долине чечевицы и сои с изучением опыта Казахстана, проведение исследований по выращиванию соответствующих условиям Узбекистана сортов пшеницы и ячмени, цифровизация сельского хозяйства и обмен опытом в этом направлении.
До этого 22 июня 2019 года во время конференции ФАО в Риме стороны обсуждали вопросы, касающиеся агропромышленности, экспорта товаров. В ходе нынешней встречи стороны договорились подготовить несколько проектов в рамках региональной конференции ФАО, которая состоится 2020 года в Узбекистане.
В данное время прибывшие из Казахстана члены рабочей группы по развитию сельского хозяйства с целью расширения сотрудничества изучают возможности нашей страны.