Таҳлил: «тез ёрдам» чақиришнинг ҳам ўз мавриди ва маданияти бор
Мамлакатимизда шаклланган шошилинч ва тез тиббий ёрдам хизматининг инсон ҳаёти ва саломатлигини асрашдаги ўрни ниҳоятда муҳим.
Президентимизнинг 2018 йил 25 январдаги «Шошилинч тиббий ёрдам тизимини жадал такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарори мазкур йўналишда ишларнинг тезкорлиги, сифат ва самарадорлигини янада ошириш, кадрлар салоҳиятини юксалтириш, илм-фан янгиликларини тиббиёт амалиётига кенг татбиқ этишда муҳим дастуриламал бўлмоқда.
Ўн миллиондан зиёд мурожаат
Маълумотларга кўра, ҳар йили мамлакатимиз шошилинч тиббий ёрдам хизмати орқали аҳолининг 10 миллиондан кўпроқ мурожаатлари қондирилади. Республика шошилинч тиббий ёрдам илмий маркази ва унинг ҳудудлардаги филиаллари ҳамда бўлимларида икки юз минг нафардан кўпроқ беморга юқори технологияга асосланган энг мураккаб тиббий амалиётлар ўтказилади.
Кейинги икки йил ичида давлат бюджетидан соҳа учун қарийб 1500 та ихтисослаштирилган автотранспорт харид қилинди ва ҳудудларнинг ушбу техникага бўлган эҳтиёжи тўлиқ қопланди.
Эндиликда юртимизда ҳар 13 минг аҳолига битта махсус тез ёрдам машинаси хизмат кўрсатади. Бу борада ривожланган давлатлар тажрибасини кузатсак, уларда 20-25 минг кишига битта махсус автотранспорт воситаси тўғри келади. Демак, бу жиҳатдан мамлакатимиз тиббиёти халқаро андозалар даражасига кўтарилди. Айни пайтда тез ёрдам автопаркини замонавийлаштириш ишлари тизимли давом этмоқда. 2021 йилгача «Дамас» автомашиналаридан тўлиқ воз кечилиб, халқаро андазалар даражасида жиҳозланган замонавий тиббий ёрдам машиналарига ўтилади. 2019 йил якунига қадар барча тез ёрдам машиналарида қулай алоқани, чақириқлар учун машинани тезкор йўналтиришни таъминловчи GPS тизимини тўлиқ йўлга қўйиш белгиланган.
Шошилинч ва тез тиббий ёрдам муассасаларини дори-дармон ва тиббий буюмлар билан таъминлаш ҳам 3 баробарга кўпайди. Яъни, бугунги кунда ҳар бир чақириқ учун минимал харажатлар 5000 сўм миқдорида белгиланди. Бу кўрсаткич 2016 йилда 748 сўмни, 2017 йилда 1627 сўмни ташкил этарди.
Маълумки, юртимизда шошилинч ҳолатларда кечиктириб бўлмайдиган биринчи тиббий ёрдам илгари фақат давлат тиббиёт муассасаларида бепул кўрсатилар эди. Эндиликда мулк шаклидан қатъий назар, хоҳ давлат, хоҳ хусусий тиббиёт муассасалари бўлсин, фуқароларга шошилинч ва кечиктириб бўлмайдиган тиббий ёрдам бепул кўрсатилиши белгилаб қўйилди. Бу ҳам аҳоли учун катта қулайликдир. Қолаверса, шошилинч ёрдам кўрсатиш хизматлари тизимида сall-марказлар ташкил этилиб, у ерда шифокорлар фаолият юритиши, «тез ёрдам» машиналари GPS-мосламалари билан жиҳозланиши халқимизнинг саломатлигини муҳофазалашда муҳим омил бўлмоқда.
Кечикиш сабаблари нимада?
Шошилинч тиббий ёрдам тизимида амалга оширилаётган кенг қамровли ислоҳотлар муайян натижаларни бераётгани, бу аҳолининг барча қатламига малакали тиббий ёрдам кўрсатиш қамровини кенгайтираётгани қувонарли ҳол. Бироқ, ҳали соҳада ечимини кутаётган муаммолар ҳам йўқ эмас. Хусусан, «тез ёрдам»нинг чақириқ жойига кечикиб бориш ҳолатлари учраб туради.
Хўш, давлат томонидан барча замонавий шароитлар яратилаётган, «тез ёрдам» хизмати автотранспорт таъминоти борасида ривож­ланган давлатлар кўрсаткичидан ҳам юқори даражага кўтарилган бўлса, нега яна бундай муаммо кун тартибига кўтарилмоқда, деган савол туғилиши табиий. Мавжуд ҳолат ўрганилганда, асоссиз ва ёлғон чақириқлар, «тез ёрдам» машиналарига йўл бермаслик ёки кўчалар, хонадонларга кириш йўлларининг тўсиб қўйилгани «тез ёрдам» хизмати сифатига жиддий тўғаноқ бўлаётгани аниқланди. Зеро, тез тиббий ёрдам хизматида вақт энг қадрли мезон ҳисобланиб, ҳар бир дақиқа, ҳатто сония ҳам бемор учун ҳаёт-мамот масаласидир.
Қанча вақт белгиланган?
– Тез тиббий ёрдамга тушган чақириқлар устуворлик бўйича икки гуруҳга ажратилади, – дейди Тошкент шаҳар тез тиббий ёрдам станцияси бош шифокор ўринбосари Илҳом Аслонов. – Беморнинг ҳаёти ва соғлиғига жиддий хавф соладиган жароҳатлар ва касалликлар, яъни, йўл-транспорт ҳодисалари, баландликдан йиқилиш, фавқулодда ҳолатлар, беморнинг ҳушдан кетиши, турли шок ҳолатлари, профуз қон кетиши, туғруқ, терининг термик куйиши ёки совуқ уриши, беморнинг кимёвий моддалар ёки дори воситаларидан ўткир заҳарланиши, ток уриши шошилинч ҳолатлар ҳисобланиб, бундай чақириқларга 20 дақиқадан кечикмай етиб бориш зарур.
Маълум бўлишича, иккинчи тоифага шошилинч бўлмаган, бироқ тезкор тиббий ёрдам кўрсатилиши зарур бўлган чақириқлар киради. Беморнинг юрак ритми бузилиши (аритмия), астма хуружи, ҳаракат фаолиятининг тўсатдан бузилиши, ўрта ва енгил тан жароҳатлари, аллергия, бош оғриғи, қорин, кўкрак қафасидаги оғриқлар, психиканинг ўткир бузилиши, буйрак хуружи, қусиш, тошма, юқори иситма (перорал дори воситалари қўлланилганда ҳам иситма тушмаса), ўткир пешоб ажралмаслиги ҳолатлари бўйи­­ча «тез ёрдам» чақирилганда, 30 дақиқа ичида етиб бориб тиббий ёрдам кўрсатиш лозим.
Асоссиз чақириқлар
– Бугунги кунда «тез ёрдам»га тушаётган чақириқларнинг 30-40 фоизи бу тоифаларнинг ҳеч бирига тўғри келмайдиган асоссиз чақириқлардир, – дея сўзида давом этади Илҳом Аслонов. – Аксарият ҳолатларда у ёки бу сурункали касаллиги бор беморлар гоҳ қон босимини ўлчатиш, гоҳида қайсидир уколни қилдириш учун ҳам «тез ёрдам»ни чақираверади. Йилига минг маротабадан кўп мурожаат қилган шундай беморлар ҳам бор. Аслида, улар оилавий полик­линикаси ёки қишлоқ врачлик пунктига мурожаат этиб, умумий амалиёт шифокори тавсия­­си асосида муолажаларни узлуксиз тарзда тўғри олиб борса, аввало, ўз соғлиғи учун фойдали.
Республика бўйича чақириқларнинг атиги 15 фоизи госпитализация қилиниши, яъни бемор шифохонага олиб кетилиши, 85 фоизига эса жойида хизмат кўрсатилиши ҳам «тез ёрдам» чақирадиганларнинг аксарияти аслида тез ёрдамга муҳтож эмаслигини англатади. Агар халқаро тажрибага назар солсак, масалан, Европада чақириқларнинг 85 фоизида госпитализация қилинади.
Ёлғон қўнғироқлар ҳам учраб туради. Бундай вазият оддий чақириқдан кўра кўпроқ вақт олади, шифокор ҳам, тиббий ёрдам машинаси ҳам банд бўлиб қолади. Бундай вазиятда шу атрофда яшайдиганларни куннинг қайси маҳали бўлишидан қатъий назар, безовта қилиб, сўраб-суриштириб, бундай манзил ҳақиқатда мавжуд эмаслигини тасдиқлатиш керак бўлади.
«Тез ёрдам»га йўл бўшатиш ҳам ҳал қилиниши лозим бўлган муаммолардан бири. Тараққий этган хорижий давлатларда йўлларда «тез ёрдам» машиналари учун алоҳида йўлаклар барпо этилган. Бу йўллар доимо очиқ туради. Шу билан бирга, «тез ёрдам»га йўл бўшатиб бериш бўйича ҳайдовчиларда масъулият ҳам, маданият ҳам юқори.
Мамлакатимизда кейинги йилларда бунёдкорлик ишлари жараёнида бу масалаларга алоҳида эътибор қаратилаётгани қувонарли ҳол, албатта. Аммо қилиниши керак бўлган ишлар ҳам талайгина. Чунки, йўлларимизда «тез ёрдам» машинасига йўл бермаслик ҳолатлари тез-тез учрайди. Қачонки, машина чақирув сигналини ёқсагина, йўл бўшатилиши мумкин. Чақирув сигналига парво қилмайдиганлар ҳам йўқ эмас.
Ҳолбуки, бу ҳаётда ҳеч бир инсон тасодифий бахтсиз ҳодисалардан, соғлиғи билан боғлиқ муаммо юз беришидан кафолатланмаган. Шундай экан, ўзининг ва ўзгаларнинг соғлиғи учун ҳамиша эътиборли ва масъулиятли бўлиш инсонийликнинг муҳим қоидасидир.
Саломатликни ҳимоялаш кучаяди
Барчамизга яхши маълумки, тиббиёти тараққий этган аксарият мамлакатларда аҳолига тез ва шошилинч тиббий хизмат кўрсатиш тизимида ҳам пулли хизмат ёки тиббий суғуртадан фойдаланилади. Мамлакатимизда эса бу хизмат давлат томонидан молиялаштирилади. Ҳар бир чақириқ нархи давлатга 75-80 минг сўмга тушади. Кейинги йилларда бу хизматни молиялаштириш ҳажми ортиб бормоқда. Соҳа ривожига келгуси 3 йил давомида 604,2 миллиард сўм йўналтирилиши, шу билан бирга, 2020 йилдан эътиборан тез тиббий ёрдам хизмати авиация техникаси билан ҳам таъминланиши кўзда тутилаётир.
Бундан ташқари, жаҳон тажрибасидан келиб чиқиб, парамедиклар фаолиятини йўлга қўйиш режалаштирилмоқда. Қолаверса, «тез ёрдам» хизмати ва тиббиётнинг бирламчи тиббий-санитария муассасалари ўртасида интеграцияни кучайтириш ва мувофиқлаштириш ҳам доимий эътиборда. Кейинги йилларда бир қатор қишлоқ оилавий поликлиникаларида «тез ёрдам» шохобчалари очилди. Албатта, ана шундай муҳим ислоҳотлардан мақсад, аввало, халқимизнинг манфаатларини муҳофазалаш, саломатлигини ҳимоялашдир.
Барчанинг бурчи бор
Миллий маънавиятимизни асло камситмаган ҳолда чет элликлардан ҳам ибрат оладиган баъзи жиҳатларга эътиборингизни қаратишни истардим. Хорижликлар «тез ёрдам»га мурожаат қилар экан, операторнинг беморнинг аҳволи бўйича сўраган ҳар бир саволига аниқ-тиниқ жавоб беришга ҳаракат қилади. Масалан, беморнинг ҳаётий кўрсаткичлари – тана ҳарорати, қон босими, томир уриши ва бошқа маълумотларни беришга ҳаракат қилади. Бу ҳол, аввало, бемор учун ўта фойдали. Чунки, шошилинч вазиятларда ҳар бир лаҳза ғанимат. Ўз вақтида, тўғри ёндашув асосида биринчи тиббий ёрдам кўрсатиш кўп ҳолларда бемор тақдирида ҳал қилувчи роль ўйнайди.
Бизда-чи? Оператор беморнинг яқинидан беморнинг аҳволи ҳақида сўраса, «мен қаердан биламан, тезроқ етиб кел», дея дағдаға қилишдан қайтмайдиганлар ҳам бор. Баъзилар эса «тез ёрдам»ни ташвишга қўйганидан ийманибгина «беморимизнинг бироз тоблари қочди», дея мурожаат қилади. Аслида, вазият анча жиддий бўлади. Ҳар қандай ҳолатда ҳам юртимизда ижтимоий адолат принципи устувор. Ҳар бир мурожаат ортида инсон тақдири ётибди. Шу боис, «тез ёрдам» ҳамиша хизматингизга ҳозир. Фақат бу хизматдан фойдаланар эканмиз, давлатимиз бу борада яратиб бераётган имкониятларга жавобан масъулиятли, эътиборли бўлсак кифоя.

Анализ: есть свое время и культура вызова «скорой помощи»
Сформированная в нашей стране служба экстренной и скорой медицинской помощи играет важную роль в сохранении жизни и охране здоровья человека.
Постановление Президента Республики Узбекистан «О мерах по ускоренному совершенствованию системы экстренной медицинской помощи» от 25 января 2018 года является руководством к действию в повышении оперативности, качества и эффективности работ, повышении кадрового потенциала, широком внедрении новостей науки в медицинскую практику в данном направлении.
Более десяти миллионов обращений
Согласно данным, в нашей стране ежегодно службой экстренной медицинской помощи обслуживается более 10 миллионов обращений. Республиканским научным центром экстренной медицинской помощи, его региональными филиалами и отделениями свыше 200 тысяч больным оказываются самые сложные высокотехнологичные операции.
За последние два года из Государственного бюджета для сферы закуплено около 1500 специализированных автотранспорта и потребность регионов на эту технику полностью покрыта.
Теперь в нашей стране каждому 13 тысячи населению служит одна специальная машина скорой помощи. Если наблюдать за опытом развитых стран в этом направлении, у них на 20-25 тысячи людям приходится одно специальное автотранспортное средство. Значит, в этом смысле медицина нашей страны поднялась до уровня международных стандартов. В данное время продолжается системная работа по приведению автопарка «скорой помощи» в современное состояние. Служба до 2021 года полностью откажется от автомашин марки «Дамас», перейдет к современным машинам «скорой помощи», оснащенным согласно международным стандартам. Также определено, что до конца 2019 года во всех машинах «скорой помощи» будут полностью налажены удобная связь и система GPS, обеспечивающая быстрое направление машин к месту вызова.
Обеспеченность учреждений экстренной и скорой медицинской помощи лекарствами и медицинскими принадлежностями выросла в три раза. То есть сегодня для каждого вызова определены минимальные расходы в размере 5000 сумов. Этот показатель в 2016 году составлял 748 сумов, а в 2017 году — 1627 сумов.
Известно, что в нашей стране неотложная первая медицинская помощь в экстренных случаях раньше бесплатно оказывалась только в государственных медицинских учреждениях. Теперь же, вне зависимости от формы имущества, будь то государственные или частные медицинские учреждения, определено бесплатное оказание экстренной и неотложной медицинской помощи. Это тоже огромное удобство для населения. К тому же организация в системе службы экстренной медицинской помощи сall-центров и привлечение на работу в них врачей, оборудование машин «скорой помощи» GPS-устройствами становятся важным фактором в охране здоровья населения нашей страны.
В чем причина опозданий?
Отрадно, что осуществляемые в системе экстренной медицинской помощи широкомасштабные реформы дают определенные результаты, расширяются объемы оказания квалифицированной медицинской помощи всем слоям населения. Но в сфере еще есть вопросы, ожидающие своего решения. В частности, встречаются случаи опоздания «скорой помощи» к месту вызова.
Если государством создаются все необходимые условия, служба «скорой помощи» в области автотранспортного обеспечения намного превышает показатели развитых стран, так, почему же эта проблема опять поднимается на повестку дня? При изучении существующей ситуации выясняется, что серьезным препятствием поднятию качества службы «скорой помощи» являются необоснованные и ложные вызовы, не соблюдение правил по освобождению дороги для машины «скорой помощи», заграждение дороги и входных путей к домам. Ибо в службе скорой помощи время считается самым ценным критерием, каждая минута, и даже секунда является для больного вопросом жизни и смерти.
Сколько времени дается?
— Поступившие в скорую медицинскую помощь вызовы делятся на две группы, — говорит заместитель главного врача Ташкентской городской станции скорой медицинской помощи Илхом Аслонов . — Повреждения и заболевания или случаи, оказывающие серьезную опасность жизни и здоровью больного, то есть результаты ДТП, чрезвычайных случаев, высотная травма, бессознательное или разные шоковые состояния, профузное кровотечение, роды, термические ожоги или охлаждение тела, острое отравление от химических или лекарственных средств, удары током считаются экстренными, на такие вызовы машины «скорой помощи» обязаны приехать в течение 20 минут.
А ко второй группе относятся не экстренные вызовы, но по ним тоже должна быть оказана скорая медицинская помощь. К ним относятся аритмия, приступ астмы, средняя и легкая травма, аллергия, головная боль, боль в области живота, грудной клетки, острое расстройство психики, приступы почки, неоднократная рвота, сыпь, высокая температура (если она не снижается и после принятия пероральных лекарственных средств) и другие. На такие вызовы машина «скорой помощи» должна приехать в течение 30 минут.
Необоснованные вызовы
— Сегодня 30-40 процентов всех поступающих в «скорую помощь» вызовов являются необоснованными, не подходящими ни по одной категории вызовов, — продолжает Илхом Аслонов. — В большинстве случаев люди с хроническими заболеваниями вызывают «скорую помощь» для того, чтобы им померили давление или же сделали укол, дали таблетки. Есть такие больные, которые в год делают более 1000 таких вызовов. На самом деле, если они обратятся в семейную поликлинику или сельский врачебный пункт, на основе рекомендаций врача общей практики будут регулярно получать все процедуры, в первую очередь, была бы большая польза их здоровью. В свою очередь, «скорая помощь» тоже занималась бы обслуживанием действительно экстренных вызовов.
Еще один факт. Всего лишь 15 процентов вызовов госпитализируются, то есть больные отвозятся в больницы, а в 85 процентах случаях оказывается помощь на месте. Это тоже говорит о том, что основная часть вызывающих «скорую помощь» на самом деле не нуждаются в ней. Если взглянуть в международную практику, к примеру, в Европе 85 процентов вызовов госпитализируются.
Встречаются и ложные вызовы. Они занимают больше времени, чем обычные вызовы, что в определенный период занимает и врача, и шофера. В таких случаях, вне зависимости от времени сутки, нужно будет побеспокоить жителей данной территории, заниматься выяснением, что такой адрес на самом деле не существует и утвердить этот факт.
Еще одной проблемой, которую стоит решить, является не соблюдение правил по освобождению дороги для машины скорой помощи. В развитых зарубежных странах на дорогах для машин «скорой помощи» выделены отдельные пути, которые всегда свободны. Вместе с этим, по данному вопросу у водителей высокая ответственность и культура.
Конечно, отрадно, что в нашей стране в последние годы в процессе благоустроительных работ этому вопросу уделяется особое внимание. Но работ еще не мало. Потому что все еще часто встречаются случаи, когда машинам «скорой помощи» не уступают дорогу. Могут уступить дорогу только тогда, когда включаются сирены. Но есть и такие, кто не реагирует даже на звуки сирены.
А ведь никто не гарантирован от несчастных случаев, возникновения неожиданных проблем со здоровьем. Значит, постоянное внимание и ответственность к своему здоровью и здоровью других людей является важным правилом человечности.
Усилится охрана здоровья
Всем нам хорошо известно, что во многих странах с развитой медициной в системе оказания населению экстренной и скорой медицинской помощи используются платные услуги или медицинское страхование. А в нашей стране эта служба финансируется государством. Каждый вызов государству обходится в 75-80 тысяч сумов. В последние годы все больше повышается уровень ее финансирования. Предусмотрено за последние три года для развития сферы направить 604,2 миллиарда сумов, вместе с этим, с 2020 года обеспечить службу скорой медицинской помощи техникой авиации.
Кроме этого, исходя из мирового опыта, планируется наладить деятельность парамедиков. К тому же под постоянным вниманием находится вопрос усиления и координация интеграции между службой «скорой помощи» и первичными медико-санитарными учреждениями медицины. В последние годы в ряде сельских семейных поликлиник открылись пункты «скорой помощи». Конечно, цель подобных важных реформ, в первую очередь, защита интересов и охрана здоровья населения.
У каждого есть свой долг
Не принижая нашу национальную духовность, хотел бы обратить ваше внимание не некоторые стороны, которым можно учиться у граждан развитых стран. Они, обращаясь в «скорую помощь», четко отвечают на все вопросы оператора по поводу состояния больного. К примеру, стараются сообщить о жизненных показателях больного (температура тела, кровяное давление, пульс и другие), это, в первую очередь, крайне полезно для больного. Потому что при экстренных случаях ценным является каждое мгновение. В свою очередь, оказанная при правильном подходе первая медицинская помощь во многих случаях играет решающую роль в судьбе больного.