Ўзбекистон Мудофаа вазирлиги курсантлари халқаро мусобақада учинчи ўринни эгаллади
Ўзбекистон Мудофаа вазирлиги ҳарбий хизматчилари 24-29 июль кунлари Қозоғистон Республикасининг Олмаота шаҳрида МДҲга аъзо мамлакатлар дўстона армияларининг олий ҳарбий таълим муассасалари курсантлари ўртасида ўтказилган мусобақада иштирок этиб қайтди.
Халқаро ҳарбий мусобақада Ўзбекистон, Қозоғистон, Арманистон, Россия, Қирғизистон, Тожикистон ва Беларусь Республикаларидан жами 170 нафар курсант иштирок этди. Курсантлар ўртасида биринчи марта ўтказилган халқаро спорт ўйинлари Иккинчи жаҳон урушининг 75 йиллигига бағишланди.
Иштирокчилар футбол, ҳарбийлашган кросс, спорт ориентирлаши, қўл жанги ва пневматик милтиқдан аниқ нишонга отиш бўйича беллашдилар.
Якуний натижаларга кўра, россиялик курсантлар 1-ўринга, қозоғистонлик иштирокчилар 2-ўринга ва Ўзбекистонлик ҳарбийлар 3-ўринга сазавор бўлдилар.
Яккалик баҳсларда қуйидаги натижалар қайд этилди:
• Футбол – 1-ўрин – Россия, 2-ўрин – Қозиғистон, 3-ўрин – Ўзбекистон;
• Ҳарбийлашган кросс – 1-ўрин – Қозиғистон, 2-ўрин – Ўзбекистон, 3-ўрин – Қирғизистон;
• Қўл жанги – 1-ўрин – Россия, 2-ўрин – Ўзбекистон, 3-ўрин – Қозиғистон;
• Пневматик милтиқдан аниқ нишонга отиш – 1-ўрин – Қозоғистон, 2-ўрин – Россия, 3-ўрин – Беларусь (Ўзбекистон 4-ўринда);
• Спорт ориентирлаши – 1-ўрин – Россия, 2-ўрин – Қозоғистон, 3-ўрин – Беларусь (Ўзбекистон 4-ўринда)

Команда Минобороны Узбекистана заняла третье место на международных соревнованиях
Военнослужащие Минобороны Узбекистана приняли участие на Первых военно-спортивных играх среди курсантов высших военных учебных заведений дружественных армий стран-участников Содружества Независимых Государств, которые прошли 24-29 июля в городе Алматы (Казахстан).
На соревнованиях участвовали около 170 курсантов из Армении, Республики Беларусь, России, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана и Узбекистана.
Первые военно-спортивные игры среди курсантов государств Содружества были посвящены 75-летию победы во Второй мировой войне 1941-1945 годов. Участникам состязаний предстояло соревноваться по футболу, военизированному кроссу, спортивному ориентированию, владению рукопашным боем и меткости стрельбы по мишеням из пневматической винтовки.
По итогам соревнований высшая ступень пьедестала почета досталась сборной команде России. На второй строчке команда Казахстана. А третьего места добилась команда курсантов Минобороны Узбекистана.
Расклад по индивидуальным видам соревнований:
Футбол: 1-ое место – Россия, 2-ое место – Казахстан, 3-е место – Узбекистан.
Военизированный кросс: 1-ое место – Казахстан, 2-ое место – Узбекистан, 3-е место – Кыргызстан.
Рукопашный бой: 1-ое место – Россия, 2-ое место – Узбекистан, 3-е место – Казахстан.
Спортивное ориентирование: 1-ое место – Россия, 2-ое место – Казахстан, 3-е место – Беларусь (4-ое место Узбекистан).
Стрельба из пневматической винтовки: 1-ое место – Казахстан, 2-ое место – Россия, 3-е место – Беларусь (4-ое место Узбекистан).