Самарқандда замонавий дам олиш маскани барпо этилади
Самарқанд вилоятининг сайёҳлик салоҳиятини янада ривожлантириш мақсадида Самарқанд туманидаги эшкак эшиш канали бўйида туристик марказ қурилиши режалаштирилмоқда.
Президент Шавкат Мирзиёев 26 июль куни бу ерга ташриф буюриб, шу борадаги лойиҳа таклифи билан танишди. Мажмуа учун 360 гектар ер ажратилиши, унинг 80 гектарида анжуманлар маркази, меҳмонхоналар ва бошқа объектлар қурилиши мўлжалланган. Меҳмонхоналар 5, 4 ва 3 юлдузли бўлиб, барча тоифадаги сайёҳларни қамраб олади. Сайилгоҳлар, сузиш жойлари, сунъий оролчалар, ресторанлар ташкил этилади.
- Самарқандликлар ва бу ерга келган юртдошларимиз дам олиш учун қаерга боради? Ҳозирча айтарлик бундай жой йўқ. Чет эллик сайёҳлар ҳам асосан тарихий обидаларни кўриш ва зиёрат учун келади. Шу боис дам олиш туризми учун ҳам шароит яратиш керак. Бу маскан зиёрат туризми билан ҳамоҳанг бўлиши, халқимиз, сайёҳлар бўш вақтида бу ерга келиб дам олиши зарур. Бу Самарқанд иқтисодиёти учун яна бир ўсиш нуқтаси бўлади, - деди Шавкат Мирзиёев.
Самарқандга келган сайёҳлар сони жорий йилда ўтган йилгига нисбатан икки баробар ошган. Келгуси икки йилда бу ерга чет эллик туристлар ташрифини 2, мамлакатимиз бўйича эса 10 миллионга етказиш мўлжалланган.

В Самарканде будет создана современная рекреационная зона
В целях дальнейшего развития туристического потенциала Самаркандской области запланировано строительство туристического центра на территории гребного канала в Самаркандском районе.
Президент Шавкат Мирзиёев 26 июля посетил гребной канал и ознакомился с проектом. Так, под комплекс намечено выделить 360 гектаров земли, на 80 гектарах планируется возвести конгресс-центр, пяти-, четырех-, трехзвездочные гостиницы, аллеи, бассейны, искусственные острова, рестораны и другие объекты.
- Где отдыхают самаркандцы и приехавшие из других регионов соотечественники? Мест такого назначения пока нет. Иностранные же туристы приезжают в основном для паломничества и знакомства с историческими памятниками. Поэтому необходимо создать условия и для рекреационного туризма, такое место, где наш народ, туристы могли отдыхать в свободное время. Вместе с тем комплекс должен гармонично сочетаться с паломническим туризмом. Это станет еще одной точкой роста для экономики Самарканда, - сказал Шавкат Мирзиёев.