Халқаро ҳунармандчилик фестивали меҳмонларни чорламоқда
Қўқон шаҳрида жорий йилнинг 10-15 сентябрида бўлиб ўтадиган Халқаро ҳунармандчилик фестивалига қизғин тайёргарлик кўрилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 1 ноябрдаги “Халқаро ҳунармандчилик фестивалини ўтказиш тўғрисида”ги ҳамда Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил 27 ноябрдаги “Халқаро ҳунармандчилик фестивалини ўтказишнинг ташкилий чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорлари бу борада дастуриламал бўлмоқда.
Шаҳар аҳли катта шодиёнага узоқ-яқин хориж давлатлари, мамлакатимизнинг барча ҳудудларидан ташриф буюрадиган меҳмонларни ўзига хос тарзда кутиб олишга алоҳида ҳозирлик кўраётир.
Фестиваль дастурига биноан хорижий ва маҳаллий ҳунармандларнинг кўргазма-савдоси, кўрик-танлови, маҳорат дарслари, илмий-амалий конференция ҳамда фольклор-этнографик гуруҳларининг чиқишлари бўлиб ўтади.
Турли халқ ўйинлари, театр томошалари, анъанавий кураш, чавандозлик, қўғирчоқбозлар ҳамда маҳаллий дизайнерларнинг мода намойишлари, палов тайёрлаш, ўзбек анъанавий мусиқа ва рақс концерт дастурлари ўтказилади.

Международный фестиваль народно-прикладного искусства призывает гостей
Ведется активная подготовка к Международному фестивалю народно-прикладного искусства, который пройдет в городе Коканде 10-15 сентября текущего года.
Важным руководством к действию в этом направлении служат постановления Президента Республики Узбекистан «О проведении международного фестиваля народно-прикладного искусства» от 1 ноября 2018 года и Кабинета Министров «Об организационных мерах по проведению международного фестиваля ремесленничества» от 27 ноября 2018 года.
Население города по-особенному готовится к встрече гостей, которые приедут из ближнего и дальнего зарубежья, со всех регионов нашей страны.
Согласно программе фестиваля состоится торговая ярмарка, смотр-конкурс, уроки мастерства зарубежных и местных ремесленников, научно-практическая конференция, а также выступления фольклорно-этнографических групп.
Также состоятся различные народные игры, театральные представления, выходы спортсменов по традиционной борьбе, конному спорту, артистов кукольного театра, модные показы дизайнеров, приготовление плова, узбекская традиционная музыкальная и танцевальная концертная программа.
Заслуживает внимания тот факт, что с каждым днем растет число гостей, желающих принять участие в фестивале.