100 нафар маҳаллий ва хорижий экспертлар томонидан Президент Шавкат Мирзиёевнинг тарихий аҳамиятга эга 10 та энг муҳим ташаббуслари аниқланди
2019-07-24 | Жамият
Ўзбекистонда сўнгги йилларда амалга оширилаётган ислоҳотлар натижаларини кенг жамоатчиликка етказиш ҳамда жамият ҳаётини ижобий томонга ўзгартира олган ташаббуслар ҳақидаги фикрларни ўрганиш мақсадида «Юксалиш» умуммиллий ҳаракати томонидан экспертлик сўрови ўтказилди.
Бунинг учун тажрибали иқтисодчилар, сиёсий шарҳловчилар, етук олимлар, маданият арбоблари, нуфузли журналистлар, ҳуқуқ ҳимоячилари ҳамда мустақил тадқиқотчилардан иборат 100 нафар маҳаллий ва хорижий экспертлар базаси шакллантирилди.
Турли соҳа мутахассисларига Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев томонидан амалга оширилган муҳим ташаббуслар рўйхати тақдим этилиб, улардан фуқароларнинг олқишига сазовор бўлган ва тарихий аҳамиятга эга бўлганларини белгилаш сўралди.
Сўров натижасига кўра, мустақил экспертлар томонидан Президент Шавкат Мирзиёевнинг тарихий аҳамиятга эга бўлган ТОП-10 та энг муҳим ташаббуслари рўйхати тузилди.
Унга кўра, энг муҳим ташаббус дея, Яхши қўшничилик муносабатлари, чегараларнинг очилиши ва назорат-киритиш пунктларининг ташкил этилиши. Марказий Осиё давлатлари билан барча масалалар бўйича конструктив мулоқот ўрнатилгани эътироф этилди — 96 та овоз;
Рўйхатнинг кейинги ўринларидан қуйидаги ташаббуслар жой олди:
2. Валюта бозорининг эркинлаштирилиши, нақд пул билан боғлиқ муаммоларнинг бартараф этилиши — 90 та овоз;
3. Мажбурий меҳнат, шу жумладан болалар меҳнатига барҳам берилиши — 79 та овоз;
4. Олий таълим муассасаларига қабул квоталарининг оширилиши, миллий ва хорижий университетлар филиалларининг очилиши — 78 та овоз;
5. Оммавий ахборот воситаларининг жамиятдаги, муҳим ҳукумат қарорлари қабул қилинишидаги ролининг оширилиши — 69 та овоз;
6. Ўзбекистон Республикаси Президентининг Виртуал қабулхонаси ва Халқ қабулхоналарининг жорий этилиши — 63 та овоз;
7. Ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари ва қуролли кучлар тизимини ислоҳ қилиниши — 61 та овоз;
8. Солиқ ислоҳотлари, тадбиркорлик субъектлари учун солиқ юкининг камайтирилиши, тадбиркорлар учун солиқ таътилининг эълон қилиниши — 59 та овоз;
9. Давлат хизматлари тизимини ривожлантириш, уларнинг сифати ва самарадорлигини босқичма-босқич ошириш — 58 та овоз;
10. Минтақавий хавфсизликни таъминланиши бўйича чора-тадбирлар, Афғонистонда тинчлик ўрнатиш бўйича халқаро мулоқотнинг кучайтирилиши — 57 та овоз.
Сўров давомида, шунингдек экспертлар Ўзбекистондаги туб ўзгаришларга муносабатлари ва ислоҳотларни янада жадаллаштириш бўйича таклифларини ҳам ёзиб қолдирдилар.
Жумладан, уларнинг фикрича, бугунги кунда Президент Шавкат Мирзиёевнинг ташаббуслари ҳамда Ўзбекистондаги трансформация жараёнлари нафақат ўзбек халқи, балки Марказий Осиё давлатларига ҳам ижобий таъсир кўрсатмоқда.

100 национальных и зарубежных экспертов определили 10 важнейших инициатив Президента Шавката Мирзиёева, имеющих историческое значение
2019-07-24 | Общество
Общенациональное движение «Юксалиш» с целью доведения до общественности результатов, осуществляемых в последние годы в Узбекистане реформ, изучения мнений об инициативах, которые способствовали позитивным изменениям в обществе, провело опрос среди экспертов.
Для этого была сформирована база из 100 национальных и зарубежных экспертов из числа опытных экономистов, политических обозревателей, ведущих ученых, деятелей культуры, журналистов, правозащитников и независимых исследователей.
Представители разных сфер из перечня значимых инициатив, продвигаемых Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым, определили преобразования, которые, по их мнению, имеют историческое значение, получили всеобщее признание граждан.
По итогам опроса был сформирован ТОП-10 ВАЖНЕЙШИХ ИНИЦИАТИВ ПРЕЗИДЕНТА ШАВКАТА МИРЗИЁЕВА, ИМЕЮЩИХ ИСТОРИЧЕСКОЕ ЗНАЧЕНИЕ.
Согласно нему, самой значимой инициативой признано налаживание добрососедских отношений, открытие границ и создание пропускных пунктов, установление конструктивного диалога со странами Центральной Азии по всем без исключения вопросам — 96 голосов.
Соответствующие позиции в списке заняли следующие инициативы:
2. Либерализация валютного рынка, устранение проблем с наличными деньгами — 90 голосов;
3. Искоренение принудительного, в том числе детского труда — 79 голосов;
4. Развитие системы высшего образования: увеличение квот для поступления в вузы, открытие филиалов национальных и зарубежных вузов — 78 голосов;
5. Расширение медийного пространства, усиление роли СМИ в обществе, принятии важных государственных решений — 69 голосов;
6. Внедрение институтов Виртуальной и Народных приемных Президента Республики Узбекистан — 63 голосва;
7. Реформирование силовых структур и правоохранительных органов — 61 голос;
8. Налоговая реформа, снижение налоговой нагрузки для субъектов предпринимательства, объявление налоговых каникул для предпринимателей — 59 голосов
9. Развитие системы государственных услуг, поэтапное повышение их качества и эффективности — 58 голосов;
10. Меры по обеспечению региональной безопасности, активизация международного диалога по вопросам мира в Афганистане — 57 голосов.
В ходе опроса эксперты высказали также и мнения о коренных преобразованиях в Узбекистане и предложения по дальнейшей их активизации. В том числе, отмечалось, что инициативы Президента Шавката Мирзиёева и трансформационные процессы в Узбекистане оказывают позитивное влияние не только на граждан нашей республики, но и других государств Центральной Азии.