Туркия Президенти билан телефон орқали мулоқот тўғрисида
24 июль куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдоған телефон орқали мулоқот қилдилар.
Суҳбат аввалида Туркия етакчиси давлатимиз раҳбарини туғилган куни билан самимий муборакбод этиб, Ўзбекистон Президентининг мамлакатларимиз ўртасидаги кўп қиррали муносабатларда бугунги юксак даражага эришишга қўшган шахсий ҳиссасини алоҳида қайд этди.
Мулоқот чоғида икки томонлама ҳамкорликнинг бугунги ҳолати ва истиқболлари муҳокама қилинди. Куни кеча Анқара шаҳрида бўлиб ўтган Ҳукуматлараро комиссиянинг навбатдаги йиғилиши ва Ўзбекистон-Туркия бизнес форуми натижалари самарали бўлгани катта мамнуният билан қайд этилди.
Турли йўналишларда, аввало, савдо-иқтисодий, инвестициявий, инновацион ва маданий-гуманитар соҳаларда эришилган келишувлар ва имзоланган битимларни кенг кўламда амалга ошириш борасида томонларнинг интилиши қатъий экани таъкидланди.
Давлатларимиз раҳбарлари халқаро ва минтақавий аҳамиятга молик долзарб масалалар юзасидан фикр алмашдилар, шунингдек, бўлажак икки томонлама тадбирлар режасини кўриб чиқдилар.

Presidents of Uzbekistan and Turkey speak by the phone
On July 24, a telephone conversation took place between President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of the Republic of Turkey Recep Tayyip Erdogan.
At the start of the talk, the Turkish leader sincerely congratulated his Uzbek counterpart on his birthday, underlining the personal contribution of the head of our state to the achievement of the present level of the Uzbek-Turkish multifaceted relations.
The Presidents discussed the current state and prospects of cooperation between the two countries. They expressed deep satisfaction with the fruitful results of the latest session of the Intergovernmental Commission and the joint business forum, which took place these days in the city of Ankara.
Mutual commitment to the full implementation of the deals reached and agreements signed, especially in the trade and economic, investment, innovation and cultural-humanitarian spheres, was stressed.
The heads of state also exchanged views on pressing issues of the international and regional agenda, and considered the schedule of forthcoming bilateral events.