БАА Бош вазири ўринбосари билан телефон орқали мулоқот
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 24 июль куни Бирлашган Араб Амирликлари Бош вазирининг ўринбосари, Президент ишлари бўйича вазир Шайх Мансур бин Зоид Ол Наҳаён билан телефон орқали мулоқот қилди.
БАА Бош вазири ўринбосари биродар Амирликлар халқи ва мамлакат раҳбарияти номидан Ўзбекистон Президентини туғилган куни билан самимий қутлади.
Жумладан, БАА Президенти Шайх Халифа бин Зоид Ол Наҳаён, Абу-Даби Амирлиги валиаҳди, БАА Қуролли кучлари Олий бош қўмондони ўринбосари Шайх Муҳаммад бин Зоид Ол Наҳаён ва БАА Вице-президенти, Бош вазири, Дубай Амирлиги ҳокими Шайх Муҳаммад бин Рошид Ол Мактумнинг дилдан табриклари ва эзгу тилаклари етказилди.
Суҳбатда жорий йил март ойида БААга амалга оширилган олий даражадаги ташриф якунлари юксак баҳоланиб, ушбу ташриф икки томонлама муносабатларга кучли суръат бағишлагани, уларни сифат жиҳатидан янги мазмун билан бойитгани таъкидланди.
Телефон орқали мулоқот чоғида молия ва инновациялар соҳаларида, энергетика, нефть-газ ва кимё саноатида, транспорт, туризм ва ишбилармонлик инфратузилмасини модернизация қилиш, соғлиқни сақлаш ва бошқа йўналишларда инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Давлатимиз раҳбари БАА етакчи компания ва ташкилотларининг илғор тажрибаси ва билимларидан фойдаланган ҳолда ўзаро манфаатли ҳамкорликка доир қўшма дастур ва лойиҳаларни фаол илгари суриш муҳим эканини таъкидлади.

Телефонный разговор с заместителем Премьер-министра ОАЭ
24 июля состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с заместителем Премьер-министра Объединенных Арабских Эмиратов, министром по делам Президента Шейхом Мансуром бин Заидом Аль Нахаяном.
Вице-премьер ОАЭ от имени дружественного народа Эмиратов и руководства страны сердечно поздравил главу нашего государства с днем рождения.
В частности, переданы искренние поздравления и добрые пожелания Президента ОАЭ Шейха Халифы бин Заида Аль Нахаяна, Наследного принца Абу-Даби, заместителя Верховного главнокомандующего Вооруженными силами страны Шейха Мухаммеда бин Заида Аль Нахаяна и Вице-президента, Премьер-министра ОАЭ, Правителя эмирата Дубай Шейха Мухаммеда бин Рашида Аль Мактума.
В ходе беседы высоко оценены плодотворные итоги визита на высшем уровне в ОАЭ, который состоялся в марте этого года и придал мощный импульс двусторонним отношениям, наполнив их новым качественным содержанием.
Особое внимание уделено практической реализации инвестиционных проектов в сфере финансов и инноваций, энергетики, нефтегазовой и химической отрасли, модернизации транспортной, туристической и деловой инфраструктуры, здравоохранения и других направлениях.
Глава нашего государства подчеркнул важность активного продвижения совместных программ и проектов взаимовыгодного сотрудничества на основе привлечения передового опыта и знаний ведущих компаний и организаций ОАЭ.