Қозоғистоннинг Биринчи Президенти билан телефон орқали мулоқот бўлиб ўтди
24 июль куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Қозоғистон Республикасининг Биринчи Президенти – Элбоши Нурсултон Назарбоев телефон орқали мулоқот қилдилар.
Суҳбат аввалида Нурсултон Назарбоев давлатимиз раҳбарини таваллуд куни билан самимий табриклаб, Ўзбекистон Президентининг қардош мамлакатларимиз ўртасидаги дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатларида юксак даражага эришишдаги шахсий ҳиссасини алоҳида қайд этди.
Президент Шавкат Мирзиёев, ўз навбатида, табрик ва эзгу тилаклар, шунингдек, кўп қиррали Ўзбекистон-Қозоғистон ҳамкорлигининг ривожланиши ва мустаҳкамланишини ҳар томонлама қўллаб-қувватлаётгани учун Нурсултон Назарбоевга миннатдорлик билдирди.
Кейинги йилларда икки мамлакат ўртасида товар айирбошлаш ҳажми бир неча карра ортди, устувор йўналишларда истиқболли кооперация лойиҳалари амалга оширилмоқда, транспорт ва транзит коммуникациялари соҳасидаги ҳамкорлик кенгаймоқда.
Ҳамкорликнинг янги жиҳати – ҳудудлараро алмашинувлар йўлга қўйилди. Ишбилармонлик алоқалари фаоллашди. Ўзбекистонда Қозоғистон йили доирасида қардош халқларимиз дўстлиги ва яхши қўшничилигини мустаҳкамлашга хизмат қилаётган биргаликдаги тадбирлар ўтказилмоқда.
Мулоқот чоғида икки томонлама ва минтақавий аҳамиятга молик долзарб масалалар кўриб чиқилди.
Олий даражада эришилган келишувларни, жумладан, Ўзбекистон ва Қозоғистон Бош вазирлари раислигидаги қўшма Ҳукуматлараро комиссия фаолияти доирасида амалга ошириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.

Shavkat Mirziyoyev talks with the First President of Kazakhstan on the phone
Today, a telephone conversation has taken place between the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the First President of the Republic of Kazakhstan – the Elbasy Nursultan Nazarbayev.
At the beginning of the dialogue, Nursultan Nazarbayev cordially congratulated the head of our state on his birthday, highlighting the personal contribution of Uzbekistan’s leader to the achievement of the current high level of friendship, good-neighborliness and strategic partnership between the two fraternal countries.
In turn, President Shavkat Mirziyoyev sincerely thanked Nursultan Nazarbayev for earnest greetings and warm wishes as well as the wholehearted support for the development and consolidation of the Uzbek-Kazakhstani multifaceted cooperation.
In recent years, the volume of bilateral trade has increased manifold, promising cooperation projects in priority sectors are being implemented, and interaction in the field of transport and transit communications has been enhancing.
A new direction of partnership – exchanges among the two nations’ regions – has been opened. Business contacts have intensified. Joint events are held within the framework of the Year of Kazakhstan in Uzbekistan, facilitating the augmentation of friendship and good neighborliness of our fraternal peoples.
During the conversation over the phone, topical aspects of the bilateral and regional agenda have been considered.
Particular significance was attached to the practical realization of the agreements reached at the highest level, including in the framework of the joint Intergovernmental Commission headed by the Prime Ministers of Uzbekistan and Kazakhstan.