Россия Президенти Владимир Путин билан телефон орқали мулоқот тўғрисида
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 24 июль куни Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин билан телефон орқали мулоқот қилди.
Суҳбат аввалида Владимир Путин давлатимиз раҳбарини таваллуд куни билан чин дилдан муборакбод этиб, фаровонлик ва муваффақият тилади.
Давлат раҳбарлари Ўзбекистон-Россия стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларида юксак даражага эришилганини катта мамнуният билан қайд этдилар. Кейинги йилларда биргаликдаги саъй-ҳаракатлар туфайли икки томонлама алоқалар аниқ мазмун билан бойигани таъкидланди.
Ҳукуматлараро институтлар самарали фаолият юритмоқда, товар айирбошлаш ҳажми изчил ортмоқда, Россиянинг етакчи компания ва банклари иштирокида мамлакатимиз иқтисодиётининг турли тармоқларида йирик инвестиция лойиҳалари амалга оширилмоқда.
Ўзбекистон ва Россия ҳудудларининг амалий ҳамкорлиги фаоллашди. Таълим ва маданий-гуманитар соҳаларда алмашинувлар борасидаги ҳамкорлик мисли кўрилмаган даражага кўтарилди.
Мулоқот чоғида давлат раҳбарлари икки томонлама муносабатларга доир ва халқаро аҳамияга молик долзарб масалаларни муҳокама қилдилар ҳамда бўлажак тадбирлар режасини кўриб чиқдилар.
Ўзбекистон ва Россия Президентлари мамлакатларимиз халқларининг равнақи йўлида, бутун Марказий Осиё барқарорлиги ва тараққиётини таъминлаш мақсадида кенг кўламли шерикликни янада ривожлантириш борасидаги интилиши қатъий эканини тасдиқладилар.

О телефонном разговоре с Президентом России Владимиром Путиным
24 июля состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Российской Федерации Владимиром Путиным.
В начале беседы Владимир Путин сердечно поздравил главу нашего государства с днем рождения, искренне пожелав благополучия и успехов.
Лидеры двух стран с глубоким удовлетворением отметили достигнутый высокий уровень узбекско-российских отношений стратегического партнерства и союзничества. Подчеркнуто, что благодаря совместным усилиям в последние годы двусторонние связи наполнены конкретным содержанием.
Эффективно действуют межправительственные институты, устойчивыми темпами растут объемы товарооборота, с участием ведущих российских компаний и банков реализуются крупные инвестиционные проекты в различных отраслях экономики нашей страны.
Активизировалось практическое взаимодействие регионов Узбекистана и России. Беспрецедентного уровня достигло сотрудничество в сфере образовательных и культурно-гуманитарных обменов.
В ходе разговора главы государств обсудили насущные вопросы двусторонних отношений и международной повестки, а также рассмотрели график предстоящих мероприятий.
Президенты Узбекистана и России подтвердили взаимную приверженность дальнейшему развитию полномасштабного партнерства на благо народов двух стран, в интересах обеспечения стабильности и процветания всего региона Центральной Азии.