Тожикистон Президенти Эмомали Раҳмон билан телефон орқали мулоқот бўлиб ўтди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 24 июль куни Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмон билан телефон орқали мулоқот қилди.
Суҳбат аввалида Тожикистон Президенти давлатимиз раҳбарини туғилган куни билан самимий муборакбод этди.
Президентимизнинг Ўзбекистон ва Тожикистон ўртасидаги дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатларини мустаҳкамлашдаги роли ва фаол саъй-ҳаракатлари алоҳида қайд этилди.
Суҳбатда давлат раҳбарлари икки томонлама ва минтақавий аҳамиятга молик долзарб масалаларни муҳокама қилдилар.
Ўзаро савдо ҳажмини ошириш ва иқтисодиётнинг турли тармоқларида кооперацияни кенгайтириш, фаол гуманитар алмашинувларни, жумладан, чегарадош ҳудудлар ўртасидаги алоқаларни давом эттириш муҳимлиги таъкидланди.

Состоялся телефонный разговор с Президентом Таджикистана Эмомали Рахмоном
24 июля состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Республики Таджикистан Эмомали Рахмоном.
В начале беседы Президент Таджикистана искренне поздравил главу нашего государства с днем рождения.
Особо отмечены ключевая роль и активные усилия Президента Узбекистана в укреплении узбекско-таджикских отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства.
В ходе разговора главы государств обсудили актуальные вопросы двусторонней повестки и региональной политики.
Подчеркнута важность наращивания объемов взаимной торговли и усиления кооперации в разных отраслях экономики, продолжения активных гуманитарных обменов, в том числе между приграничными регионами.