АҚШ Тинчлик институтида Ўзбекистонда диний эркинлик соҳасида амалга оширилаётган ҳуқуқий ислоҳотлар муҳокама қилинди
2019-07-23 | Жамият
Ўзбекистон делегацияси билан АҚШ Тинчлик институтида бўлиб ўтган давра суҳбатида диний эркинлик соҳасидаги ҳуқуқий ислоҳотлар муҳокама қилинди. Унда АҚШ Давлат департаменти, АҚШ Хельсинки комиссияси ва Диний эркинлик бўйича халқаро комиссияси (USCIRF) вакиллари ва халқаро экспертлар иштирок этди.
Қайд этилганидек, Ўзбекистонда диний таълим ва маърифат жамиятнинг маънавий ва ахлоқий янгиланишида муҳим омил ҳисобланади. БМТ Бош Ассамблеясининг 72-сессиясида Президент Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан “Маърифат ва диний бағрикенглик” резолюциясининг қабул қилиниши халқаро ҳамкорлик соҳасида муҳим воқеалардан бўлди. Резолюциянинг асосий мақсади — барчанинг таълим олиш ҳуқуқини таъминлаш, саводсизлик ва жаҳолатга барҳам беришдир.
Ўзбекистонда тизимли тарзда дин билан боғлиқ жиноятларда айбланганлар орасида жиноятчилик ва радикаллашувнинг олдини олиш, экстремизм сабаблари ҳақида олдиндан огоҳлантириш бўйича ишлар амалга оширилмоқда. Бунда “Жаҳолатга қарши маърифат” тамойилига асосланилмоқда. Сўнгги уч йил ичида диний сабаблар билан судланган 20 мингдан ортиқ маҳбуслар афв этилган ҳамда “қора рўйхат”дан чиқарилган.
Таъкидланганидек, мамлакатимизда турли соҳаларда амалга оширилаётган ислоҳотларда Ўзбекистон халқаро, давлат ва нодавлат ташкилотлар, жумладан, БМТ, ЕХҲТ, Европа Иттифоқи, АҚШ ва бошқа манфаатдор томонлар билан ҳамкорликни давом эттиради.
Шунингдек, ташриф доирасида Ўзбекистоннинг Вашингтондаги элчихонасида бизнес, халқаро ташкилотлар ва фуқаролик жамияти институтлари вакиллари билан учрашув бўлиб ўтди.

В Институте мира США обсуждены правовые реформы в области религиозных свобод в Узбекистане
В рамках рабочего визита делегация Узбекистана в ходе «круглого стола» в Институте мира США обсудила правовые реформы в области религиозных свобод. В нем приняли участие представители Государственного департамента США, Хельсинской комиссии и Комиссии США по международной религиозной свободе (USCIRF) и ряд международных экспертов.
Отмечалось, что в Узбекистане религиозное образование и просвещение остаются важным фактором духовного и нравственного обновления общества. Принятие 72-й сессией Генеральной Ассамблеи ООН резолюции «Просвещение и религиозная толерантность», инициированной Президентом Шавкатом Мирзиёевым, стало знаковым событием в сфере международного сотрудничества. Основная цель резолюции — обеспечить всеобщий доступ к образованию, устранить неграмотность и невежество.
В Узбекистане на системной основе проводится работа по декриминализации и дерадикализации людей, обвиняемых в преступлениях, связанных с религией, и раннему предупреждению причин экстремизма. В основе этой работы принцип — «Просвещение против невежества». За последние три года более 20 тысяч заключенных, осужденных по религиозным мотивам, были помилованы и исключены из так называемых «черных списков».
Подчеркивалось, что Узбекистан продолжит широкое сотрудничество с международными, правительственными и неправительственными организациями, включая соответствующие органы ООН, ОБСЕ, Европейского союза, США и других заинтересованных сторон, в рамках обеспечения религиозных свобод в Узбекистане.
Также в рамках рабочего визита в Посольстве Узбекистана в Вашингтоне состоялась встреча с представителями бизнеса, международных организаций, институтов гражданского общества.