МТВ ва ЮНИСЕФ Ўзбекистонда болаларнинг эрта ривожланиши ва таълимини ўрганиш бўйича ҳамкорликда тадқиқот ўтказади
2019-07-20 | Таълим
22-26 июль кунлари дала ишлари ва маълумотлар тўплаш бўйича тадқиқот агентлигининг жамоасини тайёрлаш бўйича семинар бўлиб ўтади. Коммуникация ва мониторинг шартларининг келтирилган ишлар режаси ҳамда келишилган протоколга мувофиқлигини таъминлаш юзасидан тадқиқот агентлиги зиммасига маълум бир мажбуриятлар юкланади.
ЮНИСЕФ халқаро экспертлари аҳоли билан ишлашга доир батафсил йўриқномалар ўтказади, сўровни қандай ўтказиш ва сўровномани қандай тўлдириш, жамоа аъзоларининг жойларда маълумотлар тўплаш чоғида ўзларини тутишга доир одоб-ахлоқ қоидалари муҳокама қилинади.Семинар чоғида Тошкент шаҳри ва вилоятидаги бир неча хўжаликларда мактабга тайёргарлик инструментини баҳолаш ва сўровномалар тести ўтказилади. Тадқиқотда уй хўжаликларни танлаш борасида аралаш услуб қўлланилади. Шу билан ота-оналар (болаларга қаровчи оила аъзолари) ва болалар мақсадли респондентлар бўлишади.
Бундан ташқари, 6-7 ёшдаги болаларнинг мактабга тайёрлиги баҳоланади. Бундан кўзланган мақсад мактабгача таълимнинг уларни мактабга тайёрлашга, демакки, боланинг кейинчалик мактабда ўзлаштиришига ижобий таъсирига доир маълумотларни олишдир. Баҳолаш жараёни қизиқарли ўйин шаклида ташкил этилади.

МДО и ЮНИСЕФ совместно проведут исследование по изучению раннего развития и образования детей в Узбекистане
2019-07-20 | Образование
С 22 по 26 июля будет проходить семинар по подготовке команды исследовательского агентства по проведению полевых работ и сбору данных.
Агентство по исследованию будет наделено определенными обязанностями по обеспечению и контролю за соответствием работ плану и согласованному протоколу, в которых приведены условия коммуникации и мониторинга. Международные эксперты ЮНИСЕФ проведут детальный инструктаж по работе с населением, расскажут как проводить опрос и заполнять анкеты и обсудят этические моменты, связанные с поведением членов команды в ходе работы по сбору данных на местах.В ходе семинара будет проводиться тестирование вопросников и инструмента оценки готовности к школе в нескольких домохозяйств Ташкента и Ташкентской области. В исследовании будет использоваться смешанный метод выборки домашних хозяйств. Таким образом, целевыми респондентами станут родители (члены семьи, которые ухаживают за детьми) и дети.
Будет также проведена оценка готовности к школе детей в возрасте 6-7 лет, с целью получения данных о влиянии дошкольного образования на подготовку их к школе, а значит и к дальнейшей успеваемости ребенка в школе. Оценка будет проводиться в игровой и интересной форме.