Президент сирдарёлик фаоллар билан суҳбатлашди
Президент Шавкат Мирзиёев Ховос туманидаги «Саховат» фермер хўжалиги даласида бўлиб, ғўза ривожини кўздан кечирди.
«Бек кластер» корхонасига қарашли мазкур хўжаликда жорий мавсумда ғалладан 455 тонна ҳосил олиниб, 314 миллион сўмдан зиёд соф фойда кўрилган. Бўшаган майдонга экспортбоп дуккакли экинлар экилган.
Ҳозирда 50 гектар майдонда ғўза парваришланмоқда.
Давлатимиз раҳбари далага кириб, пахта ривожини кўздан кечирди.
Фермерлар Сардоба сув омбори қурилгани, зараркунандаларга қарши курашиш учун Сирдарё вилоятига бюджетдан 10 миллиард сўмдан зиёд маблағ ажратилгани натижасида энг долзарб масалалар ҳал этилиб, юқори ҳосил етиштирилаётганини таъкидлашди.
- Далага чиқишдан мақсад нима ўзи? Даромад топиш! Даромадни эса биринчи навбатда қўшимча ҳосил таъминлайди. Шунинг учун теримгача ҳар бир тупга камида бештадан кўсак, гектарига беш центнердан пахта қўшишга ҳаракат қилиш керак, - деди Шавкат Мирзиёев.
Шу ерда вилоят туманлари ва секторлар раҳбарлари, нуронийлар, фермер ва тадбиркорлар билан учрашув бўлди. Унда қишлоқ хўжалиги ва кичик бизнесни ривожлантириш, аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш, жиноятчиликнинг олдини олиш борасида амалга оширилаётган ишлар ҳақида сўз борди.
Сирдарё вилоятида бу йилги ҳосил учун 73 минг гектар майдонда чигит экилган. Баҳор ойлари серёғин келгани оқибатида айрим майдонлар бузилиб, қайта экилган.
Вилоят ва соҳа мутасаддиларига қолоқ майдонларнинг ҳар бир контури бўйича назоратни йўлга қўйиб, биостимуляторлар билан ишлов бериш, барча агротехник тадбирларни тизимли ташкил этиш бўйича топшириқлар берилди.
Пахтанинг харид нархи ўтган йилгига нисбатан қарийб 1,3 баробарга кўпайтирилгани фермерларнинг манфаатдорлигини оширгани қайд этилди.
Давлатимиз раҳбари йирик саноат корхоналари бўлмаган вилоятда ялпи ҳудудий маҳсулотни ўстириш, аҳолини иш билан таъминлашнинг асосий манбаи кичик бизнес бўлиши кераклигини таъкидлади. Шунингдек, жиноятчиликнинг олдини олиш, аҳоли саломатлигини мустаҳкамлашга қаратилган ишларни кучайтириш бўйича алоҳида кўрсатмалар берилди.

Президент побеседовал с активом Сырдарьинской области
Шавкат Мирзиёев побывал на поле фермерского хозяйства "Саховат" Хавастского района и ознакомился с развитием хлопчатника.
Хозяйство, действующее при предприятии «Бек кластер», в нынешнем сезоне собрало 455 тонн урожая зерна и получило более 314 миллионов сумов чистой прибыли. На высвободившихся площадях посажены экспортоориентированные зернобобовые культуры. Вместе с тем выращивается хлопчатник на 50 гектарах.
Глава государства поинтересовался, как развивается хлопчатник.
Фермеры отметили, что благодаря строительству Сардобинского водохранилища и выделению из бюджета свыше 10 миллиардов сумов Сырдарьинской области на борьбу с вредителями становится возможным получение высоких урожаев.
- В чем вообще цель возделывания земли? Получать доход! Увеличение дохода в первую очередь обеспечивается увеличением урожая. Поэтому необходимо сделать так, чтобы до начала уборочного сезона в каждом кусте прибавилось не менее пяти коробочек, и чтоб на каждом гектаре стало на пять центнеров больше урожая, - подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Здесь же состоялась встреча с руководителями районов и секторов, фермерами и предпринимателями области, представителями старшего поколения. Говорилось о проводимой работе по развитию сельского хозяйства и малого бизнеса, укреплению здоровья населения, профилактике преступности.
В этом году хлопчатник в Сырдарьинской области посажен на 73 тысячах гектарах. Вследствие обильных осадков в весенние месяцы посевы на некоторых полях испортились, они были засеяны заново.
Ответственным лицам органов власти и сферы поручено обеспечить поконтурный контроль всех полей, хлопчатник на которых отстает в развитии, организовать обработку биостимуляторами и системное выполнение всех агротехнических мероприятий.
Отмечалось, что повышение закупочных цен на хлопок почти в 1,3 раза по сравнению с прошлогодними повысило заинтересованность фермеров.
Глава государства отметил, что в регионе, не имеющем крупных промышленных предприятий, основным источником роста валового регионального продукта, рабочих мест для населения должен выступать малый бизнес. Даны отдельные указания касательно усиления работы в направлении предупреждения преступности и укрепления здоровья населения.