Президент Ховосдаги бунёдкорлик ишларини кўздан кечирди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 18 июль куни Сирдарё вилояти Ховос туманига ташриф буюрди.
Бу давлат раҳбарининг жорий йилда туманга иккинчи бор келиши. 19 февраль кунги ташрифи чоғида Ховос шаҳарчасининг янги марказини бунёд этиш бўйича кўрсатмалар берилган эди. Шунга мувофиқ, бу ерда 30 та беш қаватли уй қурилмоқда. Уларда икки ва уч хонали 760 та квартира бўлиб, шундан 600 таси арзон уйлардир.
Янги шаҳарчада маҳаллий ҳокимият ва бошқарув органлари бинолари, таълим ва маданият масканлари, савдо ва хизмат кўрсатиш шохобчалари барпо этилмоқда.
Ховосликлар яқин-яқингача зах ерларда, эски уйларда яшаб келарди. Замонавий инфратузилмага эга янги турар жойлар аҳолининг ижтимоий шароитларини яхшилаб, ҳаёт сифатини оширади.
Президент қурилишда ишлатилаётган материалларнинг нархи ва сифати билан қизиқди. Маҳаллийлаштириш даражасини ошириб, уларнинг нархини янада тушириш чораларини кўриш кераклигини таъкидлади. Урбанизация нуқтаи назаридан туман келажагини бугундан ўйлаш, зарур жойларга коммуникация тармоқлари тортиш, аҳолини иш билан таъминлаш ва бўшаган ерлардан самарали фойдаланиш бўйича топшириқлар берилди.
Шу ерда Сирдарё вилоятида ичимлик суви тармоқларини яхшилаш бўйича олиб борилаётган ишлар ҳақида маълумот берилди. Кейинги йилларда 1 минг 164 километр сув қувурлари, 57 та сув тарқатиш станцияси ва бошқа иншоотлар қурилгани қайд этилди. Шу ва галдаги ишлар натижасида 2020 йил бошида вилоят аҳолисининг ичимлик суви билан таъминланиши 88 фоиздан ошади.

Президент ознакомился с созидательной работой в Хавасте
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 18 июля посетил Хавастский район Сырдарьинской области.
Это второй за текущий год приезд главы государства в данный район. В ходе поездки, состоявшейся 19 февраля, были даны поручения по обновлению центра поселка Хаваст. В соответствии с ними здесь возводятся 30 пятиэтажных домов на 760 квартир, из них 600 – по доступной цене.
В районном центре строятся также новые здания местных органов власти и управления, учреждения образования и культуры, пункты торговли и обслуживания.
Новые дома с современной инфраструктурой призваны заменить отсыревшее и ветхое жилье, а также улучшить бытовые условия и качество жизни в поселке.
Президент поинтересовался стоимостью и качеством материалов, используемых в строительстве. Он отметил необходимость повышения уровня локализации и дальнейшего снижения себестоимости стройматериалов. Даны поручения по тщательному планированию развития района с учетом тенденций урбанизации, прокладке коммуникационных сетей, трудоустройству населения и эффективному использованию свободных земель.
Здесь же представлена информация о проводимой работе по улучшению водопроводной сети в Сырдарьинской области. Отмечалось, что в последние годы проложено 1 тысяча 164 километра водопроводных труб, возведены 57 станций подачи воды и других сооружений. В результате этой и предстоящей работы к началу 2020 года намечено довести уровень обеспеченности жителей области питьевой водой до более чем 88 процентов.